هر آنچه از تاریخچه برند مارک جیکوبز باید بدانید!

انتشار 19 مرداد 1401
مطالعه 7 دقیقه

طوطیا: مارک جیکوبز یک برند آمریکایی می‌باشد که توسط آقای "مارک جیکوبز" در سال 1984 راه اندازی شد.با ماهمراه باشید تا با تاریخچه این برند بیشتر آشنا شوید.

هر آنچه از تاریخچه برند مارک جیکوبز باید بدانید!

آشنایی با برند مارک جیکوبز

در سال 2005، جاکوبز دومین لاین خود را به نام Marc by Marc Jacobs معرفی کرد. در سال 2006 تولید بادی اسپلش های معروف خود را شروع کرد. وی در سال 2014 کار برای لوئی ویتون را رها کرد تا روی برند خود تمرکز بیشتری داشته باشد. وی در سال 2015 پایان کار Marc by Marc Jacobs را اعلام کرد تا بیشتر روی برند اصلی خود یعنی Marc Jacobs کار کند تا پاسخگوی مشتری هایی برای اجناس لوکس باشد. وی در حال حاضر محصولات مختلفی چون لباس زنانه و مردانه، کیف و کفش، لباس کودک، لوازم آرایشی و عطر را تولید می کند.

عطر جیکوبز

زندگینامه مارک جیکوبز

مارک جیکوبز (Marc Jacobs) در آوریل 1963 در خانواده‌ای یهودی در نیویورک به دنیا آمد. وقتی هفت ساله بود پدرش را از دست داد و مادرش که دچار اختلالات روانی بود مراقبتی از بچه های خود نمی کرد و او نزد مادربزرگ خود زندگی کرد. او در 15 سالگی در یک بوتیک در نیویورک که لباس های آوانگارد طراحی و تولید می‌کرد مشغول به کار شد. مارک جیکوبز، طراح مد آمریکایی به دلیل تفسیر های اساسی از روند در فرهنگ عامه مشهور است. شاید در میان همه طرح ها برجسته ترین مجموعه "گرانج" باشد که اعتبار راه اندازی گرانج این برند به خود اختصاص داده است. جیکوبز با برادر و خواهرش در شهر نیویورک بزرگ شد، جایی که پدر و مادرش به عنوان نماینده آژانس استعدادیابی ویلیام موریس استخدام شدند. هنگامی که جیکوبز هفت ساله بود، پدرش درگذشت. مادرش متعاقباً مجدداً ازدواج کرد و چند بار طلاق گرفت که هر کدام خانواده را مجبور به نقل مکان کرد. هنگامی که جیکوبز نوجوان بود، نزد مادربزرگ پدری خود برای زندگی در Manhattan’s Upper West Side رفت، که، چون از کودکی به او آموزش بافتن داده بود، علاقه روزافزون او به طراحی مد را تشویق می کرد. در 15 سالگی، او در دبیرستان هنر و طراحی ثبت نام کرد و در بوتیک مجلل لباس Charivari کار می کرد، جایی که با طراح مد پری الیس که مربی او شد آشنا شدپس از فارغ التحصیلی از دبیرستان (1981)، جیکوبز در مدرسه طراحی پارسونز ثبت نام کرد (اکنون Parsons The New School for Design). برای پروژه فارغ التحصیلی خود، او مجموعه ای از ژاکت های دست بافت بزرگ را طراحی کرد، که برخی از بالاترین افتخارات مدرسه را برای او به ارمغان آورد. وی متعاقباً مجموعه را به چاریواری فروخت. این مجموعه با کمک معاون اجرایی رئیس جمهور باربارا وایزر به عنوان مارک باربارا به بازار عرضه شد و نظرات مثبتی را به دست آورد. در سال 1984 میلادی جیکوبز توسط سازنده لباس Reuben Thomas ، Inc استخدام شد، و برای این منظور او برچسب Sketchbook (1984–85) را طراحی کرد. در همان سال، با مدیر شرکت رابرت دافی ، Jacobs Duffy Designs Inc را راه اندازی کرد. پس از آن، جیکوبز حمایت مالی خود را برای طراحی تحت برچسب شخصی خود (1986-88) تأمین کرد، به همین دلیل او به عنوان جوان ترین طراح برنده شورای طراحان مد شد. جایزه (CFDA) پری الیس برای استعداد جدید مد (1987) یکی از بالاترین افتخارات در این صنعت است

مارک جیکوبز

تاریخچه برند مارک جیکوبز

مارک جیکوبز پس از پایان مدرسه در کالج پارسونز که از معروف‌ترین کالج های مد و فشن در آمریکا و جهان است ادامه تحصیل داد و در حین تحصیل ژاکت های دستباف طراحی و تولید می کرد. در سال 1984 زمانی که در پارسونز دانشجو بود جایزه پری الیس و جایزه بهترین دانشجوی دیزاین سال را از ان خود کرد. در سال 1986 مارک جیکوبز اولین دیزاین خود را با برند شخصی خود یعنی جیکوبز دافی دیزاین انجام داد و دو سال بعد خط تولید لباس های زنانه را راه اندازای کرد. او در سال 1991 زمانی که 28 ساله بود جایزه CFDA را که مهم ترین جایزه طراحی مد جهان است دریافت کرد. او جوان ترین طراحی بود که این جایزه را به دست آورده است. در سال 1997 او به عنوان طراح اصلی لویی ویتون انتخاب شد. به طور قطع مارک جیکوبز از بهترین طراحان مد و فشن تاثیرگذار در دنیاست. این طراح مطرح، تمامی عناوین رویایی دنیای مد و فشن را یک تنه از آن خود کرده است. برند لوکس مارک جیکوبز محصولات متنوعی مانند جواهرات، کیف، کفش، لباس های مردانه و زنانه و … دارد که جزو یکی از بهترین و محبوب ترین برندهای کیف در جهان است. محصولات این برند لوکس دوخت بی نظیر و کیفیت بالایی دارند، البته برای خرید آن باید پول زیادی نیز بپردازید.در بهار 2001 او دومین خط تولید لباس های خود یعنی مارک توسط مارک جیکوبز را معرفی کرد که ارزش این برند در سال 2005 حدود 50 میلیون یورو تخمین زده شد. یک سال بعد در سال 2006 او خط تولید عطر های کوچک ده اونسی که با قیمتی مناسب عرضه می شدند راه اندازی کرد. محبوبیت وی همچنان رو به افزایش بود تا این که در سال 2007 مستندی با نام مارک جیکوبز و لویی ویتون درباره زندگی و آثار او ساخته شد. او در سال 2013 لویی ویتون را ترک کرد تا روی برند شخصی خود تمرکز کند.

سبک مارک جیکوبز سبکی منحصر به فرد و استثنایی است. در لباس های وی نمی توان به دنبال جذابیت های ظاهری و نفسانی بود. او سعی می کند کنجکاوی مخاطب را برانگیزد و به تخیلات آن ها قوت ببخشد. سبک وی پیشرو است و سلبریتی های خاصی مشتری همیشگی او هستند. او جوایز متعددی در زمینه طراحی لباس کسب کرده است و برند وی با موفقیت به کار خود ادامه می دهد و در بسیاری از شهرهای جهان دارای شعبه است.

تحولات برند مارک جیکوبز

در سال 1988، جیکوبز به عنوان معاون طراحی زنان در پری الیس منصوب شد، جایی که وی برای مجموعه انقلابی "گرانج" خود ، که در سال 1992 آغاز به کار کرد بیش از قبل به رسمیت شناخته شد. با الهام از صحنه موسیقی در طرح گرانج، در این مجموعه ترکیبات غیرمعمول مانند لباس های دخترانه که با چکمه های رزمی ست شده اند برای دستیابی به ظاهری نابسامان و فردگرا وجود دارد. این طرح ها توسط مدل های زنانه، از جمله کیت ماس، نشان داده شده است این طرح ها برای مدل های پر زرق و برق و شیک که آن زمان مد بودند وجود داشته است. جیکوبز توسط Women’s Wear Daily به عنوان "گورو گرانج" نام گذاری شد و بیشتر به دلیل مجموعه باستانی، که ظاهر گرانج 1990 بود، به عنوان طراح سال لباس زنان (CFDA) انتخاب شد. استخدام جاکوبز با پری الیس به سرعت فسخ شد. تصمیمی که بسیاری از متخصصان صنعت معتقدند نتیجه خروج ریشه ای وی از تصویر سنتی پاک نام تجاری بوده است

گسترش تجارت مارک جیکوبز

در اوایل قرن بیست و یکم، جیکوبز در سطح جهانی نام تجاری خود را گسترش داد و مجموعه ای ارزان قیمت از لباس های ورزشی را با نام Marc by Marc Jacobs (2001) راه اندازی کرد. او همچنین با دیگران همکاری کرد، از جمله طراح استفان اسپروز، که با او کیف دستی گرافیتی Louis Vuitton Speedy (2001) با روندی موفق را راه اندازی کرد، که به نظر می رسید با نام شرکت با اسپری رنگ آمیزی شده است. در سال 2003 وی با هنرمند تجسمی ژاپنی تاکاشی موراکامی برای تولید مجموعه تحسین برانگیز منتقدان Louis Vuitton Eye Love کار کرد، که جایگزین طرح بوم مایل به رنگ بژ و قهوه ای سنتی مارک با یک پالت چند رنگ شامل گرافیک های پاپ آرت، مانند طرحی کارتونی و حالت انیمه شد. در سال 2005، جیکوبز خط تولیدی از لباس کودکان را به نام Little Marc Jacobs راه اندازی کرد. در سال 2013 قدمی برداشت که به عنوان مدیر خلاق Louis Vuitton به منظور تمرکز در خط خود شناخته شود. در آن سال وی مارک آرایش Marc Jacobs Beauty را راه اندازی کرد. با این حال، امپراتوری مد او پس از آن باز هم برای پیشرفت خود مبارزه کرد. در سال 2015 مارک معروف جیکوبز با شرایط خاص تری دیده شد، اگر چه لباس با قیمت پایین به مجموعه طرح های او اضافه شد. علاوه بر این، تعدادی از فروشگاه های خرده فروشی وی در میان اخراج و گردش مالی مدیریت بالاتر بسته شدند

گالری برند مارک جیکوبز

برند مارک جیکوبز

برند مارک جیکوبز

برند مارک جیکوبز

مارک جیکوبز پدیده اینستاگرام 2019

وقتی از به نمایش گذاشتن استایل های شخصی در اینستاگرام صحبت میکنیم، قطعا از مارک جیکوبز (Marc Jacobs) باید نام ببریم. کسی که در سال 2019 در فضای مجازی با استایل‌های عجیب و غیرمنتظره اش خوش درخشید. ظاهر این طراح آمریکایی به طور کورکننده ای روشن و طرح‌های پلنگی و پرزرق و برقش به شکل عجیبی چشم‌گیر است. طرح‌هایی جالب و گاهی بامزه. ظاهری که با دیدنش آدم انرژی میگیرد. استایلهایی که به نظر زنانه می آید؛ اما مارک جیکوبز کاری به این حرفها ندارد و آن استایل زنانه را مال خودش کرده است. جیکوبز از آن دسته طراحان لباس است که علاقه زیادی به پوشیدن لباس‌ برندهای دیگر دارد. برای مثال او در سال 2018 تمام وقت خود را معطوف به نمایش های بالنسیاگا و شانل در پاریس کرد. او عاشق به تن کردن کت ها و پیراهن های عجیب و غریب برندهای مشهور و عکس سلفی انداختن با آن هاست. از سلین تا ژیوانشی و گوچی. فرقی برایش ندارد. او دیوانه‌ی واقعی لباس است.

مارک جیکوبز

مارک جیکوبز

مارک جیکوبز

در این مقاله چه چیزی بیش از همه توجه شما را به خودش جلب کرد؟ در پایین همین صفحه می‌توانید نظرات خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

نظرات و دیدگاه های کاربران
سوال یا دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
آخرین بازدید های شما