هر آنچه درباره برند فوجی فیلم نمی دانستید!

انتشار 13 مرداد 1401
مطالعه 13 دقیقه

طوطیا: برند فوجی فیلم (Fujifilm) یکی از شرکت‌های هولدینگ ژاپنی است که سابقه خوبی در تولید محصولات متنوع عکاسی و حضور فعال در عرصه پزشکی و چاپ نیز دارد. برای آشنایی بیشتر با این برند در ادامه همراه ما باشید.

هر آنچه درباره برند فوجی فیلم نمی دانستید!

برند فوجی فیلم

شرکت فوجی فیلم در سال 1934 با مدیریت سویچی آسانو و با هدف تولید فیلم‌های عکاسی تأسیس شد. در سال‌های ابتدایی تولید محصولات عکاسی و فیلمبرداری، کاغذهای مخصوص چاپ و صفحات خشک چاپ عکس از اولین دستاوردهایشان بود. بعد از 10 سال این شرکت توانست پیشرفت قابل توجهی را تجربه کند؛ به طوری که علاوه بر فیلم‌های عکاسی محصولات دیگری مانند فیلم‌های اشعه ایکس در بین تولیداتش مشاهده می‌شد. همچنین این شرکت در دهه 40 میلادی علاوه بر عکاسی، فعالیت خود را در زمینه تولید عینک‌های نوری، لنزها و تجهیزات مرتبط در پیش گرفت.

دوربین فوجی فیلم

تاریخچه تأسیس فوجی فیلم

شرکت Dainippin Celluloid اولین تولیدکننده‌ی فیلم‌های ضبط فیلم سینمایی در ژاپن بود. زیرمجموعه‌ی فیلم‌های عکس‌برداری این شرکت در دهه‌ی 1930 وضعیت مناسبی نداشت و مدیران مجبور به جداسازی آن شدند. شرکت جدید در سال 1934 به‌نام Fuji Photo Film تأسیس شد که 340 کارمند داشت. اولین کارخانه‌ی مستقل در فوریه‌ی همان سال در آشیگارا راه‌اندازی شد. شویچی آسانو اولین مدیر فوجی‌فیلم مستقل بود که وظیفه‌ی دشوار خروج شرکت از بحران‌‌های اولیه را برعهده داشت. اولین محصولات فوجی‌، فیلم‌های عکس‌برداری و فیلم‌برداری، صفحات خشک چاپ عکس و کاغذ مخصوص چاپ عکس بود. تولید محصولات وابستگی زیادی به واردات مواد اولیه داشت، درنتیجه محصولات اولیه‌ی فوجی‌ قیمت بالا و کیفیت نه‌چندان قابل‌قبول داشتند که سال‌های ابتدایی را بیش‌ازپیش برای آن‌ها دشوار کرد. اولین وظیفه و مأموریت فوجی‌، کسب اعتبار در بازار داخلی ژاپن بود. صنعت مواد حساس به نور، اهمیت بالایی برای اعتبار برند قائل بود. درواقع عکاسان دوست نداشتند تصاویر ثبت‌شده در دوربین‌های خود را در معرض ریسک استفاده از مواد اولیه‌ی ضعیف قرار دهند و همچنین به‌دنبال قیمت مقرون‌به‌صرفه نیز بودند.

فوجی فیلم

سه سال اول فعالیت فوجی‌، با افزایش بدهی، کاهش فروش و تلاش‌های بی‌شمار برای تأمین هزینه‌های تحقیق و توسعه همراه بود. درنهایت مدیران شرکت می‌دانستند که ابتدا باید افزایش کیفیت را در دستور کار خود قرار دهند. آن‌ها یک متخصص آلمانی را در بخش فناوری‌های امولسیونی استخدام کردند تا فرایند تولید را بهینه‌سازی کند.ترکیب مشاوره‌ی آلمانی با تحقیق و توسعه‌ی داخلی فوجی باعث شد تا اولین محصول مستقل آن‌ها در سال 1936 تولید شود. نگاتیو فیلم برای فیلم‌برداری و اولین فیلم عکاسی انحصاری فوجی در آن سال تولید شد. تولید نگاتیو فیلم نیاز به فناوری مدرنی داشت و فوجی با ورود به این صنعت، صلاحیت مناسب را در میان استودیوهای ژاپنی کسب کرد.پس از تولید اولین محصول مستقل، نوبت به توسعه‌ی فعالیت‌های تولیدی رسید. فوجی دومین کارخانه‌ی خود را در سال 1938 در اوداوارا و آزمایشگاه تحقیقات رنگ را در سال 1939 راه‌‌اندازی کرد. باوجود پیشرفت‌ مناسب، جنگ جهانی دوم عاملی بود که منجر به توقف حرکت فوجی شد.دولت ژاپن در جریان جنگ جهانی دوم، تمامی مواد اولیه‌ی حساس را برای کاربردهای نظامی در انحصار خود جمع‌آوری می‌کرد. درنتیجه، صنعت فیلم در بازار مصرف‌کننده باید منتظر پیشرفت جنگ می‌ماند تا شاید کمی مواد اولیه به آن‌ها نیز برسد. در سال 1945، ضربه‌ی محکم‌تر جنگ به فوجی وارد شد و بمباران متفقین، دو کارخانه‌ی برند ژاپنی را تقریبا تخریب کرد. بالاخره جنگ جهانی دوم هم با تمامی دشواری‌ها به پایان رسید و سال‌های پس از جنگ، زمان بازسازی استراتژیک و زیرساختی فوجی بود.

ورود به بازارهای جدید فوجی فیلم

متفقین مجوز ازسرگیری تجارت‌های مستقل را از سال 1947 صادر کردند. فوجی به‌سرعت از فرصت پیش‌آمده استفاده و صادرات خود را به کشورهای دیگر آسیایی و همچنین کشورهای آمریکلای لاتین شروع کرد. تولیدکننده‌های ژاپنی باوجود شکست کشورشان در جنگ، اعتبار خوبی در میان مصرف‌کننده‌ها و شرکت‌های خریدار تجهیزات اپتیکی داشتند. فوجی با بهره‌گیری از همین اعتبار، محصولات متنوع خود همچون دوربین‌های دوچشمی و عکس‌برداری را به بازارهای هدف صادر می‌کرد. البته فناوری ژاپنی صنعت فیلم و مواد حساس دیگر، در آن سال‌ها هنوز پشت سر پیش‌گامان آمریکایی و اروپایی حرکت می‌کرد.فوجی در دهه‌های ابتدایی هیچ‌گاه نتوانست اعتبار خوبی در صنعت فیلم داشته باشد. آن‌ها باوجود تولید فیلم‌های تصویربرداری اشعه‌ی ایکس و فیلم‌برداری، توانایی تولید محصول برای بازار مصرف‌کننده‌ی آماتور را نداشتند. سرانجام در دهه‌ی 1950، اولین فیلم‌های مخصوص مصرف‌کننده از کارخانه‌های فوجی خارج شد. البته تحقیق و توسعه با سرعت مناسبی در شرکت ژاپنی پیگیری می‌شد. آن‌ها در سال 1948 اولین فیلم رنگی را تولید کردند و در سال 1949 وارد بازار مهم و بزرگ هند شدند.یکی از دلایل عدم توانایی تولید فیلم مخصوص مصرف‌کننده، کمبود مواد اولیه در دهه‌ی اول پس از جنگ جهانی بود. با پایان یافتن دهه‌ی 1940، مواد اولیه‌ی حساس و ارزشمند همچون نقره و کاغذ و مواد شیمیایی نفتی، در حجم بیشتر در اختیار قوجی قرار گرفت. به‌علاوه، آن‌ها موفق به عقد قرارداد با ایستمن کداک، غول آمریکایی صنعت تصویربرداری شدند که بازار مهم آمریکا را برایشان به‌همراه داشت. در سال 1952 اولین فیلم عکس‌برداری آماتور در فوجی تولید شد و تا 6 سال بعد، چند نسخه‌ی توسعه‌یافته نیز به بازار راه یافت.دهه‌ی 1950 با سیاست‌های خاص تعرفه‌ی واردات در ژاپن همراه بود. همین سیاست‌ها باعث شد تا فیلم عکس‌برداری خارجی، قیمت بالایی در بازار ژاپن داشته باشد. فوجی با بهره‌مندی از سیاست‌های مذکور، بازار ژاپن را در اختیار گرفت که در سال‌های بعد، 15 درصد از بازار جهانی فیلم عکاسی را تشکیل می‌داد.فوجی علاوه بر تمرکز بر بازار داخلی، در نیمه‌ی دوم قرن بیستم تلاش می‌کرد تا هرچه بیشتر بازارهای بین‌المللی را هدف قرار دهد. آن‌ها زیرمجموعه‌ی صادراتی خود را در سال 1956 راه‌اندازی کردند و تا سال 1958، موفق به عقد 27 قرارداد صادرات به کشورهای آسیایی و آمریکای شمالی و آمریکای مرکزی شدند. اولین مقصد، آمریکای شمالی بود که در سال 1955 میزبان برند ژاپنی شد. 10 سال بعد، زیرمجموعه‌ی مستقل فوجی در آن منطقه راه‌اندازی شد.

تبلیغات فوجی فیلم

همان‌طور که گفته شد، یکی از مهم‌ترین قراردادهای همکاری فوجی‌فیلم با شرکت زیراکس امضا شد. دو شرکت ژاپنی و آمریکایی در سال 1962 قرارداد همکاری امضا کردند که شرکتی به‌نام فوجی زیراکس راه‌اندازی کنند. فوجی‌فیلم 75 درصد و زیراکس 25 درصد از سهام شرکت جدید را در اختیار گرفت. تولید و عرضه‌ی محصولات مرتبط با صنعت کپی و اسناد اداری در منطقه‌ی آسیا اقیانوسیه،، حوزه‌ی تمرکز فوجی زیراکس بیان شد. فوجی زیراکس امروز به‌عنوان طولانی‌ترین همکاری بین یک شرکت آمریکایی و ژاپنی شناخته می‌شود.فوجی دو دهه پس از شروع فعالیت، سهم خوبی از بازار جهانی صنعت عکس‌برداری را به خود اختصاص داده بود. ازطرفی هنوز تصور عموم کاربران، روی پایین بودن کیفیت محصولات برند ژاپنی معطوف بود. ازطرفی آن‌ها باید محصولات خود را توسعه می‌دادند تا فیلم و کاغذ هماهنگ و سازگار با سیستم‌های پردازشی بین‌المللی تولید کنند. در سال 1966، اولین فیلم فوجی سازگار با پردازنده‌های بین‌المللی تولید شد. تا سال 1969، تمامی محصولات برند ژاپنی به‌صورت استاندارد و سازگار با محصولات بین‌المللی تولید شدند. با موفقیت در تولید محصولات استاندارد، زمان بهره‌برداری از شبکه‌ی عظیم صادرات فرا رسیده بود.شبکه‌ی جهانی فوجی در دهه‌ی 1960 توسعه یافت. آن‌ها تا دهه‌ی بعد 9 دفتر بین‌المللی راه‌اندازی کردند که هریک از آن‌ها نیز فرایند توسعه را در کشور محل فعالیت در دستور کار قرار دادند. به‌عنوان مثال، زیرمجموعه‌ی فوجی در ایالات متحده از سال 1971 تا 1982، 6 دفتر مستقل در آن کشور راه‌اندازی کرد. دهه‌ی 1970 با توسعه و پیشرفت جهانی برای فوجی همراه بود. تغییرات عظیم در نرخ تبدیل ین ژاپن نسبت به ارزهای جهانی، یکی از موتورهای محرک رشد بین‌المللی فوجی بود. به‌علاوه آن‌ها با توسعه‌ی زیرساخت‌های تولیدی خود، رشد مناسبی را در بازارهای غیر از غرب، تجربه کردند. تولید محصولات فوجی با نظارت و همکاری شرکت اصلی، در برزیل، کره‌ی جنوبی و اندونزی شروع شد. زیرمجموعه‌های مذکور ابتدا تنها فعالیت مونتاژ را برای فوجی انجام می‌دادند، اما پس از مدتی تولید مواد حساس، مواد شیمیایی پردازش رنگ و محصولات اپتیکی مناسب صادرات، در همان مراکز به خط تولید اضافه شدند. تمرکززدایی از فرایند تولید باعث شد تا فوجی پایگاهی مستحکم در برابر نوسان‌های ارزی در بازارهای جهانی داشته باشد.فرایند توسعه‌ی زیرساخت‌های تولیدی در فوجی با صرفه‌جویی اقتصادی انجام می‌شد. ازطرفی ژاپنی‌ها هزینه‌های سنگینی را برای تحقیق‌و‌توسعه اختصاص می‌دادند تا از صنعت رو‌به‌رشد تصویربرداری عقب نمانند. برای مثال آن‌ها تحقیقات در حوزه‌ی مغناطیس را از سال 1954 شروع کرده بودند و اولین محصول در سال 1960 به بازار عرضه شد. در سال 1963، فوجی اولین نوار ویدئویی را مخصوص سیستم‌های خانگی ژاپنی توسعه داد. محصولات مغناطیسی پس از موفقیت‌های اولیه به استراتژی اصلی فوجی برای رشد طولانی‌مدت تبدیل شدند.

محصولات فوجی‌فیلم

سیاست‌های رقابتی فوجی در سال 1979 خسارت‌های متعددی را به آن‌ها وارد کرد. 15 میلیارد ین به‌دلیل تورم قیمت نقره و 4/6 میلیارد ین خسارت ناشی از نرخ ارز و صادرات، به برند ژاپنی تحمیل شد. ازطرفی در همان سال، تقاضا برای محصولات مغناطیسی همچون نوار کاست و نوار فیلم ویدئویی افزایش شدیدی یافت که منجر به جبران خسارت‌های فوجی شد. درنهایت برند ژاپنی بازیابی قوی‌تری به بازار داشت و بخش محصولات مغناطیسی، شرکت را از خسارت‌های شدید نجات داد.

تنوع و گسترش فعالیت فوجی فیلم

درآمد فوجی‌فیلم در سال 1980 با رشد 130 درصدی همراه بود. کاهش قیمت نقره و افزایش فروش نوارهای مغناطیسی، رشد سریع برند ژاپنی را ممکن کرده بود. نوارهای مغناطیسی که 9 درصد از فروش را به خود اختصاص داده بودند، صادرات فوجی‌فیلم را به 32 درصد افزایش دادند و روند مثبت، تا پایان دهه ادامه داشت. فوجی‌فیلم در دهه‌ی 1980 به موقعیتی رسیده بود که خود را برای وارد کردن ضربه‌های سنگین به رقبای غربی آماده می‌کرد. بازار فیلم آماتور در ایالات متحده، در دهه‌ی 1980 با تغییر شدید رفتار مشتریان روبه‌رو شد. مصرف‌کننده‌ها فیلم‌های باکیفیت 35 میلی‌متری را به راهکارهای دیگری همچون دیسک‌های کداک و کارتریج و عکس‌برداری سریع ترجیح می‌دادند. اگرچه بازار به‌سمت تولیدکننده‌هایی همچون فوج‌فیلم تغییر کرد که متخصص فیلم‌های 35 میلی‌متری بودند، مصرف‌کننده‌ها باز هم به‌دنبال راحتی بیشتر در محصولات بودند. دوربین‌های مجهز به فوکوس خودکار و فیلم‌های سریع موجود در آن‌ها، نیاز به پیچیدگی بیشتر در خط تولید تولیدکننده‌ها داشت.باوجود تغییر رفتار مصرف‌کننده‌ها، صنعت عکاسی در دهه‌ی 1980 به بلوغی نسبی رسیده بود. اگرچه فوجی‌فیلم همه‌ی تلاش خود را برای تصاحب بازار آمریکا اختصاص داده بود، بازار مذکور تنها دوبرابر ژاپن بود. به‌هرحال آن‌ها موفقیت‌های قابل‌توجهی را تجربه کردند و نه‌تنها سهم خود را از بازار جهانی افزایش دادند، بلکه موفق به رشد بیشتر محصولات در کل صنعت تصویربرداری و الکترونیک شدند.در سال 1979 یک تغییر مهم و تاریخی در سیستم مدیریت فوجی‌فیلم رخ داد. مینورو اونیشی به‌عنوان مدیر کل شرکت انتخاب شد که جوان‌ترین مدیر تاریخ برند ژاپنی بود. او پنج سال به‌عنوان مدیر زیرمجموعه‌ی آمریکایی فوجی‌فیلم فعالیت کرده بود. اگرچه انتخاب اونیشی برخی از مدیران مسن‌تر فوجی‌فیلم را ناراحت کرده بود، او توانست با بهره‌گیری از تخصصش در بازار ایالات متحده، شبکه‌‌ی فروش عظیمی برای محصولات متنوع دیگر همچون نوارهای مغناطیسی و تجهیزات اپتیکی و سیستم‌‌های الکترونیکی هیبریدی توسعه دهد.

ویدئوپروژکتور فوجی‌فیلم

رشد سریع فوجی‌فیلم در دهه‌ی 1980 باعث شد تا رقبایی همچون AGFA و 3M جایگاه خود را در بازار به شرکت ژاپنی اهدا کنند. اکنون نوبت به تصاحب هرچه بیشتر سهم کداک رسیده بود. تا سال 1982، سهم آن‌ها از بازار آمریکا تنها پنج درصد بود و اونیشی، هدف 10 درصدی را برای فرایندهای توسعه در نظر گرفت.موفقیت فوجی در تصاحب بازارها به‌ دلایل متعددی رخ داد. اول اینکه توسعه‌ی محصولات در کداک در دهه‌ی 1970 ضعیف بود. درمقابل، فوجی تمام تلاش خود را به‌کار گرفته بود تا با نیاز روزافزون مصرف‌کننده‌ها به فیلم‌های باکیفیت و سریع در بازارهای حرفه‌ای و آماتور، پاسخ مناسبی بدهد. به‌علاوه، فعالیت‌های تحقیق و توسعه در شرکت ژاپنی با دقت و کیفیت بالایی پیگری می‌شد. کداک دیرتر از فوجی متوجه تغییر بازار از محصولات شیمیایی به الکترونیکی شد، درحالیکه ژاپنی‌ها از سال‌ها قبل روی فناوری سرمایه‌گذار کرده بودند و به‌خوبی فضای پردازش و تصویرسازی را می‌شناختند. اگرچه سرمایه‌گذاری کداک در تحقیق و توسعه بیشتر از فوجی بود؛ اما برند ژاپنی سهم بیشتری از درآمد خود را به تحقیقات اختصاص می‌داد. تا سال 1979، تعداد پتنت‌های ثبت‌شده توسط کداک در آمریکا و ژاپن 255 پرونده بود، درحالی‌که فوجی 270 پتنت به‌نام خود داشت.فوجی نام خود را به‌عنوان اولین تولیدکننده‌ی غیرآمریکایی نوار ویدئو بر سر زبان‌ها انداخته بود. کیفیت محصولات آن‌ها نیز از همان زمان معرفی در رسانه‌ها و محافل خرده‌فروشی تحسین می‌شد. تا سال 1982، نوارهای مغناطیسی 12 درصد از درآمد فوجی را تأمین می‌کردند. توزیع مناسب و اعتبار قوی و بازار روبه‌رشد، پیشرفت سریع را برای فوجی‌فیلم به‌همراه داشت. محصولات مغناطیسی حاشیه‌ی سود مناسبی هم داشتند و در کنار فروش خوب محصولات فوجی‌فیلم در بازار مصرفی فیلم، جریان درآمدی پایداری را ساخته بودند. رشد تا جایی ادامه پیدا کرد که تا سال 1983، فیلم عکس‌برداری تنها نیمی از کسب‌وکار فوجی‌فیلم را به خود اختصاص می‌داد.توسعه‌ی فعالیت‌ها به کاربردهای متنوع تصویربرداری در صنایع دیگر، در دهه‌ی 1980 با قدرت در فوجی انجام می‌شد. آن‌ها دستگاه‌های نوآورانه‌ای هم در آن دهه به بازار پزشکی معرفی کردند که می‌توان دستگاه‌های تشخیصی تصویربرداری حرفه‌ای اشعه‌ی ایکس و سیستم Minilab را از میان آن‌ها نام برد.

بحران فوجی فیلم در آستانه‌ی قرن 21

فوجی با موقعیتی عالی ازلحاظ سهم بازار وارد دهه‌ی 1990 شد. آن‌ها موقعیت مناسبی در بازار داخلی داشتند و رشد در بازارهای بین‌المللی هدف نیز با سرعت مناسبی انجام می‌شد. سال‌ ابتدایی با رشد هرچه بیشتر درآمد همراه بودند تا اینکه در سال 1992 و به‌خاطر چالش‌های اقتصادی ژاپن، همه‌ی کسب‌وکارها ازجمله فوجی‌فیلم متحمل خسارت شدند.

باوجود بحران‌های اقتصادی ابتدای دهه‌ی 1990، تحقیق و توسعه و معرفی محصولات جدید به بازار، با سرعت مناسبی در فوجی‌فیلم انجام می‌شد. آن‌ها در سال 1991 دوربین دیجیتال خود را به‌نام Fujix DS-100 به بازار عرضه کردند که مجهز به کارت حافظه بود. از محصولات دیگر می‌توان به دوربین فیلم‌برداری Simple-Hi 8 اشاره کرد که در سال 1993 به‌عنوان سبک‌ترین و کوچک‌ترین دوربین جهان معرفی شد. سیستم چاپ سریع رنگی موسوم به Pictrostat از نوآوری‌های دیگر برند ژاپنی در دهه‌ی پایانی قرن بیستم بود.

در خلال سال‌های 1993 تا 1995، فروش فوجی‌فیلم با بحران‌های متعدد روبه‌رو شد. ارزش ین نسبت به ارزهای بین‌المللی افزایش می‌یافت و در بازار داخلی نیز رقابت شدیدی پیش آمده بود.

وضعیت کنونی فوجی فیلم

تمرکز بر روی تجهیزات عکاسی تا سال‌ها از جمله اصلی‌ترین فعالیت‌های فوجی فیلم بود که در کنار کداک به عنوان پیشگامان عرصه عکاسی به فعالیت می‌پرداخت. اما شکستی که برای کداک در انقلاب دیجیتالی رخ داد، در فوجی فیلم باعث ایجاد فرصتی شد و این برند مطرح ژاپنی توانست خیلی زود خود را با تکنولوژی‌های روز هماهنگ کند تا بتواند همچنان به فعالیت و کسب درآمد ادامه دهد. با همه این‌ها می‌توان ورود به عرصه سلامت پزشکی و تولید تجهیزات مورد نیاز این حوزه را از دیگر کارهای مهمی بر شمرد که باعث شد تا نفس تازه‌ای در روح برند فوجی فیلم دمیده شود و دستاوردهای زیادی برایش به ارمغان آورد. همه این‌ها در کنار هم باعث شدند تا امروزه برند فوجی فیلم به عنوان یک شرکت هولدینگ موفق در جهان شناخته شده باشد.اکنون این شرکت محصولات بسیار متنوعی را تولید می‌کند و به عنوان یک شرکت هولدینگ زیرمجموعه‌ها و شعبه‌هایی در نقاط مختلف دنیا دارد. همچنین بر اساس آخرین آمار، این شرکت در سال 2017 دارای 79 هزار کارمند در سراسر جهان بوده است. مدیرعامل فوجی فیلم امروزه شیگتاکا کوموری است و شیگهیرو ناکاجیما به عنوان مدیرکل آن شناخته می‌شود.

شرکت های زیرمجموعه فوجی فیلم

با توجه به گستره فعالیت‌های فوجی فیلم باید اشاره کنیم که در جریان فعالیت‌های بین‌المللی و همچنین حوزه‌های مختلف، فوجی فیلم توانست شرکت‌های مختلفی را تحت برند خود تأسیس کند یا با آن‌ها برای تولید محصولاتی همکاری داشته باشد.همان‌طور که در بالا اشاره کردیم شرکت فوجی زیراکس یکی از این شرکت‌ها بوده که در آمریکای شمالی واقع شده است. شرکت فوجی فیلم Bought Sericol دیگر شرکت زیر مجموعه فوجی فیلم واقع در بریتانیا بوده که در زمینه تولید جوهر چاپ فعالیت می‌کند. علاوه بر این تولید سایر فناوری‌های چاپ دیجیتال و محصولات مرتبط از دستاوردهای این شرکت محسوب می‌شود.همچنین Fujifilm de México دیگر شرکت زیر مجموعه فوجی فیلم در مکزیک است که محصولات فوجی فیلم را به فروش می‌رساند و بین سال‌های 2012 تا 2015 به عنوان یکی از بهترین شرکت‌های مکزیکی نیز مطرح بود.در زمینه تولید دارو هم شرکت فوجی فیلم زیر مجموعه‌ای به نام Toyama Chemical دارد. یکی از داروهای این شرکت به نام Favipiravir محصولی آنتی ویروس تجاری است که بعد از تایید مقامات چینی برای مبارزه با ویروس کرونا تولید شد و در ماه مارچ 2020 به چین و اندونزی عرضه شد. علاوه بر این در سال 2006 فوجی فیلم شرکت Dimatix که یکی از شرکت‌های تولیدکننده نازل‌های چاپ جوهر افشان آمریکایی بود را به زیرمجموعه‌های خود اضافه کرد.

سخن پایانی

برند فوجی فیلم امروزه به عنوان یکی از برندهای شناخته شده دنیای تصویر در حوزه‌های مختلف از عکاسی و فیلمبرداری گرفته تا تجهیزات تصویربرداری پزشکی شناخته می‌شود؛ به طوری که دامنه فعالیت‌های این برند ژاپنی به محصولات زیست فناوری و دارو هم رسیده و از سال 2000 رویکردهای دارویی این شرکت بیشتر شده است.
فوجی فیلم را می‌توان یکی از شرکت‌های قدیمی دنیا معرفی کرد که به خوبی توانست خود را با دنیای دیجیتال هماهنگ کند و از رقبای خود در این عرصه پیشی بگیرد. در نتیجه به کارگیری استراتژی‌های جدید باعث شد تا همچنان برند فوجی فیلم در عرصه تصویر و دوربین‌های عکاسی بر سر زبان‌ها باشد. شما چه محصولاتی از فوجی فیلم را می‌شناسید و چه اطلاعاتی از این برند دارید؟

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

نظرات و دیدگاه های کاربران
سوال یا دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
آخرین بازدید های شما