شیراز

معروف ترین جاهای دیدنی استان فارس کجاست؟در استان فارس کجا بریم؟

انتشار 17 مرداد 1401
مطالعه 6 دقیقه

طوطیا: در این مطلب از طوطیا به‌سراغ جاهای دیدنی استان فارس رفته‌ایم و از ماجراجویی در این مناطق برایتان گفته‌ایم. بار و بندیلتان را ببندید تا در ادامه سفر به جاهای دیدنی استان فارس، سری به جاذبه‌های طبیعی و تاریخی شهرها و روستاهای اطراف آن نیز بزنیم.

معروف ترین جاهای دیدنی استان فارس کجاست؟در استان فارس کجا بریم؟

در این مطلب اختصاصا به معرفی جاذبه های شهرهای استان فارس اعم از شهرها و مناطق نزدیک و دور می پردازیم ، می توان گفت این مطلب شامل جاذبه های استان فارس است.

تخت جمشید

تخت جمشید از باشکوه ­ترین مجموعه ­های تاریخی ایران با وسعت 125000 متر مربع است که در زمان داریوش اول به سال (518 م) در جلگه مرودشت بر دامنه کوه رحمت بنا گردیده است.این مجموعه باستانی شامل پلکان ورودی، دروازه ملل، کاخ آپادانا، کاخ مرکزی یا شورا، کاخ تچر، کاخ هدیش، کاخ اردشیر، کاخ صدستون، کاخ ملکه (حرمسرا)، کاخ خزانه، خیابان سپاهان، دروازه ناتمام و دو مقبره اردشیر دوم و سوم است..ویرانه هایی که شما امروز مشاهده می کنید سایه ای از شکوه سابق تخت جمشید می باشند. که دلیل باقی ماندن آن تا به امروز مدفون ماندن کامل آن در زیر خاک و شن بود تا این که در حفاری گسترده دهه 1930 شکوهش بار دیگر نمایان شد.تخت جمشید در دوران اوج خود بیش از 150 کیلومتر گسترش یافت و یکی از چهار شهری بود که در قلب امپراطوری که از رود سند تا اتیوپی ادامه داشت قرار داشت. نام اصلی آن پارسه (شهر پارس ها) ودر اولین منبع شناخته شده با اسم یونانی آن، یعنی پرسپولیس از آن یاد شده است که معنی هر دو شهر پارس ها می باشد. شهر بعد از غارت لشکر عظیم اسکندر در سال 330 بعد از میلاد نابود شد.

تخت جمشید

شهر باستانی گور و آثار به‌جا مانده در آن

فیروزآباد یکی دیگر از مناطق تاریخی در استان فارس است که آثار شهر باستانی گور در آن یافت شده است. اردشیر بابکان از پادشاهان ساسانی این شهر را بنا کرده و طرح این شهر باستانی به شکل دایره‌ای و سبک خاصی از شهرسازی است. در این شهر بناهای حکومتی و تاریخی بنا شده و امروزه باقی‌مانده این مجموعه عظیم در 4 کیلومتری غرب شهر فیروزآباد واقع شده است.شهر شیراز نیز در شمال شهر گور و در فاصله 100 کیلومتری آن جا خوش کرده است. درون این شهر باستانی و اطراف فیروزآباد بناهای تاریخی بسیاری برای تماشا و ماجراجویی وجود دارد. رصدخانه، قلعه دختر، آتشکده اردشیر بابکان، پل مهر نرسه و… از بناهای این مجموعه تاریخی هستند و هر کدام می‌توانند ذهن شما را درگیر زیبایی، طراحی و عظمت خود کنند.

شهر باستانی گور

نقش رستم

این مجموعه بر دامنه کوه حاجی ­آباد و در فاصله 3 کیلومتری تخت جمشید ایجاد شده است، شامل یک نقش ایلامی، 4 مقبره از پادشاهان هخامنشی، مجموعه­ای سنگی به نام مکعب زرتشت، هشت نقش برجسته ساسانی، نقش تاجگذاری اردشیر اول، نقش بهرام و درباریان، نقش تاجگذاری مهر نرسی، نقش پیروزی شاپور و چند نقش جنگ­سواران، دوآتشدان سنگی و چند کتیبه است.

نقش رستم

مجموعه سلطنتی پاسارگاد و آرامگاه کوروش

در شهرستان پاسارگاد استان فارس، مجموعه‌ای عظیم از سازه‌های حکومت هخامنشی به‌جامانده و به همین دلیل این منطقه یکی از گزینه‌های گردشگری بسیار مطلوب در میان جاهای دیدنی اطراف شیراز محسوب می‌شود. مجموعه سلطنتی پاسارگاد با مقبره کوروش بزرگ بیشتر شناخته می‌شود.این آرامگاه از سنگ‌های طویل آهکی و به رنگ سفید ساخته شده و طراحی آن با سکوی پلکانی و سازه‌ای مکعبی شکل کامل شده است. علاوه بر این سازه، بناهای دیگری همچون آرامگاه کمبوجیه، مسجد پاسارگاد، کاخ بارعام، کاخ اختصاصی، کاخ دروازه، کاروانسرای مظفری و… تشکیل شده است.

مجموعه سلطنتی پاسارگاد

نقش برجسته رجب

این مجموعه در فاصله 3 کیلومتری شمال تخت جمشید در سمت راست جاده و در مقابل راهی که به نقش رستم منتهی می شود در داخل شکافی در کوه رحمت حک شده است. شامل 4 نقش برجسته ساسانی: نقش شاپور در کنار درباریان، نقش تاجگذاری شاپور اول، نقش موبد موبدان، کرتیر، نقش تاجگذاری اردشیر بابکان و دوکتیبه پهلوی است. در ابتدا غار بوده است و بعدا 4 نقش برجسته که از مهم ترین آثار به جای مانده از اوایل دوره شاهنشاهی ساسانیان است در آن حک شده است.

نقش برجسته رجب

تنگ دم اسب

یکی از زیباترین جاهای دیدنی اطراف شیراز را باید تنگ دم اسب در منطقه کوهمره سرخی دانست. این منطقه با طبیعت بهشتی خود، یکی از پاتوق‌های گردشگری برای طبیعت‌دوست‌ها محسوب می‌شود.در 45 کیلومتری جنوب غربی شیراز، این منطقه با طبیعت بکر خود دلبری می‌کند. آبشار، جریان رودخانه، بافت صخره‌ای، سرسبزی تماشایی و بستر دریاچه‌ای حاصل از رانش زمین، زیبایی‌های این قاب از طبیعت را می‌سازند.قایق‌رانی روی بستر این دریاچه، یکی از لذت‌بخش‌ترین خاطرات‌تان از سفر به این منطقه خواهد شد. بافت گیاهی این منطقه از بلوط، پونه و دیگر گیاهان سرسبز تشکیل شده است و خزندگان از جانوارن اصلی در بافت جانوری آن محسوب می‌شود. بهار و تابستان بهترین زمان سفر به این منطقه است و با شروع سال نو حال‌وهوایی بهشتی به خود می‌گیرد.

 تنگ دم اسب

شهر باستانی استخر، تخت طاووس

استخر یکی از شهرهای قدیمی فارس است که در زمان هخامنشیان و ساسانیان مورد توجه بوده است. بر اثر کاوش­های انجام شده تعدادی از ستون­ها و پایه ستون­های آن از خاک بیرون آورده شده است.

شهر باستانی استخر

آبشار مارگون

در شهرستان سپیدان و در دهستان مارگون، یکی از جاهای دیدنی اطراف شیراز و بخشی از طبیعت ناب استان فارس واقع شده است. آبشار خوش‌قدوقامت مارگون، سرآغاز یک جریان حیات‌بخش است و از دل چشمه‌های جوشیده در صخره متولد می‌شود.طبیعت این منطقه به‌واسطه طراوت آبشار، بسیار سبز و تماشایی است و آب‌وهوای آن نیز به‌خصوص در بهار و تابستان فرح‌بخش است. البته فراموش نکنید که در تابستان به دلیل گرمای هوا و تضاد لذت‌بخش آب‌وهوایی این منطقه با دمای فصل، با جمعیت بالایی از مسافران روبه‌رو خواهید شد و این امر می‌تواند برای بسیاری از افراد آزاردهنده باشد. از نکات خوب این آبشار دسترسی آسان برای مسافران است و بیشتر مسیر آم ماشین‌رو است. پارکینگ، سرویس بهداشتی و فضای مسطح برای اتراق و استراحت مسافران، از امکانات منطقه گردشگری آبشار مارگون است.

 آبشار مارگون

کاخ اردشیر بابکان، آتشکده فیروزآباد

کاخ اردشیر بابکان که آن را به‌عنوان آتشکده فیروزآباد نیز می‌شناسند، به‌وسیله «اردشیر بابکان» پس از پیروزی بر «اردوان پنجم» در نزدیکی شهر «گور»، در نزدیکی برکه‌ای که هنوز جوشان است، بنا شد .یکی از مهم‌ترین بناهای به جای مانده از دوران ساسانیان به شمار می‌رود. یکی از بناهای بزرگ، با ابهت و کم نظیر دوره ساسانی است و نخستین بنای طاق دار ساسانی محسوب می شود. زیر بنای این کاخ 115×55 متر است و اطراف آن را ساختمان ها و دیوارهایی پوشانده که آثار آن هنوز باقی است. کاخ دارای سه ورودی است و ورودی اصلی در سمت جنوب قرار دارد. یکی از تالارها دارای گنبدی با دهانه باز است. برخی از قسمت های سالم مانده کاخ در سال های اخیر از سوی سازمان میراث فرهنگی کشور بازسازی و تعمیر شده است. سایر آثار اطراف کاخ : آثار بنای آشپزخانه در پشت کاخ، تل نقاره خانه در مجاورت کاخ و قلعه حسن آباد و برخی روستاهای باستانی دیگر در اطراف کاخ وجود دارد. بنای امامزاده جعفر در محدوده ی شهر قدیم که از دوره ایلخانی باقی مانده و با سنگ قبرهای بسیار جالب که یکی از آنها تاریخ 741 ه. ق را دارد ، از آثار دیگری است که در اطراف این کاخ وجود دارد.

کاخ اردشیر بابکان

قلعه دختر فیروزآباد

اردشیربابکان ، سر سلسله ساسانی، پس از کشتن والی فارس و تسخیر تمام فارس، منطقه فیروزآباد را که از نظر سوق الجیشی دارای ویژگی های مثبتی بود، انتخاب کرد. دشتی که شهر فیروزآباد کنونی در آن قرار دارد، تقریباً دایره وار است و اطراف آن را کوه ها فرا گرفته اند و تنها راه ورود به این دشت، راه تنگاب به طول 30 کیلومتر است که رودخانه تنگاب در آن وجود دارد. به همین دلیل نخستین اثری که توسط اردشیر در این منطقه ساخته شد، ساختمانی است بر فراز کوه تنگاب که امروزه به نام «قلعه دختر» مشهور است . قلعه دختر از سه سطح تشکیل شده است. سطح زیرین محل زندگی نگاهبانان و انبار بود. هنوز آثاری از این اتاق ها باقی است.

قلعه دختر فیروزآباد

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

نظرات و دیدگاه های کاربران
سوال یا دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
آخرین بازدید های شما