ضدآفتاب رنگی، یک تیر و چند نشان !

انتشار 5 مرداد 1401
مطالعه 6 دقیقه

طوطیا:امروزه بسیاری از مصرف‌کنندگان، استفاده از محصولات آرایشی و بهداشتی چندکاره را ترجیح می‌دهند و کرم‌های ضد آفتاب رنگی، یکی محبوب‌ترین آن‌ها هستند. از ضد آفتاب‌های رنگی علاوه بر محافظت از پوست در برابر اشعه‎‌های زیان‌بار خورشید می‌توان به جای پرایمر، کرم پودر و مرطوب‌کننده نیز استفاده کرد.

ضدآفتاب رنگی، یک تیر و چند نشان !

ضد آفتاب رنگی چیست؟

ضد آفتاب رنگی در دسته ضد آفتاب‌های معدنی یا فیزیکی قرار می‌گیرد. این ضد آفتاب‌‌ حاوی اکسیدهای آهن، اکسید روی و دی اکسید تیتانیوم است که مانند سدی روی پوست قرار می‌گیرند و نه تنها از پوست در برابر اشعه‌های UV محافظت می‌کنند، بلکه مانع از نفوذ نور آبی ساطع شده از صفحه نمایش کامپیوتر و تلفن همراه به داخل پوست می‌شوند.

اما کرم‌های ضد آفتاب مبتنی بر مواد معدنی، معمولا یک لایه سفید گچی روی پوست باقی می‌گذارند. برای رفع این مشکل، در برخی کرم‌های ضد آفتاب معدنی امروزی رنگدانه‌هایی در طیف وسیعی از سایه‌ها اضافه می‌کنند که ما آن‌ها را با نام ضد آفتاب رنگی می‌شناسیم.


تفاوت ضد آفتاب های رنگی و بدون رنگ در چیست

کرم های ضد آفتاب بدون رنگ حاوی فیلترهایی هستند که باعث جلوگیری از UVA و UVB می‌شوند؛ اما این مواد برای جلوگیری از نور مرئی طراحی نشده‌اند. برای جلوگیری از نور مرئی، باید مواد ضد آفتاب روی پوست دیده شود. ذرات موجود در ضد آفتاب های غیررنگی «نانوسیم» هستند. این ذرات کوچک‌تر می‌شوند تا به کاهش رنگ سفید ضد آفتاب کمک کنند. بنابراین کرم های ضد آفتاب بدون رنگ به گونه‌ای ساخته شده‌اند که روی پوست دیده نمی‌شوند و بنابراین نمی‌توانند نور مرئی را مسدود کنند.

ضد آفتاب های رنگی با فیلترهای UV معدنی، طیف گسترده‌ای مانند اکسید روی و دی اکسید تیتانیوم را با رنگدانه‌های اضافه‌شده یعنی دی اکسیدهای تیتانیوم رنگی و اکسیدهای آهن ترکیب می‌کنند که رنگ مرئی و رنگ پوست را ایجاد کرده و بتواند نور مرئی را منعکس کند. پایه رنگی ضد آفتاب های رنگی با مخلوط‌کردن مقادیر مختلف اکسیدهای آهن سیاه، قرمز و زرد با دی اکسید تیتانیوم رنگی ایجاد می‌شود و در نتیجه می‌تواند با هر رنگ پوست مطابقت داشته باشد.


کدام ضد آفتاب بهتر است؟

حال به سوال اصلی، یعنی ضد آفتاب رنگی یا بی رنگ کدام یک بهتر است، می‌پردازیم. کرم‌های ضد آفتاب رنگی فوایدی مشابه با ضد آفتاب‌های بی رنگ دارند، اما حاوی رنگدانه‌هایی هستند که به صورت یکپارچه با پوست ترکیب می‌شوند.

این رنگدانه‌ها، ضد آفتاب‌های رنگی را از نظر آرایشی ظریف‌تر از همتایان رنگ‌ نشده‌شان می‌سازند؛ به علاوه می‌توانند تغییر رنگ پوست، لکه و آسیب‌های ناشی از نور خورشید را بپوشانند. کرم‌های ضد آفتاب رنگی،اغلب در دسته کرم‌های BB همه منظوره و کرم‌های CC قرار می‌گیرند.

صورت زن

مطالعه‌ای که در ژورنال آکادمی پوست آمریکا منتشر شده است، نشان می‌دهد بهترین خط دفاعی در برابر نور مرئی که موجب‌ هایپرپیگمانتاسیون و بسیاری از مشکلات پوستی دیگر می‌شود، در واقع ضد آفتاب معدنی رنگی است. دلیل این امر این است که فیلترهای معدنی مانند اکسید روی و دی اکسید تیتانیوم در کرم‌های ضد آفتاب بی رنگ به شکل نانوذرات استفاده می‌شوند تا ظاهر گچی و سفید روی پوست را به حداقل برسانند.

این بدان معناست که ذرات موجود در ضد آفتاب‌های بی‌رنگ در برابر نور مرئی از پوست محافظت نمی‌کنند. محققان دریافته‌اند برای اینکه یک کرم ضد آفتاب در برابر نور مرئی از پوست شما محافظت کند، باید روی پوست قابل مشاهده باشد. اینجاست که اکسیدهای آهن، یعنی موادی که به کرم‌های ضد آفتاب رنگی رنگ می‌دهند، وارد می‌شوند و لایه محافظتی بیشتری را فراهم می‌کنند.

در پاسخ به سوال کدام ضد آفتاب بهتر است، توجه به این موضوع که آیا از لکه‌های تیره و‌هایپرپیگمانتاسیون رنج می‌برید یا خیر اهمیت دارد.

توصیه می‌شود برای محافظت بیشتر از پوست، زیر ضد آفتاب از یک سرم ویتامین C استفاده کنید. این آنتی اکسیدان، نه تنها پوست را روشن می‌کند، بلکه به مبارزه با آسیب رادیکال‌های آزاد، از جمله آسیب‌های ناشی از اشعه ماوراء بنفش کمک می‌نماید. همچنین در حالی که کرم ضد آفتاب معمولاً فقط برای حدود دو ساعت موثر است، ویتامین C تا 12 ساعت کامل از پوست شما محافظت می‌کند.


از ضد آفتاب رنگی می‌توانید به جای کرم پودر استفاده کنید.

ضد آفتاب رنگی فقط حاوی رنگ نیستند. این نوع محصولات پوششی روی پوست ایجاد می کنند که مانند کرم پودر سبک عمل می‌کند. این یعنی می‌توانید از این کرم‌ها به جای کرم پودر استفاده کنید، بدون اینکه به ماده‌ی آرایشی دیگری نیاز داشته باشید.

برای افرادی که در استفاده از کرم پودر مبتدی هستند و روش استفاده از آنها را به خوبی نمی‌شناسند، استفاده از ضد آفتاب رنگی (به دلیل استفاده‌ی راحت) راه حل مناسبی است. فقط کافی است مانند هر کرم ضد آفتاب دیگری، این کرم را به تمام نواحی صورت خود بمالید.


ضدآفتاب‌ های رنگی را می‌توانید بعد از آرایش هم استفاده کنید.

برای اثربخشی بهتر، لازم است هر 2 تا 4 ساعت، کرم ضد آفتاب خود را تجدید کنید. زمانی که در محل کار هستید و صورتتان آرایش دارد، این کار دشوار می شود. اینجاست که ضد آفتاب رنگی، پودری یا فشرده پا به عرصه می گذارند.

این محصولات را می توانید بدون اینکه آرایش بی نقص صورتتان خراب شود، به جای کرم پودر استفاده کنید. اینها بهترین گزینه برای استفاده ی مجدد هستند.

اینکه کرم ضد آفتاب رنگی یا بی رنگ را انتخاب کنید، به سلیقه، نیاز و نوع پوست شما بستگی دارد. مهم‌ترین نکته این است که پوستتان در برابر آفتاب بی‌دفاع نباشد.

ضدآفتاب های رنگی


نکات ضروری در مصرف ضد آفتاب

شاید با خود فکر کنید که استفاده از کرم ضد آفتاب نیز همانند سایر کرم‌های آرایشی و بهداشتی بوده کار خاصی ندارد. اما باید به شما بگویم که اشتباه می‌کنید، قبل از استفاده از هر محصولی باید با نحوه صحیح استفاده از آن و نکات مهم و ضروری در مورد شرایط استفاده از آن آشنا شوید. در ادامه به برخی از نکات ضروری که باید در هنگام استفاده از کرم ضد آفتاب به آن‌ها توجه داشته باشید اشاره خواهیم کرد.

هر بار مصرف به اندازه 2 بند انگشت!

اکثر افراد مقدار کافی از ضد آفتاب را در هر بار استفاده به صورت نمی مالند. مقدار درست استفاده از ضد آفتاب در هر بار مصرف به اندازه 2 بند انگشت است و اگر قرار گرفتن در معرض نور خورشید تداوم یابد باید هر 2 ساعت ضد آفتاب تمدید شود. این قاعده درباره ضد آفتاب رنگی هم مستثنی نیست. ممکن است مقدار کمی ضد آفتاب رنگی کل صورت را پوشش دهد ولی این مقدار برای محافظت در مقابل آفتاب کافی نیست. علاوه بر آن دقت کنید که باید 20 تا 30 دقیقه قبل از خروج از منزل باید ضد آفتاب بزنید تا ضد آفتاب شروع به محافظت کند.

ضد آفتاب را تجدید کنید.

توصیه می شود اگر در به طور مداوم در مقابل آفتاب قرار میگیرید ضد آفتاب خود را هر 2 الی 4 ساعت تمدید کنید. البته در صورت تعریق زیاد، شنا کردن، آفتاب شدید این بازه کوتاه تر می شود و متخصصین توصیه می کنند در این موارد ضد آفتاب را هر یک ساعت یک بار تمدید کنید.

پاک کردن و شست و شوی صورت واجب است.

ما همیشه توصیه میکنیم ضد آفتاب بی رنگ را هم شب ها قبل خواب توسط محلول های پاک کننده و شوینده های صورت پاک کنید. این موضوع در استفاده از ضد آفتاب های رنگی بیشتر اهمیت می یابد تا پوستتان همیشه شاداب باقی بماند.

نکته مهم

اول ضد آفتاب بی رنگ و بزنید بعد اگر خواستید مشکل پوستتون و کاور کنید ضد آفتاب رنگی یا بی بی کرم استفاده کنید. پس نتیجه گرفتیم ضد آفتاب رنگی نه تنها هیچ ضرری برای پوست ندارد بلکه یک تیر و چندنشان است.ولی چون ممکن است به دلیل رنگی بودن مقدار کافی از ضدآفتاب را نزنید بهتر است اول ضدآفتاب بی رنگ بزنید. هیچ تفاوتی در هر دو نوع وجود ندارد و فقط باید ضد آفتابی که انتخاب میکنید دارای SPF بالای 30 باشد.

سخن پایانی

کرم های ضد آفتاب رنگی دارای رنگدانه هایی متشکل از اکسید آهن هستند؛ این کرم ها علاوه بر محافظت از پوست می توانند ظاهری زیبا و طبیعی به آن ببخشند. ضد آفتاب های رنگی در مقابل اشعه های UVB، UVA و نور آبی مقاومت خوبی دارند و مانع از بروز چین و چروک روی پوست می شوند. هنگام خرید کرم ضد آفتاب حتما به عددspfدرج شده روی کرم توجه کرده و کرم مناسب با نوع پوست خود را تهیه کنید.

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

نظرات و دیدگاه های کاربران
سوال یا دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
آخرین بازدید های شما