14 تاثیر شگفت انگیز درست کردن کاردستی در کودکان

انتشار 27 شهریور 1401
مطالعه 7 دقیقه

طوطیا: بسیاری از خانواده ها برای سرگرم کردن فرزندانشان به تکنولوژی روی می آورند. بیشتر آن ها فواید انجام هنر و کاردستی ها را فراموش کرده اند. به همین دلیل تصمیم گرفتیم در این مقاله از طوطیا نگاهی به فواید انجام کاردستی در رشد و خلاقیت کودکان بیاندازیم تا بتوانید از آن به عنوان یک راه سرگرم کننده مفید برای فرزندانتان استفاده کنید.

14 تاثیر شگفت انگیز درست کردن کاردستی در کودکان

ساخت کاردستی به عنوان یک فعالیت سرگرم کننده و کمک آموزشی، در مراکز آموزشی و در خانه برای کودکان فواید بسیاری دارد. فواید ساخت کاردستی برای کودکان از پرورش خلاقیت تا ایجاد هماهنگی بین حواس پنجگانه و یادگیری مفاهیمی همچون تفکیک اشکال، رنگ‌ها، اعداد و … را شامل می‌شود.

تاثیر درست کردن کاردستی بر کودکان

کاردستی کودکان به دو دسته تقسیم می‌شوند. یک دسته کاردستی‌های مهارتی هستند که مهارت استفاده از ابزارهای گوناگون را در کودک تقویت می‌کنند و دسته دیگر کاردستی‌های خلاق که باعث رشد خلاقیت کودک می‌شوند. اما فواید و علت اهمیت کاردستی برای کودک چیست؟ در این مقاله همراه ما باشید تا تاثیرات ارزشمند ساخت کاردستی‌ها را به شما آموزش دهیم.

ایجاد تفکر انتقادی

چرا یک ابزار خاص یا یک روش خاص برای ساخت کاردستی به روش‌های دیگر ترجیح داده شده است؟ اگر این پرسش‌ها یا پرسش‌هایی از این دست را از کودک خود بپرسید، ممکن است از پاسخ او حیرت‌زده شوید. کودکان دلایل خوبی برای کار خود دارند و اگر هنگام ساخت کاردستی با آن‌ها همراه شوید، ممکن است شما را هم نقد کنند. این تفکر انتقادی و توانایی سوال و جواب کردن عامل بزرگی در موفقیت‌های بعدی کودک خواهد بود.

تقویت مهارت تصمیم‌گیری و حل مساله

مهارت حل مسئله در کودکان یک مهارت بسیار اساسی است که از روش‌های مختلف می‌تواند تقویت شود. ساخت کاردستی نیز از آن‌جایی‌که، نوعی تمرین تصمیم‌گیری است به تقویت این مهارت کمک بسیاری می‌کند. این که کودک از مواد و ابزارهای در اختیار خود چگونه استفاده کند و یا چه چیزی را بر دیگری ترجیح دهد، نیاز به تصمیم‌گیری دارد. همچنین کودک هنگام کار با مواد گوناگون، می‌آموزد چگونه با تصمیماتش در زمان مناسب، مشکلات خود را حل کند.

تقویت خلاقیت

اجازه دهید کودک بدون هیچ محدودیتی تجربه‌های جدید کسب کند. کودک برای ساخت کاردستی نیاز دارد تا ابتدا چیزی را در ذهن خود تصور کند و سپس با آزمون و خطا، راهی برای ایجاد آن بیابد. این تصور و به کار بردن ابزارهای مختلف موجب می‌شود تا کودک برای استفاده از آن‌ها فکر کند و ارتباطی میان آن‌ها پیدا کند.

بدون نگرانی مواد مختلف مانند رنگ، مقوا، اسلایم یا حتی ماسه و گل در دسترس او قرار دهید و اجازه دهید تا سبک‌بال و رها با آن‌ها بازی کند. خواهید دید که کودک چگونه با استفاده از خلاقیت خود تلاش می‌کند تا به نحوی از همه آن‌ها استفاده کند.

کودکان در حال کاردستی درست کردن

تقویت تمرکز

کودک هنگام ساخت کاردستی کاملا بر روی ابزارها، اندام‌هایش و پیاده‌سازی ایده‌های خود متمرکز می‌شود و شاید گاهی حتی متوجه صداهای اطراف هم نباشد. ساخت کاردستی ابزار خوبی برای تقویت تمرکز و آرام کردن کودک است. اگر کودک شما دچار بیش‌فعالی است کاردستی و فعالیت‌هایی فکری مانند آن می‌تواند به افزایش تمرکز او بسیار کمک کند.

عملگرایی در ساخت کاردستی

با ساختن کاردستی کودک متوجه می‌شود که تنها حرف زدن، ایده داشتن و یا دانستن کافی نیست و لازم است برای کسب نتیجه، عمل کند. در هنگام ساخت کاردستی کودک یاد می‌گیرد که اقدام کرده و برای نتیجه تلاش کند و همین امرموجب می‌شود تا در زمینه‌های دیگر زندگی نیز به اهمیت این موضوع پی ببرد. درواقع ساخت کاردستی به مرور به کودک می‌آموزد که دست پیدا کردن به نتیجه و لذت بردن از آن نیازمند عمل و گاهی ریسک کردن است

تجربه کردن با کمک استفاده از ابزارهایی مثل قیچی و چسب

تا زمانی که هر کسی خودش درگیر انجام کاری نشود، نمی‌تواند درک درستی از آن داشته باشد. کودک حین ساخت کاردستی می‌آموزد که از چه چیزی کجا می‌تواند استفاده کند و هر یک از مواد چه خواصی دارند. به‌علاوه درک بیشتری از توانایی‌های خود پیدا می‌کند. مادر و پدر نیز با مشاهده کودک می‌توانند به استعداد‌های او بهتر پی ببرند.

افزایش انعطاف پذیری کودک

کودک هنگام کار با ابزارها و وسائل مختلف می‌آموزد که گاهی لازم است انعطاف داشته باشد. برای مثال شاید ابزاری که استفاده کرده مناسب نبوده و یا طرحی که پیاده کرده، مطابق انتظارش نباشد.

در این مواقع شاید با همان روش و کمی چشم‌پوشی کارش را ادامه دهد و یا شاید تصمیم بگیرد تا راه دیگری را امتحان کند. بنابراین می‌آموزد که همیشه همه چیز مطابق انتظار او نیست و خوب است گاهی هم منعطف بود و سراغ گزینه‌های دیگر رفت.

ممکن است نتیجه متفاوت با آن‌چه تصور می‌کرده باشد، اما انعطاف‌پذیری این قدرت را به او می‌دهد تا کاردستی خود را دوست داشته باشد و از آن لذت ببرد.

بهبود مهارت‌های حرکتی

کاردستی، اندام‌های مختلف و حواس پنجگانه کودک را درگیر می‌کند. هنگامی ‌که کودک مشغول ساخت کاردستی است میان ذهن، چشم و دستان او هماهنگی برقرار می‌شود. به این ترتیب کودک باید بر روی اندام‌هایش متمرکز شود.

درست کردن کاردستی توسط بچه ها

تقویت حافظه و آشنایی با مفاهیم و اصطلاحات تازه

کودک با ساخت کاردستی، نام‌ها و اصطلاحات جدید می‌آموزد و با مفاهیم تازه‌ای آشنا می‌شود. برخی از کاردستی‌ها ممکن است ساده باشند و برخی دیگر بسیار پیچیده. لازم است کودک در فرایند ساخت کاردستی، کاربرد مواد و ابزارها، مفاهیم و فرایندهای گوناگون را به خاطر بسپارد تا بتواند آن‌چه که می‌خواهد بسازد را پیاده کند.

بهبود مهارت‌های ارتباطی و کلامی

معمولا هنگام ساخت کاردستی لازم است تا فردی بزرگتر در کنار کودک باشد چرا که ابزارهای مختلفی در دسترس او است. بنابراین هنگام ساخت کاردستی کودک می‌آموزد چگونه خواسته‌هایش را بیان کند یا از دیگران کمک بگیرد. به این ترتیب او کم‌کم نام ابزارها، مواد، رنگ‌ها و اصطلاحات مرتبط را می‌آموزد تا بهتر بتواند نظرات و خواسته خود را به دیگران منتقل کند. همچنین اگر کودک همراه همسالانش مشغول به ساخت کاردستی شود، فرصت خوبی برای آموزش اجتماعی شدن و تقویت مهارت‌های ارتباطی او خواهد بود. اگر کودک شما خجالتی است و در برقراری ارتباط با همسالانش مشکل دارد، درست کردن کاردستی موقعیت مناسبی را برای دوستیابی و اجتماعی شدن کودک شکل می‌دهد.

کمک به آموزش درسی

فعالیت‌هایی که با کمک دست انجام می‌شود، به دانش آموزان کمک می‌کند تا بهتر بتوانند مطالب علمی، هنری و حتی ریاضیات را فرا گیرند. کودکان، محتوای هر چیز را با کمک فعالیت های دستی بهتر فرا می‌گیرند. این کار می‌تواند موجب وجه ارتباطی بین فعالیت‌ها و درسهای پیش دبستانی و ابتدایی آنها شود و یا می‌تواند با مضمونی که شما در منزل به کودک خود آموزش می‌دهید، همسو باشد.

یکی از معمول‌ترین شیوه‌هایی که کودکان می‌توانند تجربیاتی را با کمک فعالیت‌های دستی فرا گیرند، انجام آزمایشات و فعالیت‌های علمی است. در واقع کاردستی آموزش مفاهیم به صورت عملی است.

تقویت روابط اجتماعی

جالب است بدانید از فواید ساخت کاردستی برای کودکان در صورتی که به صورت کار گروهی انجام شود، تقویت روابط اجتماعی او خواهد بود که به رشد شخصیت او کمک می‌کند. روابط اجتماعی کودک، در فرآیند تولید کاردستی، به سه طریق تقویت می شود .

  • در طول انجام کار برای رفع مشکلاتش در ساختن باید با دیگران رابطه داشته باشد .

  • بعد از تولید کودک اثر خود را ارائه کرده و توقع واکنش از اطرافیان را دارد .

  • کار گروهی : بسیاری از کاردستی ها به صورت گروهی ساخته می شوند که این خود باعث ایجاد روابط بین گروه می شود.

کاردستی درست کردن کودکان

اعتماد بنفس را افزایش می دهد

هنر و کاردستی احساس بزرگ بودن را در کودکان به وجود می آورد. انگار که چیزی را به دست آورده اند و در نتیجه این موضوع باعث افزایش عزت نفس و اعتماد بنفس در آن ها می شود که در آینده نیز با آن ها همراه خواهد شد.

به او کمک می کند تا مهارت های دیگرش را نیز ارتقا دهد

کودکان معمولا سعی می کنند که با در دست گرفتن یک مداد به کشیدن چیزهای عجیب و غریب بپردازند. آن ها کنترل مدادی که در دست گرفته اند را ندارند اما زمانی که شروع به انجام کار می کنند ، می توانند الگویی هایی را در ذهن خود شکل دهند و در نتیجه یاد می گیرند که چگونه با کارهای جدید آشنا شوند و مهارت های مختلف را در خود ارتقا دهند. می توانید از مداد های ژلی رنگارنگ در اختیار کودک خود قرار دهید تا لذت آن ها را دو چندان کنید.

نقش مادر و پدر در پرورش خلاقیت کودک با کاردستی

والدین در پرورش خلاقیت کودکان نقش مهمی دارند. آنان می توانند شرایط و امکانات را برای کودک فراهم کنند. والدین باید کودکان را به ساختن کاردستی های مختلف تشویق کنند. انسان های خلاق راه حل های جدید برای حل مشکلاتشان پیدا خواهند کرد، به همین دلیل شاد تر و موفق تر زندگی می کنند. اما نکته مهم رشد و پرورش خلاقیت با ساخت کاردستی زمانی نتیجه خواهد داد که شما به عنوان والدین مشوق کودک باشید. اگر کاردستی های کودک مورد تمسخر قرار بگیرد کودک همه ذوق و باور خود را از دست می دهد. و در نتیجه اعتماد به نفس و امیدش را هم از دست خواهد داد.

نکته پایانی

در هنگام درست کردن کاردستی بهتر است یکی از والدین یا مربی حتما همراه کودک باشد، وسایلی که برای ساخت کاردستی مورد استفاده قرار می گیرد مانند چسب، قیچی و .... می تواند در هنگام استفاده کودک به تنهایی خطراتی را برای او ایجاد کند پس بهتر است کودک در زمان استفاده از آنها تنها نباشد.

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

نظرات و دیدگاه های کاربران
سوال یا دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
آخرین بازدید های شما