هر آنچه درباره پورن و تاثیرات آن در زندگیتان باید بدانید!

انتشار 27 مهر 1401
مطالعه 14 دقیقه

پورنوگرافی می تواند علایق، رفتارها و مدل روابط جنسی را تغییر دهد. با مطالعاتی که بین تماشای پورنوگرافی و رابطه جنسی ناایمن و موارد دیگر انجام شد مدل های رفتاری و انتظارات جنسی بعد از دیدن فیلم های پورن تغییر می کند. در این بخش طوطیا می خواهیم در مورد خطرات مخرب پورن در زندگیتان صحبت کنیم.

هر آنچه درباره پورن و تاثیرات آن در زندگیتان باید بدانید!

کارشناسان در مواجهه با افرادی که ساعات طولانی به تماشای فیلم های غیر اخلاقی می نشینند ( چه نوجوانان و چه همسران ) انگیزه ها را به دقت بررسی می کنند ٬ از اولین عوارض فیلم های پورنوگرافی در زندگی ، انحراف جنسی شوهران است که باعث گسستن آشکار عمل جنسی از ابراز عشق ، دوست داشتن و دیگر احساسات طبیعی سالم که به روابط زناشویی کمک می کنند می شود . در این زمینه ، جدایی همسران و طلاق بسیار رواج دارد و فرد منحرف تا جایی پیش می رود که دائم خود ارضایی می کند .

تماشای فیلم در لپ تاپ

5 دلیل منطقی برای اینکه تماشای فیلم های پورن زندگی جنسی شما را خراب می کند

تماشای پورن و لذت بردن از آن برای مردان و زنان امری طبیعی و رایج است. اما آیا تماشای فیلم های مستهجن می تواند زندگی جنسی شما را خراب یا کند؟ در این مقاله جواب خود را پیدا کنید. تماشای پورن در واقع می تواند زندگی جنسی شما را خراب کند. در اینجا 5 دلیل منطقی وجود دارد. ممکن است آن را صرفاً از بین برنده استرس بدانیم، مطالعات بی‌شماری نشان داده‌اند که چگونه اکثریت زنان در سراسر جهان مانند مردان عاشق تماشای پورن هستند. در حالی که مطالعات همچنین ثابت کرده اند که تماشای فیلم های مستهجن چگونه می تواند منجر به اختلال نعوظ و اضطراب عملکرد در مردان شود، تماشای فیلم های مستهجن در زنان نیز عواقبی دارد! در اینجا پنج دلیل منطقی ارائه شده است که چگونه تماشای پورن می تواند بر زندگی جنسی شما تأثیر بگذارد.

1. می تواند انتظارات شما را از شریک زندگیتان افزایش دهد

مطالعه ای که در مجله Canadian Journal of Human Sexuality منتشر شد، نشان داد که زنانی که فیلم های پورن تماشا می کنند تمایل دارند شریک زندگی خود را با ستاره های پورن مقایسه کنند و در نتیجه از آنها انتظار بیشتری دارند.

این در واقع می تواند نتیجه معکوس داشته باشد، با توجه به اینکه فیلم های پورنو فقط فانتزی هستند و در دنیای واقعی، مردی که یک زن را وادار می کند به هر کاری کند یا به مثلا ده بار به ارگاسم برساند، حتی در واقعیت امری ممکن نیست!

زن و شوهر

2. پورن باعث می شود که شریک زندگیتان جذابیت کمتری پیدا کند

مطمئناً رابطه جنسی نیمی جسمی و نیمی روانی است. به همین دلیل است که جذابیت نقش مهمی در زندگی جنسی شما دارد. چه ظاهر و چه شخصیت او، باید چیزی در مورد شریک زندگی شما وجود داشته باشد که شما را وادار می کند که با او رابطه زناشویی داشته باشید. با این حال، طبق مطالعه ای که در مجله روانشناسی اجتماعی و بالینی منتشر شده است، پورن می تواند این جذابیت کشنده را از بین ببرد.

3. ممکن است شما را بیش از حد برانگیخته کند

بر اساس گزارش Live Science، محققان آلمانی دریافتند که زنانی که بیشتر پورن تماشا می‌کنند، بیشتر احتمال دارد که بیش از حد برانگیخته و وابسته ی رابطه جنسی شوند. این بدان معنی است که آنها ممکن است خیلی اوقات تمایل داشته باشند که رابطه جنسی داشته باشند، آنقدر که می تواند در روابط آنها مشکل ایجاد کند؛ این کار می تواند عواقبی هم به دنبال داشته باشد، مانند وابسته شدن بیش از حد به دنیای پورن، خودارضایی بیش از حد و حتی بی بند و باری! اگر زندگی جنسی شما به سرعت در حال از بین رفتن است، تماشای پورن می تواند دلیل آن باشد.

4. می تواند شانس شما را برای رسیدن به ارگاسم کاهش دهد

مطالعه ای که در دانشگاه لاوال کانادا انجام شد نشان داد که تماشای صحنه های پورن منجر به ترشح دوپامین در بدن می شود. اکنون این دوپامین سیگنال هایی را به مغز شما ارسال می کند و سیستم پاداش آن را فعال می کند. از این رو، اگر با یک فیلم پورنو که روز قبل در حین داشتن رابطه جنسی با شریک زندگی خود تماشا کرده اید مشابه باشید، دوپامین اضافی آزاد شده در این مدت می تواند به سیستم پاداش آسیب برساند و مغز نسبت به منبع لذت واقعی واکنش نشان ندهد. نتیجه آن چه می شود؟ ممکن است نتوانید ارگاسم را تجربه کنید!

5. اگر از آن برای یادگیری مسائل جنسی استفاده می کنید، واقعاً خودتان را گول می زنید!

طبق یک مطالعه در سال 2018 که در مجله تحقیقات جنسی منتشر شده است، استفاده از پورن به عنوان یک کتابچه راهنما می تواند منجر به رابطه جنسی با کیفیت پایین شود، زیرا اغلب ارگاسم ها در فیلم ها به اشتباه نشان داده می شوند. با این حال، تماشای پورن با شریک زندگی خود گاهی می تواند به نفع شما باشد؛ نظرسنجی اخیری که انجام شد، نشان داد زوج‌هایی که هر از گاهی با هم فیلم‌های پورن تماشا می‌کنند، رابطه جنسی رضایت‌بخش‌تری نسبت به آن‌هایی که تماشا نمی‌کنند، دارند. تعجب می کنید؟ خب این امر، ظاهراً به زنان «شجاعت» داده است تا «در رختخواب آنچه را که می‌خواهند، از شریک خود درخواست کنند.»

پورنوگرافی و افسردگی چه ارتباطی با هم دارند؟

در حالی که پورنوگرافی و افسردگی ممکن است مرتبط به نظر نرسند، تحقیقات نشان می دهد که این دو موضوع بیشتر از آنچه فکر می کنید مشترک هستند. مطالب بصری یا چاپی است که حاوی نمایش‌های صریح اعضای بدن برهنه است که اعمال شهوانی مانند ژست‌های جنسی یا آمیزش جنسی را انجام می‌دهند. افسردگی یک بیماری شایع و جدی است که بر وضعیت روانی شما تأثیر منفی می گذارد و در بیشتر موارد، خلق و خوی شما را کاملاً پایین می آورد و باعث می شود احساس غمگینی و ناامیدی داشته باشید.

مرد

چه چیزی باعث ارتباط افسردگی و پورنوگرافی می شود؟

افراد به دلیل افسردگی به پورن روی نمی آورند . آنها برای فرار از احساسات منفی ناشی از افسردگی به پورن روی می آورند . شاید بسیاری از افرادی که به پورنوگرافی معتاد می‌شوند، بیشتر عمر خود با افسردگی درجه پایین دست و پنجه نرم می‌کنند. فقدان شیوه‌های آموخته‌شده برای مقابله با درد و ناراحتی چیزی است که برای افرادی که با اعتیاد به فیلم‌های پورن دست و پنجه نرم می‌کنند، مشکل اصلی است: پورن، به یک معنا، وسیله‌ای برای فرار از ناراحتی آنهاست.

تاثیر پورن بر افسردگی

آیا پورن در هنگام افسردگی، فرار خوبی است؟ بله و خیر

سطح پایین سروتونین یکی از عدم تعادل های شیمیایی کلیدی مرتبط با افسردگی است. داشتن ارگاسم می‌تواند باعث ترشح سروتونین شود، "به شما احساس آرامش می‌دهد. ارگاسم همچنین به شما دوپامین، یکی دیگر از انتقال‌دهنده‌های عصبی کلیدی که کمبود آن از دیگر عوامل افسردگی است ، می‌دهد." افراد به پورن معتاد می‌شوند،درست مانند مواد مخدر، که منجر به کاهش لذت در هر بار استفاده از آن می‌شود. به عبارت دیگر، شما به دوپامین بیشتر و بیشتر، تحریک بیشتر و بیشتر نیاز دارید تا آن نتیجه لذت بخش را ایجاد کنید. به همین دلیل است که با گذشت زمان، تماشای فیلم های پورن می تواند افسردگی شما را بدتر کند.

چه زمانی تاثیر پورن منفی بوده است؟

در اینجا اقدامات تعیین کننده ای هستند که به شخص کمک می کند تشخیص دهد که چه زمانی پورن بر زندگی آنها تأثیر منفی گذاشته است:

 • به جای معاشرت، گوشه گیری و تماشای فیلم های پورن را ترجیح می دهد.

 • از ظاهر شریک زندگی خود ناراضی می شود.

 • در طول روز درگیر افکار جنسی هست و نمی تواند منتظر بماند تا ببیند چه تصاویر جدیدی در سایت پورنو مورد علاقه اش به روز شده است.

 • رابطه جنسی را چیزی بیش از یک عمل فیزیکی که شامل هیچ صمیمیت عاطفی نمی شود، نمی داند.

 • خطرات بیشتری را می پذیرند و ممکن است در محل کار یا زمانی که شریک زندگی او بتواند او را ببیند شروع به جستجوی پورن کند.

 • آنها شروع به تمایل به جستجوی فعالیت‌های جنسی مختلف می‌کنند یا ممکن است به نمایش آنچه در فیلم‌های مستهجن می‌بینند، تبدیل شوند.

تماشای فیلم

درمان افسرگی و کنترل اعتیاد به پورن

چودری عصب‌روان‌شناس بالینی و سرپرست تحقیقات رفتار، معتقد است که همیشه اولین قدم پذیرش مشکل است و سپس یافتن یک درمانگر متناسب با این موضوع خاص. استفاده از برنامه‌هایی که رفتار دیجیتالی شما را ردیابی می‌کنند نیز می‌تواند راه خوبی برای کنترل اعتیاد به پورن و مدیریت سلامت روان شما باشد:

 1. بررسی کنید که سطح افسردگی چقدر بالاست و سپس مداخلات سالمی مانند ورزش، تماس با دوست، درمان ، پیوستن به یک گروه حمایتی ، مدیتیشن و غیره را اجرا کنید تا از پیامدهای منفی مانند تماشای زیاد پورن برای داشتن احساس بهتر جلوگیری کنید.

 2. نسبت به احتمال ابتلا به افسردگی یا ADHD تشخیص داده نشده هوشیار باشید و برای جلوگیری از عواقب منفی عدم درمان مورد ارزیابی قرار بگیرید.

 3. با ردیابی عادات روزانه خود (یا نمرات شباهت سلامت روان در برنامه رفتار) و مشاهده بهبود روزانه و در طول زمان، اندازه گیری کنید که آیا اقداماتی که برای کاهش اعتیاد به پورن انجام می دهید واقعاً مؤثر هستند یا خیر.

درمان افسردگی که با اعتیاد به پورن همراه شده چگونه است؟

فردی با علائم شدید اعتیاد به پورن ممکن است از یک دوره درمان بستری یا اقامتگاهی در جایی که در مرکز مراقبت زندگی می کند بهره مند شود. این گزینه به افراد اجازه می دهد تا عوامل استرس زا را از دنیای بیرون حذف کنند تا به طور انحصاری بر توانبخشی تمرکز کنند. برنامه هایی مانند این معمولا بین 28 تا 90 روز طول می کشد و برخی از درمان های طولانی تری در دسترس هستند. چودری همچنین اضافه می کند که درمان اعتیاد به پورن و افسردگی یا هر بیماری روانی دیگر همیشه سفارشی خواهد بود، یعنی بیمار محور و بر اساس شواهد ارائه شده توسط مشتری خواهد بود. در اینجا گزینه های موجود وجود دارد:

 1. درمان فردی: توصیه می شود زیرا آگاهی از محرک ها و یافتن راه های سالم تری برای مدیریت آنها می تواند بسیار مفید باشد. درمان شناختی رفتاری (CBT) و سایر رویکردهای درمانی اغلب به راحتی در دسترس هستند.

 2. گروه درمانی: متقاضیان می توانند با افرادی که با مسائل مشابه دست و پنجه نرم می کنند ملاقات کنند و مکانیسم های مقابله ای را بیاموزند که به آنها کمک می کند بر چالش های روزمره اعتیاد به پورن غلبه کنند. چنین گروه هایی اغلب به آسانی در دسترس هستند، اما در صورتی که افراد دارای اضطراب اجتماعی باشند یا با افسردگی شدید دست و پنجه نرم کنند، ممکن است به تلاش چالش برانگیزتری از سوی مراجع تبدیل شوند.

 3. دارو همراه با درمان: اگر یک بیماری زمینه‌ای سلامت روانی مانند افسردگی یا اختلال اضطراب وجود داشته باشد، دارو می تواند جزئی از درمان در کنار مداخلات روان درمانی و رفتاری باشد.

اگر دچار اعتیاد به پورن شده اید یا عمیق تر در افسردگی فرو رفته اید، مهم است که احساس شرم، خجالت یا دلسردی نداشته باشید. اولین نقطه عطف این است که تشخیص دهید مشکلی دارید و مایل به کمک گرفتن هستید. از متخصصان بهداشتی دارای مجوز که می توانند در هر مرحله با شما قدم بردارند کمک بگیرید.

دارو

آیا تماشای پورن خیانت است؟

آیا تماشای پورن به عنوان خیانت به حساب می آید یا نه، برای برخی افراد نگران کننده است. پاسخ به آن سیاه و سفید یا یک «بله، خیانت است» یا «نه اینطور نیست» ساده نیست. بلکه به شدت به رابطه شما و قوانینی که همه طرفین در آن رابطه توافق کرده اند بستگی دارد. تماشای فیلم های پورن می تواند بر رضایت زوج ها در روابط خود تأثیر بگذارد.

چگونه با احساس خیانت مقابله کنیم

در یک دنیای ایده آل، قبل از اینکه متوجه شوید که او این کار را انجام می دهد، در مورد تماشای پورن با شریک زندگی خود صحبت کرده اید. متأسفانه، از آنجایی که بحث در مورد آن موضوع سختی است، همیشه اینطور نیست. اگر شریک زندگی خود را در حال تماشای فیلم های پورن دیدید، یا اگر آنها در مورد آن به شما گفتند و شما متعجب شدید، بدانید که احساس خیانت قابل درک و معتبر است.

به شریک زندگی خود بگویید که چرا احساس می کنید به شما خیانت شده است؟

اگر در مورد تماشای پورن همسرتان احساس خیانت می کنید، مایلز توصیه می کند که دلیل آن را به او بگویید. او می‌گوید به شریک زندگی‌تان درباره احساسی که فیلم پورن تماشا کردن او در شما ایجاد می‌کند، بگویید و خاطرنشان می‌کند که شما باید "تعیین کنید که آیا این یک مسئله شخصی است یا به رابطه مربوط می‌شود... و بررسی کنید که آیا فرصتی برای سازش وجود دارد یا خیر."

از آنجایی که ممکن است پورنوگرافی موجب شرم باشد، ممکن است بلافاصله احساس راحتی نکنید که به همسرتان بگویید. در این مورد، گولوتا توصیه می‌کند ابتدا با فردی که به آن اعتماد دارید، مانند یک دوست، یکی از اعضای خانواده یا درمانگر خود صحبت کنید . می توانید سعی کنید در این مورد با همسرتان و یک زوج درمانگر صحبت کنید. او می‌گوید که یک زوج درمانگر می‌تواند برای ایجاد مرزهای سالم کلیدی باشد و می‌تواند گفت‌وگو درباره آنچه برای هر فرد در رابطه مناسب است را تسهیل کند. هر فرد می تواند و باید در مورد اینکه چه چیزی برای او به صورت فردی و به عنوان یک شریک در یک رابطه مناسب است، روشن باشد. هر زمان که در مورد چیزی شرم فرهنگی وجود داشته باشد، مقابله با آن می تواند بسیار دلهره آور باشد. این امر به ویژه زمانی صادق است که ماهیت آن موضوع مسایل خصوصی باشد. اگر احساس می‌کنید با تماشای پورن همسرتان به شما خیانت شده است، در اسرع وقت با کسی که به او اعتماد دارید تماس بگیرید. هرچه سریعتر بتوانید قوانین و مرزها را در رابطه خود ایجاد کنید، شانس موفقیت آن بیشتر است.

مرد

تماشای پورن در روابط تک همسری

رابطه تک همسری رابطه ای است که در آن شما و شریک زندگیتان تنها طرفین هستید. بنابراین اگر یکی از افرادی که در رابطه هستند تماشای رابطه جنسی افراد دیگر باشد، آیا این به عنوان خیانت به حساب می آید ؟

دکتر جاکلین گولوتا ، هماهنگ‌کننده واجد شرایط والدین و میانجی خانواده تایید شده از دادگاه عالی فلوریدا، می‌گوید که این بستگی به انتظارات فرد از رابطه خود دارد. او می گوید: "اگر زوجین در مورد استفاده از پورن توافق دوجانبه داشته باشند و یکی از شرکا از این محدودیت ها دور شود، ممکن است پورن خیانت تلقی شود." این می تواند مشکل باشد، زیرا بسیاری از زوج ها درباره تماشای فیلم های پورن بحث نمی کنند. برخی محققان، فکر می کند که این امر به قوانین تعیین شده یک رابطه بستگی دارد. به عنوان مثال، برخی از زوج ها درباره تماشای پورن صحبت می کنند و توافق می کنند که هر فرد می تواند آن را به تنهایی انجام دهد. یا ممکن است با هم تماشا کنند.

با این حال، اگر یک زوج هرگز درباره تماشای فیلم های پورن صحبت نکرده باشند، می تواند منجر به مشکل شود، زیرا ممکن است یکی تصور کند دیگری هرگز این کار را انجام نمی دهد. پس از آن ممکن است احساس کنند که همسرش به او خیانت کرده است. اگر تصور می کنید که این مسئله ای رایج نیست، ممکن است تعجب کنید که بدانید حدود سه چهارم مردان و یک سوم زنان به تنهایی پورن تماشا می کنند. وقتی تماشای پورنوگرافی نقض اعتماد و صداقت است، پس می توان آن را خیانت در نظر گرفت..

آیا تماشای پورن از نظر عاطفی سالم است؟

در مورد تماشای فیلم های پورن انگ زیادی وجود دارد و بسیاری از مردم، به ویژه آنهایی که احساس می کنند مسائل جنسی هرگز نباید علنی شود، آن را کاری "کثیف" و ناسالم می دانند. اما برای همه کسانی که از آن لذت می برند، تماشای پورن می تواند هم بخش کاملا سالمی از زندگی و هم از روابط یک فرد باشد. گولوتا فکر می‌کند که تماشای پورن با هم به عنوان یک زوج می‌تواند تجربه‌ای سالم و پیوندی باشد که می‌تواند زوج‌ها را به هم نزدیک‌تر کند.اما در دوره زمانی کوتاه. علاوه بر این، او خاطرنشان می کند که تماشای پورن می تواند بخشی از روال مراقبت از خود فرد باشد. همه زوج‌ها به فضا و زمان تنهایی نیاز دارند و تماشای پورن می‌تواند راهی برای رفع فشار برای افراد باشد. وقتی برای مراقبت از خود وقت می گذاریم، انرژی بیشتری برای دیگران داریم. اینکه چگونه یک فرد آن حالت آرامش را پیدا کند به خود او بستگی دارد، و هیچ اشکالی در آن وجود ندارد، مشروط بر اینکه فرد دیگری در این روند آسیب نبیند.

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

نظرات و دیدگاه های کاربران
سوال یا دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
آخرین بازدید های شما