تاثیرات اشتغال مادر در تربیت فرزند

انتشار 30 شهریور 1401
مطالعه 18 دقیقه

در میان مباحث مربوط به فرزندپروری و والدین، موضوع تأثیر اشتغال زنان بر تربیت فرزندان بحث و جدال زیادی ایجاد کرده است. اغلب مادرانی که در خارج از خانه مشغول به کار هستند، اغلب فقط به دلیل نبودن در کنار فرزندان خود، مورد انتقاد قرار می گیرند. در این بخش از طوطیا تاثیرات اشتغال مادر بر تربیت و روحیات کودک را به شما خواهیم گفت.

فهرست []
 1. شاغل بودن مادر چه تاثیری روی کودک دارد؟
 2. تاثیرات مثبت اشتغال زنان بر تربیت فرزندان
  1. مادران شاغل، در ایجاد الگوهای مثبت، نقش دارند
  2. مادران شاغل، بچه های مستقل تری تربیت می کنند
  3. مادران شاغل کمتر در معرض افسردگی هستند و فرزندان شادتری دارند.
  4. مادران شاغل بهتر می توانند"دخالت های دیگران در امور فرزندپروری" را نادیده بگیرند
  5. مادران شاغل بهتر می توانند زمان بودن در کنار فرزندانشان را مدیریت کنند
  6. بچه های مادران شاغل ممکن است در مدرسه بهتر عمل کنند
  7. بچه های مادران شاغل، مشکلات رفتاری کمتری دارند
  8. مادران شاغل، بر رشد عاطفی فرزندان خود تأثیر نمی گذارند
  9. مادران شاغل معمولاً در روابط خود شادتر هستند
  10. مادران شاغل می توانند زمانی را برای استراحت فردی در اختیار داشته باشند
  11. اشتغال مادران از نظر درآمد به خانواده ها کمک خواهد کرد
 3. تاثیرات منفی اشتغال مادران بر تربیت فرزندان
 4. توصیه‌هایی برای مادران شاغل جهت برقراری تعادل بین زندگی و کار
  1. احساس گناه نداشته باشید
  2. یک پرستار یا مرکز نگهداری با کیفیت پیدا کنید
  3. صبح ها را برای خود و فرزندتان ساده تر کنید
  4. تقویم خانوادگی داشته باشید
  5. با کارفرمای خود صحبت کنید
  6. در طول روز با فزرندتان در ارتباط باشید
  7. چیزهایی که وقت شما را می گیرند، از خودتان دور کنید
  8. زمانی مخصوص خانواده ترتیب دهید
  9. زمانی را با همسرتان صرف کنید
  10. زمانی را به خودتان اختصاص دهید
 5. کلام آخر
تاثیرات اشتغال مادر در تربیت فرزند

زنان به دلایل مختلفی همچون کمک به وضعیت اقتصادی خانواده، داشتن تخصص ویژه یا احساس استقلال در خانواده، شاغل بودن را انتخاب می‌کنند که در کنار نقش مادری و همسری گاهی آسیب هایی نیز به بطن خانواده وارد می‌کند. نقش تربیتی که مادران در خانه دارند غیرقابل انکار می باشد، مادران خانه دار به دلیل زمان طولانی‌تری که در خانه و نزد فرزندان دارند شیوه تربیتی متفاوت با مادران شاغل دارند. در این بخش از طوطیا نکات مثبت و منفی اشتغال زنان بر شرایط خانواده و کودک را مورد بررسی قرار داده و نگاهی نیز بر شیوه‌های مستقل شدن کودکان خواهیم انداخت.

مادر شاغل و کودک

شاغل بودن مادر چه تاثیری روی کودک دارد؟

هنوز هم بخش بزرگی از جامعه فکر می کنند مادر خوب مادری است که کارش را کنار بگذارد و در خانه بماند تا فرزندش را بزرگ کند. اما هیچ گونه شواهد علمی معتبری وجود ندارد که با کار کردن مادر لزوما کودک آسیب می بیند. رشد کودک تحت تاثیر سلامت عاطفی خانواده، نگاه آنان به کار کردن مادر و کیفیت مراقبت از کودک است. کودکی که به لحاظ عاطفی تامین می شود، دوست داشته می شود و به خوبی از او مراقبت می شود، فارغ از شاغل بودن یا خانه دار بودن مادر، به خوبی رشد خواهد کرد و تربیت خواهد شد.

مادری که می تواند به خوبی وظایف مادری و شغلی خود را انجام دهد، الگوی خوبی برای فرزندش است. اگر خانواده در مراقبت از فرزند کمک کنند، وظایف خانه داری تقسیم شود و هر کس مسئولیت خود را به خوبی انجام دهد، مادر حس ارزشمندی و دریافت حمایت از سوی خانواده خواهد داشت و پویایی خانواده به خوبی پیش می رود.

مادر شاغل

تاثیرات مثبت اشتغال زنان بر تربیت فرزندان

تحقیقات انجام شده در این زمینه بیان می کنند که مشغول بودن مادران به کار خارج از منزل، نه تنها آسیب زا نیست، بلکه در واقع فواید زیادی نیز می تواند برای بچه ها به دنبال داشته باشد. در این مقاله شما با فواید و تأثیرات مثبت شاغل بودن مادران بهتر آشنا شده و با در نظر گرفتن این نکات می توانید در مورد ادامه دادن یا ندادن کار خود بعد از بچه دار شدن بهتر تصمیم بگیرید.

1. مادران شاغل، در ایجاد الگوهای مثبت، نقش دارند

بچه ها باید از همان سنین پائین این نکته مهم را درک کنند که زنان فقط مستخدم خانه و مسئول رسیدگی به خواسته ها و نیازهای بقیه اعضای خانواده نیستند و زندگی شخصی و حرفه ای خودشان را هم دارند. دختران چنین مادرانی، خواهند آموخت که بیش از ازدواج و بچه دار شدن، باید به فکر پیدا کردن یک شغل برای خودشان باشند. پسران نیز متوجه می شوند که کارهای خانه تنها بخشی از زندگی خانوادگی است و همه چیز را شامل نمی شود. برخورداری از چنین دیدگاهی بر روی این بچه ها و خصوصا پسران، در زمان تشکیل خانواده، تأثیر خواهد گذاشت و در نتیجه آن ها این واقعیت را که زنان، در کنار همسر و مادر بودن، می توانند شخصیت مستقل به خود را نیز داشته باشند، می پذیرند.

2. مادران شاغل، بچه های مستقل تری تربیت می کنند

تعدادی از ما در خانواده هایی بزرگ شده ایم که مادرانمان در خارج از منزل کار می کردند. شاید بعضی از ما آن قدر خوش شانس بودیم که یک پرستار خانگی که از بسیاری از جهات شبیه به یک مادر جایگزین بود، داشته باشیم اما قطعا شرایط برای همه اینطور نبوده است. در هر دو حالت، چه با وجود پرستار و چه نه، مزّیت اصلی زندگی در چنین خانواده هایی این بود که ما به صورت بسیار مستقل بزرگ شدیم، به طوری که حتی گاهی مجبور بودیم برای اطمینان از اینکه وعده‌های غذایی در زمان مناسب حاضر و آماده باشند، مسئولیت کارها را خودمان را بر عهده بگیریم. "مستقل بودن"، درس و ویژگی ارزشمندی است که بچه های مادران شاغل از آن برخوردار هستند.

کفش پوشیدن کودک

3. مادران شاغل کمتر در معرض افسردگی هستند و فرزندان شادتری دارند.

آمار نشان می دهد که مادران خانه دار در مقایسه با مادران شاغل، با احتمال بیشتری دچار افسردگی می شوند، که این افسردگی و حال بد، به نوبه خود می تواند فرزندان چنین مادرانی را نیز متضرر کند. کودکان نه تنها از داشتن مادری ناامید و افسرده نفع نمی برند، بلکه دچار آسیب هم خواهند شد.

مادر و فرزندان شاد

4. مادران شاغل بهتر می توانند"دخالت های دیگران در امور فرزندپروری" را نادیده بگیرند

هر پدر و مادری نگران این هستند که چقدر از وقت و توّجه خود را باید به فرزندانشان اختصاص دهند. با وجود این نگرانی ها، همیشه افرادی در میان دوستان، آشنایان و فامیل پیدا می شوند که با نظرهایشان در شیوه فرزندپروری پدر و مادرها دخالت کرده و با این کار آن ها را تحت فشار قرار دهند. در این میان مادران شاغل بیش از دیگر مادران، تحت فشارهای بی وقفه ناشی از نظرات و مداخلات اطرافیانی قرار دارند که فکر می کنند مادر شدن مغایر با شاغل بودن خارج از منزل است. این افراد اغلب همان خویشاوندانی هستند که خود را بسیار خوش فکر و دلسوز می دانند. در واقع این روزها اینطور به نظر می رسد که همه خود را متخصص و صاحب نظر می دانند و به خود اجازه می دهند که در کار والدین دخالت کنند. اما یک مادر کارمند، به راحتی در مقابل این فشارها تسلیم نمی شود و به شیوه ای که فکر می کند صحیح است، پیش خواهد رفت. زیرا او به اندازه کافی اعتماد به نفس دارد و مطمئن است که می تواند در کنار فرزندداری، به شغل مورد علاقه خودش نیز بپردازد.

5. مادران شاغل بهتر می توانند زمان بودن در کنار فرزندانشان را مدیریت کنند

تمامی صاحب نظران در مورد اهمیّت توجه به کیفیت اوقات فراغت والدین و بچه ها با یکدیگر اتفاق نظر دارند. متأسفانه این یک واقعیت ناراحت کننده است که بسیاری از والدین هنگامی که در کنار بچه ها هستند، فقط نیمی از حواس خود را به آن ها معطوف کرده و نیم دیگر حواسشان مشغول به کارهای خودشان و یا حتی ابزارهایی مثل گوشی است. بنابراین صرف "خانه دار" بودن یک مادر، تضمین کننده این نیست که او تمام حواس و زمان خود را به فرزندانش اختصاص دهد. اما در مقابل، مادران شاغل می دانند لحظه ای که به خانه می رسند، باید تمام کارها را کنار گذاشته و صد در صد وقت گرانبهای خود را به بچه های دلبندشان اختصاص دهند. آن ها می دانند هر آنچه که باعث از دست رفتن تمرکزشان می شود، از جمله تماس ها، ایمیل، پیامک و بررسی صفحات مجازی، همه و همه باید به زمانی موکول شوند که بچه ها به رختخواب رفته و خوابیده باشند.

6. بچه های مادران شاغل ممکن است در مدرسه بهتر عمل کنند

مادران شاغل اغلب از تحصیلات بالاتری برخوردار بوده و بنابراین با حل مشکلات درسی، به پیشرفت فرزندان محصّل خود و بهبود عملکرد و نمرات آن ها در مدرسه کمک زیادی می کنند. به علاوه این مادران به واسطه حضور در اجتماع، به اهمیت درس خواندن و داشتن مدارک دانشگاهی نیز واقف هستند و به راحتی اجازه ترک تحصیل را به بچه های خود نمی دهند. از سوی دیگر، فرزندان چنین مادرانی استقلال و سازگاری اجتماعی بیشتری داشته و با الگو قرار دادن والدین و به ویژه مادر خود به عنوان یک فرد مؤفق، تلاش می کنند تا در هر زمینه ای از جمله درس پیشرفت کرده و به موفقیّت برسند.

دانش آموز

7. بچه های مادران شاغل، مشکلات رفتاری کمتری دارند

بسیاری از والدین و به ویژه مادران، نگران این هستند که مبادا وقت نگذراندن به حد کافی با بچه ها، منجر به مشکلات رفتاری در آن ها شود. پژوهشگران پس از بررسی مطالعات تحقیقاتی انجام شده در این زمینه از سال 1960 تاکنون، دریافتند حقیقت این است که مشکلات رفتاری در فرزندان مادران شاغل، به هیچ وجه بیشتر از بقیه هم سن و سالان آن ها نبوده است. جالب اینجا است که در بسیاری از موارد، حتی رفتار این بچه ها، بهتر از بچه های مادران خانه دار بود.

8. مادران شاغل، بر رشد عاطفی فرزندان خود تأثیر نمی گذارند

تحقیقات زیادی در دانشگاه کالج لندن انجام شده تا مشخص کند که آیا بچه های مادران شاغل ممکن است از نظر عاطفی دچار محرومیت و آسیب شوند؟ خبر خوب این است که اصلاً اینطور نیست. رمز و راز جلوگیری از چنین مشکلی در این است که به عنوان یک مادر شاغل بتوانید بین تعهدات شغلی خود و وظیفه والد بودن، به خوبی تعادل برقرار کنید. برخورداری از همراهی و مشارکت یک همسر حامی و کار کردن در محیطی که سیاست های آن در جهت حمایت از والدین است، رسیدن به این هدف را کاملاً عملی می کند.

9. مادران شاغل معمولاً در روابط خود شادتر هستند

رسیدن به این هدف، تا حد زیادی به نگرش شریک زندگی و میزان پشتیبانی او از مادر شاغل بستگی دارد. مردانی که از همسر شاغل خود حمایت کرده و به او در انجام کارهای خانه و بچه داری کمک می کنند، می توانند به داشتن همسری شاد و سالم امیدوار باشند. در واقع چنین زنان شاغلی به مرور متوجه خواهند شد که حفظ سلامت روابطشان برای آن ها بسیار راحت تر شده است؛ زیرا به دلیل همراهی شریک زندگی، خوشبخت تر و کامل تر هستند. این امر به نوبه خود می تواند به تقویت روابط میان زوجین کمک کند.

10. مادران شاغل می توانند زمانی را برای استراحت فردی در اختیار داشته باشند

شوخی های زیادی وجود دارند که در مخلص کلام می گویند یک مادر شاغل برای پشت سر گذاشتن هرج و مرج ها، درب منزل را بسته و به سراغ کار خود می روند. بدون اینکه نگران این واقعیت باشند که آیا پرستار بچه ها و یا فرد مراقبت کننده، می تواند از عهده این مشکلات بربیاید یا خیر!!

البته که این فقط یک شوخی است اما مزیّتی نیز به همراه دارد و آن این است که مادران شاغل به واسطه کار خارج از منزل، می توانند گاهی اوقات از فشارهای خانواده و خواسته های مداوم بچه های خود خلاص شده و زمانی را به استراحت و وقفه دادن در امور منزل اختصاص دهند. این درست مثل یک سوپاپ اطمینان عمل کرده و مانع از خستگی بی پایان مادران خواهد شد.

زن شاغل

11. اشتغال مادران از نظر درآمد به خانواده ها کمک خواهد کرد

آمارهای ایالات متحده نشان می دهد که 66٪ از مادران متأهل به نوعی شاغل هستند. مادران شاغل به واسطه درآمد خود به بهبود وضعیت خانواده کمک کرده و بنابراین در گذر زمان این خانواده ها از رفاه نسبی بیشتری برخوردار شده و یا حداقل مشکلات مالی را با شدت کمتری تجربه می کنند.

تاثیرات منفی اشتغال مادران بر تربیت فرزندان

علاوه بر مزیت های گفته شده شاغل بودن مادران با معایبی نیز همراه است که در زیر نمونه هایی از آن را ذکر می شود.

 • فشار روحی و روانی

شاغل بودن مادر ممکن است فشار روحی و روانی بر روی مادر داشته باشد و این فشار روحی به خانه منتقل شود. ممکن است مادر برای کودک خود حوصله نداشته باشد و نتواند با کودک بازی کند یا سرگرمش کند و چون خسته از بیرون بر می گردد نمی تواند به خوبی به کودکش توجه کند و مشکلاتی بین مادر و کودک به وجود می آید. علاوه بر اینکه کمیت ارتباطشان در طول روز کم است کیفیتش نیز کاهش می یابد و کودک از زمانی که با مادرش است احساس رضایت نمی کند.

مادر عصبانی

 • احساس گناه در مادر

برخی از مادران شاغل چون کمتر با کودکشان هستند احساس گناه می کنند و سعی می کنند موقعی ک هستند کمبودشان را جبران کنند. مادران شاغل ممکن است در روزهایی که هستند به صورت افراطی به کودک فشار بیاورند و با او بازی یا پارک و … ببرند و کودک را بسیار خسته کنند یا با دادن پول به آن ها باج بدهند.ذباج دادن به کودک یا فشار زیاد به کودک در هنگامی که مادر انرژی لازم را دارد ممکن است به کودک آسیب برساند.

 • مسئولیت خانه داری

مادران شاغل مسئولیت های زیادی دارند و علاوه بر کار بیرون باید مسئولیت خانه داری را بپذیرند در کنار آن به خوبی از فرزندشان مراقبت کنند. انجام دادن همه کارها فشار زیادی بر روح و جسم مادر وارد می کند و فشار شغلی در کنار کارهای منزل، سلامت روانی مادر را پایین می آورد.

 • پایین آمدن کیفیت رابطه مادر و کودک

کیفیت رابطه بین مادر و کودک بسیار مهم است و اگر کیفیت رابطه کاهش پیدا کند ممکن است کودک از داشتن مادر شاغل ناراضی باشد. چون مجبور است بیشتر وقت خود را به تنهایی در منزل بگذراند و احساس تنهایی به او دست می دهد.

 • فرستادن کودک به مهدکودک در سنین پایین

برخی والدین به علت مشغله کاری خود مجبور به فرستادن کودک به مهدکودک می‌شوند. اما سعی کنید مهدکودک خوبی را انتخاب کنید و مهدکودک هایی که مربی ثابتی ندارند و کیفیت کارشان پایین است ممکن است در کودک اضطراب ایجاد کنند. کودکانی که در سنین پایین و شیرخوارگی به مهدکودک می‌روند، در معرض آسیب‌های بیشتری قرار می گیرند چون در این سن کودک به مادرش وابستگی خاصی دارد و دور شدن باعث اضطراب کودک می شود. بنابراین دور ماندن زیاد از مادر باعث می‌شود کودک احساس ناامنی کرده و رابطه عاطفی سالمی با مادر و سایرین برقرار نکند. برای حل این مشکل مادر باید ساعت خاصی را در نظر بگیرد و در کنارش بماند تا میزان ارتباط و توجه خود را افزایش دهد.

مهدکودک

توصیه‌هایی برای مادران شاغل جهت برقراری تعادل بین زندگی و کار

مادران شاغل می‌دانند که مدیریت کارهای خانه در حالیکه شغلی خارج از منزل دارند، امری دشوار و سرگیجه‌آور است. با این حال، با کمی برنامه‌ریزی و همکاری با اعضای خانه نه تنها وظایف کاری خود را به خوبی انجام دهند، بلکه می‌توانند امور مرتبط با اعضای خانواده خود را نیز به خوبی پیگیری کنند.

مادر و کودک

1- احساس گناه نداشته باشید

به جای اینکه تمام روز به این فکر کنید که در کنار فرزندتان نیستید، به این فکر کنید که با کار کردن به رفاه بیشتر و پیشرفت خانواده کمک می کنید. شاید بتوانید با این پول بخشی از هزینه تحصیل فرزندتان را بپردازید یا برای دیگر امور پس انداز کنید. هر چه مادر پیشرفت شغلی بیشتری داشته باشد، در ارتقا جایگاه خانواده و فرصت های بهتر مفید است.

قبول کنید که هر کسی روزهای بد و خوب دارد. شما تنها نیستید و زنان زیادی در شرایط شما هستند. با کسی که شما را درک می کند در مورد احساستان حرف بزنید وحمایت دریافت کنید. در عین حال، به یاد داشته باشید که به عنوان یک مادر شاغل زمان محدودی را کار می کنید و پس آن می توانید در خانه زمان خوبی را در کنار فرزندتان باشید و همه چیز را جبران کنید. کودکان به این نیاز دارند که حداقل دو ساعت در روز زمان اختصاصی با والدین خود بگذرانند. شما می توانید این دوری را با داشتن یک ارتباط با کیفیت جبران کنید.

2- یک پرستار یا مرکز نگهداری با کیفیت پیدا کنید

داشتن یک پرستار قابل اعتماد سهم مهمی در آرامش روان شما در زمان دوری از فرزندتان دارد. از دوستان و آشنایان در مورد یافتن یک مرکز یا پرستار کودک سوال کنید. فهرستی از معیارهای مهم برای خودتان تعیین کنید و سپس با پرستار مصاحبه کنید. پرستاری را استخدام کنید که مدت زمانی طولانی در خانواده خاصی به شغل نگهداری از کودک اشتغال داشته است. پرستاری که هر ماه از یک کودک متفاوت نگهداری کرده است، ممکن است دچار مشکل رفتاری یا اخلاقی بوده باشد. از او شماره تماس کارفرمای قبلی را بخواهید و از آنها نیز در مورد کیفیت کار پرستار سوال کنید . یک مرکز نگهداری از کودک نیز باید دارای ساعت نگهداری انعطاف پذیر، تسهیلات نگهداری از کودک، وسایل بازی، دوربین های امنیتی در تمام محیط ها، فضای باز، مجوز برای مرکز و تمام مربی ها و پیشینه کاری خوب باشد.

مربی و کودک

3- صبح ها را برای خود و فرزندتان ساده تر کنید

شب قبل برای امور خود و فرزندتان آماده باشید. خوراکی های مورد نیاز فرزندتان را آماده کنید. خانه را مرتب کنید و وسایل خودتان را آماده کنید. اگر صبح را با استرس آماده کردن صبحانه، پیدا کردن لباس تمیز، یافتن کلیدها، دوش گرفتن و هر کار مهم دیگری شروع کنید، انرژی روانی و جسمی زیادی را از دست خواهید داد. لیستی از کارهای فردا تهیه کنید و برای انجام آن برنامه ریزی کنید. وظایف هر یک از والدین باید مشخص باشد. چه کسی مسئول بردن فرزندتان به مهدکودک است. چه کسی باید او را بازگرداند. خریدها را چه کسی انجام خواهد داد. چه کسی شام می پزد.

4- تقویم خانوادگی داشته باشید

داشتن تقویم به مادر شاغل کمک می کند که امور خانه و خانواده را بهتر به خاطر بسپارد. زمان پرداخت قبوض، کارهای بچه ها، رویدادهای شغلی و تحصیلی، فعالیت های فوق برنامه، تولدها، مناسبت ها و غیره باید در این تقویم مشخص شوند. هر هفته یک روز را مشخص کنید که در آن تمام امور هفته را تنظیم کنید. داشتن برنامه به شما کمک می کند که دید بهتری از کارهای هفته داشته باشید با آرامش و برنامه ریزی بهتر کار کنید.

5- با کارفرمای خود صحبت کنید

در صورتی که امور شغلی به شما فشار وارد می کند، با مدیرتان حرف بزنید. شاید بتوانید ترتیبی اتخاذ کنید که دورکاری کنید، ساعت های کمتری کار کنید یا شغل کم فشارتری را انجام دهید. هر کارفرمایی متفاوت است و شما رئیستان را می شناسید. در صورتی که این امکان برای شما فراهم است، صادقانه شرایط را برای او توضیح دهید. در اینجا باید به دو نکته دقت کنید: چقدر کمتر می توانم کار کنم؟ و چقدر حقوق دریافت خواهم کرد؟

6- در طول روز با فزرندتان در ارتباط باشید

مادران شاغل ممکن است در طول روز بارها و بارها به فرزندشان فکر کنند و نگران او باشند. همچنین کودک نیز نیاز دارد که از مادرش باخبر باشد. در مورد نوزادان می توانید صدای خود را ضبط کنید یا فیلم کوتاهی از خودتان بگیرید و برای پرستار فرزندتان ارسال کنید.

اگر ممکن است دیر بیایید یا روز خاصی برای فرزندتان است و شما نمی توانید حضور داشته باشید، صبح را برای او خاطره ساز کنید. یک یادداشت محبت آمیز برایش بگذارید یا هدیه ای در کیفش بگذارید. ترتیبی اتخاذ کنید که کسی از مراسم فیلم بگیرد و بعدا آن را تماشا کنید. در طول زمان استراحت کاری، با فرزندتان تماس بگیرید و حالش را بپرسید. شنیدن صدای او خستگی روز را از تن شما به در می کند.

مکالمه خانم

مکالمه کودک

7- چیزهایی که وقت شما را می گیرند، از خودتان دور کنید

کار کردن وقت زیادی در طول روز از شما می گیرد. اگر قرار باشد بقیه زمان باقی مانده را صرف چت کردن با دوستان، پاسخ دادن به پیام ها و تلفن زدن، یا تماشای تلویزیون کنید، زمانی برای فرزندتان باقی نمی ماند. سعی کنید این کارها را به زمان خواب فرزندتان موکول کنید. از انجام چند کار همزمان، به خصوص در زمان صرف وقت با فرزندتان خودداری کنید. زمان بازی با او باید اختصاصا متعلق به خودش باشد. در محل کار از هدر دادن زمان خودداری کنید. این باعث می شود که کارهای عقب مانده نداشته باشید و زمان خود را برای فرزندتان حفظ کنید. از حرف زدن با همکاران در مورد ناهار، شایعات، تماس های تلفنی متعدد، صرف زمان استراحت طولانی برای ناهار و غیره خودداری کنید. این کار بهره وری شما را کاهش می دهد.

8- زمانی مخصوص خانواده ترتیب دهید

داشتن زمانی اختصاصی برای فرزندتان، هم در طول هفته و هم آخر هفته، اهمیت زیادی دارد. این زمان باعث پیوند عاطفی بهتر خانواده و تربیت بهتر فرزند می شود. اگر زمان محدودی دارید، حداقل یک وعده غذا را همه در کنار هم باشید. در این زمان تلویزیون و تلفن همراه را خاموش کنید و تمرکزتان روی اعضای خانواده باشد. حداقل یک روز در هفته را به تفریح اختصاص دهید. تفریح باید به نحوی باشد که تمام اعضای خانواده در آن شرکت کنند و همه راضی و خوشحال باشند. در زمان تفریح خانوادگی، از حرف زدن در مورد کار، مسائل کاری، تماس های کاری و هر چیزی که به خانواده و کودکان مربوط نیست خودداری کنید. در عوض، به فرزندتان، نیازها و علایق او، امور هفتگی، دوستان و دروسش توجه کتید و از آنها حرف بزنید.

خانواده شاد

9- زمانی را با همسرتان صرف کنید

به یاد داشته باشید که با داشتن رابطه ای خوب با همسرتان همیشه کسی در کنارتان هست که از شما حمایت کند. هر هفته شبی را به طور خاص به او اختصاص دهید تا دوباره احساس شور و شوق را در رابطه خود تزریق کنید. معمولا مشکلی که یک مادر شاغل دچار آن می شود این است که در گرفتاری های کاری و خانه، همسرش را فراموش می کند. توجه به او و جوان کردن عشق بینتان باعث می شود که به تداوم ازدواجتان کمک کنید. اگر بیرون رفتن و تفریح برایتان با هزینه زیاد همراه است، این نزدیکی و محبت را با شامی دلپذیر و یک دورهمی دونفره انجام دهید. مهم توجه و محبت به یکدیگر است. در مورد امور مختلف (به جز بچه ها و کار) حرف بزنید و علاقه خود را به او نشان دهید.

زوج شاد

10- زمانی را به خودتان اختصاص دهید

با برنامه ریزی صحیح، همیشه زمانی برای خودتان باقی می ماند. شما به استراحت نیاز دارید و باید به نیازهای خودتان نیز توجه کنید. اگر زمانتان را تنها بین کار و خانه تقسیم کنید، دیگر انرژی کافی برای خودتان نخواهید داشت و این باعث افسردگی شما می شود. اگر می خواهید مادر خوبی باشید، باید از خودتان به خوبی مراقبت کنید. قبل از خواب کتابی بخوانید، حمام گرم بگیرید، به ظاهرتان توجه کنید و گاهی به استخر و سونا بروید. زمانی را به ورزش و سلامتی خودتان اختصاص دهید. یک مادر خوب کسی نیست که نیازهایش را فراموش کند و تمام انرژیش را به خانه، خانواده و کار اختصاص دهد.

زن شاد

کلام آخر

البته که هنوز هم لازم است تا بررسی های بیشتر درمورد تأثیر اشتغال زنان بر تربیت فرزندان و اصلاحات طولانی مدت در سیاست های مربوط به خانواده و زنان شاغل صورت بگیرد. به عنوان مثال مرخصی با حقوق مادران و پدران بعد از زایمان که در کشورهایی مثل نروژ، یک امر معمول به شمار می رود، استانداردی است که در بقیه کشورها نیز باید اجرایی شده تا به حفظ بنیان خانواده کمک کند.

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

نظرات و دیدگاه های کاربران
سوال یا دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
آخرین بازدید های شما