تفاوت مش با هایلایت و لولایت را بدانید!

انتشار 28 شهریور 1401
مطالعه 6 دقیقه

طوطیا:اصطلاحات آرایشگری در سال‌های اخیر با ابداع روش‌ها و مواد جدید، تغییر کرده است. ما سعی خواهیم کرد بعضی از این واژه‌ها را برای شما توضیح داده و معانی اشتباه گذشته را پاک کنیم. در صورتی که به موضوع تفاوت مش و هایلایت و لولایت علاقه دارید، تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

تفاوت مش با هایلایت و لولایت را بدانید!

مش مو چیست؟

مش، یا مش کردن، روشی در رنگ کردن مو است که در آن با از بین بردن رنگ آن‌ها (دکلره کردن) و گذاشتن یک رنگ روشن (مانند بلوند یا پلاتینی) فرم زیبایی را به رنگ موی فرد می‌دهند. مش کردن موی سر با سه روش کلاه، فویل و دیسکی انجام می‌شود. در روش کلاهی یک کلاه پلاستیکی با سوراخ‌های فراوان کوچک را روی سر قرار می‌دهند و با یک قلاب (مانند قلاب قلاب بافی) دسته‌های مو را از داخل سوراخ‌های کلاه بیرون می‌کشند. بدین وسیله برخی قسمت‌های مو از بقیه موی سر جدا می‌شود. سپس موهای بیرون آمده از کلاه را دکلره کرده و عمل رنساژ را روی آن انجام می‌دهند.

هایلایت مو چیست؟

هایلایت مو به چند درجه روشن کردن قسمتی از موها در بین موهای تیره گفته می‌شود که در این روش مقداری از موها را به روش مخصوص چند درجه روشن‌تر از بقیه موها می‌کنند. هنگامی که کار هایلایت مو تمام شود قسمت‌های روشن مو مثل رگه‌هایی روشن در بین بقیه موها دیده می‌شود که به فرد ظاهری بسیار جذاب و زیبا می‌بخشد. برای هایلایت کردن موها از دو روش هایلایت کردن با کلاه و فویل استفاده می‌شود.

تفاوت مش با هایلات و لولایت چیست؟

فرق مش و هایلایت در چند مورد است. در روند مش تارهای مو که از سوراخ‌های کلاه مش درآورده شده‌اند، با پودر دکلره بی‌رنگ و روشن می‌شوند ولی در هایلایت از رنگ مو هم برای روشن کردن استفاده می‌شود. این نکات اصلی ترین موارد در فرق رنگ و مش با هایلایت هستند.

تفاوت مش و هایلایت و لولایت در این است که در فرآیند هایلایت لازم نیست از دکلره استفاده شود ولی در مش ابتدا باید مو را به پایه رساند و در لولایت بدون دکلره از رنگ استفاده می‌شود.

اصلی ترین تفاوت مش و هایلایت و لولایت

با مطالعه معانی این کلمه‌ها بهتر می‌توان متوجه تفاوت مش و هایلایت و لولایت شد. سؤال راجع به تفاوت مش با هایلایت زمانی در ذهن ایجاد می‌شود که معنی و منظور از این کلمات را ندانید. امیدواریم حالا درک گسترده‌تری از مش و هایلایت و لولایت و لایت داشته باشید و بتوانید به همه پرسش‌ها راجع به لایت و مش و تفاوت مش و هایلایت پاسخ دهید.

دیگر تفاوت مش و هایالایت و لولایت این مورد است که هایلایت‌ها بیشتر شامل هایلایت بلوند، هایلایت شیری شکلاتی، هایلایت کاراملی، هایلایت بالیاژ برنز، هایلایت آفتابی، هایلایت رنگین‌کمانی است. در روند هایلایت دست باز است و می‌توان رنگ‌های پاستیلی و فانتزی را به هایلایت اضافه کرد ولی لولایت چنین نیست. لولایت بیشتر شامل رنگ‌های سنگین و سرد است. لولایت خاکستری تیره و روشن، لولایت قهوه‌ای، لولایت ماهاگونی و لولایت مشکی بهترین لولایت‌ها هستند.

لایت کردن بهترین راه برای تنوع بخشی به ظاهر و موست. لایت‌ها همان‌طور که از نامشان پیداست جذابیت پنهان چهره را با تاباندن نور رنگی آشکار می‌کنند. به خصوص در شب موهای لایت شده می‌توانند چهره شما را نیز روشن کنند. هارمونی ایجاد شده توسط لایت اگر متناسب با چهره و نوع پوشش شما باشد شما را شاداب‌تر از قبل می‌کند و این یکی از نکات مهم در تفاوت لولایت و مش و هایلایت است.

علاوه بر این‌ها زمانی که موهای شما در اثر رنگ‌های مکرر آسیب دیده و نمی‌دانید با آن‌ها چه کنید هایلایت و لولایت نجات‌بخش شما هستند. پیشنهاد می‌کنیم قبل از لایت کردن در منزل با یک آرایشگر حرفه‌ای برای آموزش لولایت با فویل مشورت کنید.

موی هایلایت شده و مش شده

مش یا هایلایت؟ کدام برای عروس بهتر است؟

هنگام آرایش عروس انتخاب مش یا هایلایت به عهده شخص است. تفاوت هایلایت و مش و لولایت در عروس بستگی به رنگ پوست و حالت صورت دارد. برای پوست‌های تیره، رنگ های مختلف مش مو کمتر استفاده می‌شود اما نمی‌توان در مورد همه رنگ پوست این را گفت.

انواع هایلایت مو

در این قسمت انواع هایلایت مو را معرفی می کنیم تا بهتر با این تکنیک رنگ مو آشنا شوید.

 • هایلایت

  اگر میخواهید بر روی موهای تیره خود تاره های روشن داشته باشید این نوع رنگ مو برای شما مناسب خواهد بود .شما در هایلایت میتوانید موهای طبیعی خود را رنگ نکنید و قسمت هایی ا ز مو هایتان را دو تا سه درجه روشن کنید . این روش آسیب کمتری به موی شما میزند.

 • فریزینگ

  اگر قصد دارید همه مویتان را تیره و یا روشن کنید این روش مناسبتان است.

 • لولایت

  لولایت به این صورت است که شما همه مویتان روشن است و قسمت هایی از مویتان را دو تا سه درجه تیره تر میکیند.

 • سان لایت

  در روش سان لایت سبک کار به این صورت است که شما ریشه موی خود را روشن میکنید و ساقه آن را تیره نگه میدارید .

 • مون لایت

  در این دسته از مش مو، بالای سر به رنگ تیره بوده و پایین سر به رنگ روشن می باشد.

 • طبیعی

  در مش طبیعی لازم است تا رنگ جدید حدود 1 الی2 درجه از پایه مو روشن تر باشد تا حالت طبیعی پس از اتمام کار ایجاد شود. و تفاوت رنگ احساس نشود.

 • تیکه ای

  اگر موهای پرپشت و ضخیم دارید میتوانید از این روش استفاده کنید . در این روش مو های شما دسته دسته جدا میشود و رنگ میشود . معمولا در این روش از رنگ هایی با پایه روشن استفاده میشود.

 • مخفی

  اگر مایل نیستید تا هایلایت شما محسوس باشد، می توانید از مش مخفی استفاده کنید. در این نوع هایلایت، تنها تغییرات کوچک در موها داده می شود لذا ظاهر طبیعی تری دارند. برای افرادی که عموما موهای خود را به صورت باز قرار می دهند، پیشنهاد می شود تا از این نوع هایلایت بهره ببرند.

روش‌های مش کردن مو

برای مش کردن مو دو روش وجود دارد که در زیر توضیح داده ایم.

 • مش مو با کلاه

در این روش ابتدا مو کاملا شانه میشود و یک کلاه بر روی سرتان میگذارند . سپس سوراخ هایی را بر روی کلاه مشخص میکنند و با یک میله همچون میله قلاب بافی دسته هایی از مو را انتخاب میکنند و از کلاه بیرون میکشند . بدین صورت بخشی از مو از بقیه موی سر جدا خواهد شد. این دسته موهایی که از کلاه جدا شده اند را دکلره و رنگساژ میکنند و در نهایت میشورند.

 • مش مو با فویل

این روش جدید تر از روش قبل است و به این صورت انجام میشود که مو‌های جلوی سر 3 قسمت و پشت سر 4 قسمت تقسیم‌بندی میشود . سپس با شانه دم باریک قسمت‌های مورد نظر را به صورت زیگزاگی جدا کنید. کاغذ فویل را به شکل مستطیل بریده، لبه جلوی کاغذ فویل را برای استحکام بیشتر تا بزنید و بعد مو‌های مورد نظرتان را روی کاغذ فویل قرار داده. مواد دکلره را از نیم سانتی‌متری پوست سر به مو‌ها بزنید. در نهایت موها را شسته و رنگساژ مورد نظر را روی مو‌ها بزنید و در آخر با یک براشینگ خوب کار مش‌تان را به پایان برسانید.

آرایشگر در حال رنگ کردن مو

سخن پایانی

در این مقاله درباره تفاوت مش و هایلایت و لولایت گفته شد. هایلایت و لولایت بیشترین کاربرد را در میان واژه‌های مربوط به رنگ مو دارند. بر خلاف هایلایت‌ها که سبک‌تر از رنگ پایه هستند، لولایت‌ها تیره‌تر از رنگ پایه هستند. این روش‌های رنگ‌آمیزی، عمق زیبایی در موها ایجاد می‌کنند و باعث ایجاد کنتراست می‌شوند. درباره تفاوت مش و هایلایت و لولایت گفتیم که برای کسانی که موهای کم رنگ یا صورت صاف و بدون برجستگی دارند، هایلایت و لولایت مناسب است. امکان دارد آرایشگر بتواند لولایت و هایلایت را با هم استفاده کند. مد روز برای آرایش موها هم در این زمینه پیشرو است. روز به روز رنگ‌ها و متدهای جدیدی برای آرایش و رنگ مو می‌آید. هر یک از این متدهای جدید تفاوت مش و هایلایت را بیشتر می‌کنند. سعی کنید از آرایشگر خود راهنمایی بگیرید و سپس رنگ موی مناسب خود را انتخاب کنید.

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
(امتیاز 0 توسط 0 نفر)
  ارسال به دوستان:

نظرات و دیدگاه های کاربران
سوال یا دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
آخرین بازدید های شما