خطرات و عوارض استفاده از نوار بهداشتی های معطر

انتشار 9 مهر 1401
مطالعه 8 دقیقه

4 دلیلی که استفاده از نوار بهداشتی معطر را ممنوع می کند

در اکثر تبلیغات نوار بهداشتی معطر معمولا زنی به تصویر کشیده می شود که در دوران پریود خود مانند گل ها خوشبو است و نظر همه را به خود جلب می کند! اما این یک تبلیغ است تا شما تصوری اشتباه در ذهنتان نقش ببندد و برای آن که مانند زن در تبلیغ در دوران پریودتان همیشه خوشبو باشید، سریع به داروخانه می روید و یک بسته نوار بهداشتی معطر می خرید. در ادامه به شما خواهیم گفت که چرا استفاده از محصولات بهداشتی معطر برای خوشبو کردن واژن ممنوع است.همان طور که اشاره کردیم، استفاده از نوار بهداشتی معطر می تواند ضررهایی برای سلامتی شما داشته باشد و استفاده از آن ممنوع است. اما چرا باید استفاده از آن ها را کنار بگذاریم؟ در ادامه 4 دلیل حائز اهمیت را در اختیارتان قرار خواهیم داد.

نوار بهداشتی

1.استفاده از نوار بهداشتی معطر نتیجه معکوس می دهد

زمانی که از نوار بهداشتی یا تامپون معطر استفاده می کنید، خون پریود با عطرهای شیمیایی موجود در نوار بهداشتی مخلوط شده و واکنش شیمیایی نشان می دهد. این واکنش شیمیایی منجر به ایجاد بوی بد خواهد شد. بنابراین استفاده از این نوع نوار بهداشتی ها به جای از بین بردن بو آن را تشدید می کنند.تعویض مرتب پدهای بهداشتی در زمان پریود می تواند از ایجاد بوی بد به طرز چشمگیری جلوگیری کند و دیگر نیاز به استفاده از نوار بهداشتی معطر نخواهد بود.شما می توانید برای جلوگیری از ایجاد بوی بد در زمان پریود، پر بهداشتی خود را هر یک ساعت یک بار به طور مرتب تعویض کنید تا از ایجاد بوی بد جلوگیری شود.

2.محیط گرم و نرمی برای رشد باکتری ها ایجاد می کنند

معمولا نوار بهداشتی های معطر با استفده از مواد جاذب قوی ساخته می شوند. این مواد جریان هوا را مسدود کرده و باعث تولید گرمای بیشتر در واژن می شوند. با این تفاسیر استفاده از این نوع نوار بهداشتی ها در طولانی مدت، محیط گرم و مرطوبی برای باکتری ها ایجاد کرده و به رشد آن ها کمک خواهد کرد.استفاده از پدها و نوار بهداشتی های معطر به رشد باکتری ها کمک کرده و خطر ابتلا به عفونت قارچی را افزایش می دهند.همچنین تماس مواد معطر شیمیایی موجود در این نوار بهداشتی ها با پوست حساس اطراف واژن، باعث عفونت قارچی خواهد شد و علائمی مانند خارش، سوزش یا التهاب فرج را مشاهده خواهید کرد.

3.این عطر مصنوعی مضرتر از چیزی است که فکرش را می کنید!

دکتر تریپی ساران متخصص زنان و زایمان می گوید: که این عطرهای شیمیایی که با دوز بالا نوار بهداشتی به آن ها آغشته شده، می تواند عواقب جدی تری برای سلامتی داشته باشد.هیدروکربن های موجود در مواد معطر این نوار بهداشتی ها می تواند سرطان زا باشند.این مواد شیمیایی می توانند آسیب جدی به اندام تناسلی زنان وارد کنند و هیدروکربن های آن ها ممکن است خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهند.

4.عاملی مخرب برای محیط زیست هستند

دستمال ، پدها و نوار بهداشتی های معطر نه تنها در دسته زباله های پلاستیکی تجزیه ناپذیر قرار می گیرند، بلکه بخارات سمی آن ها نیز برای سلامتی محیط زیست و انسان ها مضر خواهد بود. بخارات سمی حاوی دیوکسین که در اثر سوزاندن این پدهای مملو از مواد معطر شیمیایی تولید می شود، می تواند باعث آلودگی هوا و سلامت افرادی شود که این دود را استنشاق می کنند. پس برای سلامت خود و محیط زیست هم که شده استفاده از این محصولات را کنار بگذارید.

برای کنترل بوی واژن در زمان پریود چه کار کنیم؟

همان طور که اشاره کردیم، استفاده از نوار بهداشتی معطر نمی تواند راه خوبی برای کنترل بوی بد واژن در زمان پریود باشد. حتی استفاده از آن اوضاع را بدتر هم می کند. اما چگونه از شر بوی بد واژن در دوران قاعدگی خلاص شویم؟شستشوی مرتب، استحمام، تعویض مرتب پد و نوار بهداشتی و پرهیز از پوشیدن لباس های پلاستیگی و تنگ، همگی می توانند از بوی بد واژن و ابتلا به عفونت جلوگیری کنند.از جمله اقداماتی که به کنترل بوی بد واژن در این دوران کمک می کند، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • به صورت روزانه استحمام کنید

 • واژن خود را با مواد شوینده ملایم و بدون بو و مناسب شستشوی این ناحیه، به صورت مرتب شستشو دهید

 • نوار بهداشتی خود را هر یک ساعت یک بار به طور مرتب تعویض کنید

 • اگر از تامپون استفاده می کنید، هر 4 ساعت یک بار نسبت به تعویض آن اقدام کنید

 • از دوش واژینال و شستشوی داخل واژن بپرهیزید

 • از پوشیدن شلوارهای تنگ، پلاستیکی و لباس زیرهای الیاف مصنوعی در این دوران خودداری کنید

 • در صورت تداوم بوی بد در کنار علائم دیگری مانند خارش و سوزش، در اسرع وقت به متخصص زنان مراجعه کنید

نکات مهم برای استفاده از نوار بهداشتی

نوار بهداشتی در دوران پریودی به صورت غیرمستقیم بر روی سلامت جنسی فرد تاثیر دارد. به همین دلیل لازم است با رعایت چند نکته که در خصوص نحوه استفاده از آن وجود دارد، این رویداد طبیعی (پریود) در بدن را به بهترین شکل ممکن سپری کرد. اما این نکات شامل چه مواردی هستند؟ با ما همراه باشید تا نکات مهم استفاده از انواع نوار بهداشتی را بدانید.

نوار بهداشتی

1- محصول با کیفیت تهیه کنید

همانطور که پیش از این هم گفتیم نوار و پدهای بهداشتی به طور مستقیم با سلامت فرد در ارتباط هستند، پس خیلی مهم است که از برندهای معتبر آن ها را تهیه کنید. بسیاری از برندهای ناشناخته هستند که نوارهای بهداشتی غیراستاندارد با قیمت بسیار پایین را به بازار عرضه می کنند و ممکن است برای مصرف کننده حساسیت و التهاب ایجاد کنند.این تولیدکنندگان از مواد شیمیایی نامناسب و نامرغوبی در تهیه نوار بهداشتی استفاده می کنند تا قدرت جذب نوار را بالا ببرند. همین مواد شیمیایی بی کیفیت در برخی افراد منجر به حساسیت پوستی خواهد شد. پس هنگام خرید دقت کنید برند نوار بهداشتی معتبر و شناخته شده باشد.

2- نوار را درست سر جایش قرار دهید

برای استفاده از نوار بهداشتی این نکته خیلی مهم است که نوار را به درستی در جای خودش قرار دهید. برای اینکه نوار درست سر جایش قرار بگیرد لازم است که حتما سایز مناسب خودتان را تهیه کرده و سپس با استفاده از چسب نوار و چسبی که بر روی بال های آن قرار دارد، نوار بهداشتی را به خوبی به لباس زیر خود محکم کنید. حواستان باشد که نوار بهداشتی باید دقیقا در وسط لباس قرار بگیرد. اگر این نکات را به خوبی رعایت کنید دیگر لباستان لکه و کثیف نخواهد شد.

3- نوار بهداشتی را به موقع تعویض کنید

اگر فکر می کنید نوار بهداشتی خریداری شده که قدرت جذب بالایی دارد، برای مدت طولانی نیاز به تعویض ندارد، سخت در اشتباه هستید!قدرت جذب بالای نوار بهداشتی نباید باعث فریب شما شود. انواع نوار بهداشتی هر چند ساعت احتیاج به تعویض دارند حتی اگر حجم ترشحات یا خون کم باشد. این کار از افزایش رطوبت و فعالیت باکتری ها در ناحیه تناسلی جلوگیری خواهد کرد و به حفظ سلامت بدن شما کمک بسیاری خواهد کرد.

4- لباس زیر مناسب بپوشید

در دوره قاعدگی یا پریود، جنس لباس زیر شما از اهمیت بالایی برخوردار است. توجه داشته باشید که باید از لباس های زیر نخی استفاده کنید تا باعث ایجاد رطوبت یا بوی بد نشوند. علاوه بر این لباس نخی به شما کمک می کند تا دچار عرق سوز شدن هم نشوید.نکته دیگری که در مورد لباس زیر جالب است بدانید این است که اگر لباس زیر کمی تنگ تر باشد، از حرکت نوار بهداشتی جلوگیری می کند، و دیگر نگران نشت خون و ترشحات دیگر به بیرون نخواهید بود.مورد بعدی که در مورد انتخاب لباس زیر مهم است ضخامت آن است. اگر لباس زیر شما ضخامت بیشتری داشته باشد، کمک می کند هر گاه به هر دلیل ترشحات از نوار بهداشتی عبور کرد، تا مدتی جلوی نشت خون به لباس رویی شما را بگیرد.

هر چند وقت یک بار باید نواربهداشتی را عوض کنیم؟

در دوران قاعدگی، علاوه بر خون، مخاط و سایر ترشحات هم از بدن شما دفع می شود. این مواد نباید برای مدت طولانی با پوست بدن در تماس باشند. برای آسایش و جلوگیری از ایجاد بوی ناخوشایند، باید هر چند ساعت یکبار پد بهداشتی خود را تعویض کنید. علاوه براین، نواربهداشتی مانند هر کالای بهداشتی دیگری یک عمر مفید و تاریخ انقضاء دارد. اگر در زمان مناسب، نواربهداشتیِ جدید و تمیز جایگزین نشود، خراب شده و در مواقعی تاروپود آن جدا می شود یا ممکن است خارش بگیرید. اگر می پرسید هر چند ساعت یک بار باید نواربهداشتی خود را عوض کنیم؟ بهتر است، هر 4 تا 5 ساعت، یک دفعه این کار را انجام دهید.

عوارض و مضرات استفاده از انواع نوار بهداشتی

 • سلولز موجود در نوار بهداشتی مشبک که باعث افزایش قدرت جذب آن می‌شود، می‌تواند باعث ابتلا به سرطان دهانه رحم و حتی منجر به مرگ شود.

 • مواد دافع بوی بد که در نوار بهداشتی معطر استفاده می شوند، می‌توانند باعث ناباروری شوند.

 • مواد سمی موجود روی سطح این پدها می‌توانند از طریق دستگاه گردش خون ما، وارد خون شده و شانس ابتلا به سرطان را بالا ببرند.

 • پد‌های بهداشتی از مواد مصنوعی ساخته شده اند که رطوبت و حرارت را حفظ می‌کنند و باعث ایجاد و رشد باکتری‌های گوناگون می‌شوند.

 • در صورتی که به ‌طور منظم و مرتب هر 4 ساعت پد بهداشتی و یا تامپون را تعویض نکنید، می‌تواند عواقب بسیار خطرناک و جدی که گاه منجر به مرگ فرد ‌می‌شود، در بر داشته باشد.

در نوار بهداشتی های نا مرغوب و تامپون (پنبه قاعدگی) یک سم بسیار قوی (دیوکسین) وجود دارد که می‌تواند باعث رشد بافت‌های غیرطبیعی در ناحیه تناسلی شود. علاوه بر این، ریون (ابریشم مصنوعی) به کار رفته در این محصولات که برای قابلیت جذب بالا استفاده می‌شود حاوی مواد شیمیایی و سمی است.

عوارض زیست محیطی نوار بهداشتی ها چیست؟

نوار بهداشتی های مشبک جزو زباله های غیرقابل بازیافت هستند. تولید و مصرف آنها محیط زیست را به شدت آلوده می کند به طوری که دور انداختن یک پد نوار بهداشتی معادل دور انداختن 4 کیسه پلاستیکی است.برای همین توصیه می شود از نوار بهداشتی مشبک مناسب و با کیفیت استفاده کنید تا میزان تاثیرات منفی آن بر بدن و محیط زیست را کاهش دهید.

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

نظرات و دیدگاه های کاربران
سوال یا دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
آخرین بازدید های شما