همه چیز درباره خواص دارویی قاصدک

انتشار 19 مرداد 1401
مطالعه 10 دقیقه

گل قاصدک یا کاسنی زرد یا خبر آور گیاهی علفی با سرعت رشد بالا می باشد. این گیاه در بسیاری از نقاط دنیا علف هرز تلقی می شود اما گیاه قاصدک واقعا یک علف هرز سودمند است که دارای مزایای بسیار فوق العاده ای برای سلامت انسان می باشند و به عنوان یک گیاه دارویی محسوب می شود. برای آشنایی بیشتر با این گیاه و خواص شگفت انگیز آن تا انتهای مطلب باما همراه باشید.

همه چیز درباره خواص دارویی قاصدک

مشخصات کلی قاصدک

 • گیاهی علفی و دائمی است که ارتفاع ساقۀ آن به 40 سانتی‌متر می‌رسد.

 • این گیاه دارای ریشه‌ای به رنگ قهوه‌ایِ مایل به زرد بوده که این ریشه پر از شیرابۀ سفیدرنگی است.

 • گل‌های قاصدک معمولی از خانواده گیاهان دارای گل‌های سبدی هستند.

 • گیاهی است علفی و دائمی که به‌طور خودرو در بیشتر مزرعه‌ها و دشت‌ها، در وسط چمن، حاشیه شوره‌زار، کنار جاده‌ها و اراضی بایر و به‌طورکلی در همه جا می‌روید.

 • این گیاه دارای ریشه‌ای به رنگ قهوه‌ای است که که تا یک متر (و به ندرت تا دو متر) می‌رسد.

 • ساقه و ریشۀ این گیاه پر از شیرابۀ سفیدرنگی است.

 • قاصدک گیاهی دارای طبع سرد است.

  قاصدک

نام شناسی قاصدک

 • نام علمی : TARAXACUM OFFICINALE

 • نام انگلیسی : COMMON DANDELION

 • نام‌های دیگر : طَرَخشَقون یـا طَرَشقوق

ارزش غذایی قاصدک

گیاه قاصدک دارای ارزش غذایی بسیار بالا است. مصرف این گیاه به صورت سبزی ویتامین‌های زیادی از جمله A، K و C را به بدن فرد منتقل می‌کند. همچنین دارای انواع ویتامین B است بنابراین توصیه می‌شود که افرادی که کمبود کلسیم، پتاسیم و منیزیم دارند به مصرف این گیاه اقدام کنند. قاصدک حاوی فولات، ویتامین E، آهن ، پروتئین و انواع کربوهیدرات‌ها است.

قاصدک

خواص قاصدک

خواص قاصدک برای درمان بیماری ها و سلامتی بدن را با توضیحات بیشتر در زیر مرور می‌کنیم.

سلامت استخوان

تحقیقات بسیار کمی در مورد تاثیر قاصدک بر سلامت استخوان انجام شده است اگرچه برخی از اجزای تغذیه‌ای آن به حفظ سلامت استخوان‌ ها کمک می‌ کنند.قاصدک منبع خوبی از کلسیم و ویتامین K است – که هر دو با پیشگیری از تحلیل استخوان همراه هستند.اینولین فیبر موجود در ریشه قاصدک همچنین ممکن است از طریق بهبود هضم و ترویج باکتری های سالم روده، از سلامت استخوان ها حمایت کند.

مراقبت از پوست

تحقیقات روی حیوانات و لوله آزمایش نشان می دهد که قاصدک ممکن است از آسیب پوست در برابر نور خورشید، پیری و آکنه محافظت کند.در یک مطالعه عصاره برگ و گل قاصدک زمانی که درست قبل یا بلافاصله پس از قرار گرفتن در معرض اشعه UVB استفاده شود پوست را در برابر آسیب محافظت می کند. جالب توجه است که ریشه قاصدک به همان شیوه موثر نبود.یکی از ویژگی های پیری پوست کاهش تولید سلول های سالم و جدید پوست است.یک مطالعه لوله آزمایشی نشان داد که عصاره ریشه قاصدک تولید سلول های جدید پوست را افزایش می دهد که می تواند روند پیری را کند کند.تحقیقات بیشتر نشان می دهد که عصاره قاصدک ممکن است التهاب و تحریک پوست را کاهش دهد و همچنین باعث افزایش هیدراتاسیون و تولید کلاژن شود. این ممکن است در پیشگیری و درمان انواع خاصی از آکنه مفید باشد. تحقیقات انسانی قابل اعتمادی برای درک بهتر اینکه چگونه قاصدک ممکن است از سلامت پوست حمایت کند، مورد نیاز است.

تقویت سیستم ایمنی بدن

برخی تحقیقات نشان می دهد که قاصدک ممکن است دارای خواص ضد میکروبی و ضد ویروسی باشد که می تواند از توانایی بدن شما برای مبارزه با عفونت پشتیبانی کند.چندین مطالعه در لوله آزمایش نشان داد که عصاره قاصدک به طور قابل توجهی توانایی ویروس ها را برای تکثیر کاهش می دهد.تحقیقات همچنین نشان می‌ دهد که برخی از ترکیبات فعال موجود در قاصدک از بدن در برابر باکتری‌ های مضر مختلف محافظت می‌ کنند.در نهایت تحقیقات بیشتری برای نتیجه‌گیری قطعی در مورد توانایی قاصدک در مبارزه با عفونت‌ های ویروسی و باکتریایی در انسان مورد نیاز است.

درمان یبوست

طب سنتی گیاهی از قاصدک برای درمان یبوست و سایر علائم اختلالات گوارشی استفاده می کند. به نظر می رسد برخی تحقیقات اولیه این ادعاها را تایید می کند.یک مطالعه حیوانی افزایش قابل توجهی را در میزان انقباضات معده و تخلیه محتویات معده به روده کوچک در موش‌ هایی که با عصاره قاصدک درمان شده بودند نشان داد. علاوه بر این ریشه قاصدک منبع غنی فیبر اینولین است. تحقیقات نشان می دهد که اینولین ظرفیت قوی برای کاهش یبوست و افزایش حرکت روده دارد.

مبارزه با سرطان

شاید یکی از جالب‌ترین ادعاهای سلامتی قاصدک پتانسیل آن برای جلوگیری از رشد سلول‌های سرطانی در بسیاری از سیستم‌های اندام مختلف باشد.یک مطالعه در لوله آزمایش نشان داد که رشد سلول های سرطانی تحت درمان با عصاره برگ قاصدک به میزان قابل توجهی کاهش یافته است.مطالعات لوله آزمایش نشان داده اند که عصاره ریشه قاصدک توانایی کاهش چشمگیر رشد سلول های سرطانی در بافت کبد، روده بزرگ و پانکراس را دارد.این یافته‌ ها دلگرم‌ کننده هستند اما تحقیقات بیشتر برای درک کامل اینکه چگونه قاصدک ممکن است در درمان یا پیشگیری از سرطان در انسان مفید باشد اساسی است.

کاهش وزن

برخی تحقیقات نشان می دهد که قاصدک و اجزای زیست فعال آن ممکن است از کاهش وزن حمایت کنند، اگرچه داده ها کاملا قطعی نیستند.برخی از محققان این نظریه را مطرح می کنند که توانایی قاصدک در بهبود متابولیسم کربوهیدرات و کاهش جذب چربی ممکن است منجر به کاهش وزن شود. با این حال این تصور هنوز از نظر علمی ثابت نشده است.یک مطالعه روی موش ها کاهش وزن مرتبط با مکمل قاصدک را نشان داد اگرچه باید توجه داشت که این یک یافته تصادفی بود و تمرکز اصلی مطالعه نبود.مطالعه دیگری روی موش‌های چاق نشان داد که کلروژنیک اسید، ترکیبی که در قاصدک یافت می‌ شود می‌ تواند وزن بدن و سطوح برخی از هورمون‌ های ذخیره‌ سازی چربی را کاهش دهد.با این حال این تحقیق به طور خاص نقش قاصدک را در کاهش وزن و پیشگیری از چاقی ارزیابی نکرد.برای تعیین رابطه علت و معلولی واضح بین قاصدک و مدیریت وزن به تحقیقات متمرکزتر و مبتنی بر انسان نیاز است.

سلامت کبد

مطالعات حیوانی نشان داده است که قاصدک در حضور مواد سمی و استرس اثر محافظتی بر بافت کبد دارد.یک مطالعه محافظت قابل توجهی از بافت کبد در موش هایی که در معرض سطوح سمی استامینوفن (تیلنول) قرار داشتند نشان داد. محققان این یافته را به محتوای آنتی اکسیدانی قاصدک نسبت دادند.سایر مطالعات حیوانی نشان داده اند که عصاره قاصدک ممکن است سطح چربی اضافی ذخیره شده در کبد را کاهش دهد و خطر استرس اکسیداتیو در بافت کبد را کاهش دهد.با این حال به دلیل تفاوت در متابولیسم انسان و حیوان نباید نتایج یکسانی را در انسان انتظار داشت.تحقیقات بیشتری برای تعیین اینکه چگونه قاصدک بر سلامت کبد در انسان تاثیر می گذارد، مورد نیاز است.

کاهش فشار خون

برخی از مردم ادعا می کنند که قاصدک ممکن است فشار خون را کاهش دهد اما شواهد حمایتی محدود است.روش‌های طب سنتی گیاهی از قاصدک برای اثر ادرارآور استفاده می‌کنند، بر اساس این باور که این می‌ تواند اندام‌ های خاصی را سم‌ زدایی کند.در طب غربی از داروهای ادرارآور برای خلاص شدن از شر مایعات اضافی بدن استفاده می شود که می تواند منجر به کاهش فشار خون شود.یک مطالعه انسانی نشان داد که قاصدک یک ادرارآور موثر است. با این حال، این مطالعه در یک دوره کوتاه انجام شد و تنها 17 نفر را شامل شد.قاصدک حاوی پتاسیم است یک ماده معدنی مرتبط با کاهش فشار خون در افرادی که قبلا سطح فشار خون آن ها بالا بود. بنابراین قاصدک ممکن است به دلیل محتوای پتاسیم خود تاثیر غیر مستقیمی بر فشار خون داشته باشد.مهم است به خاطر داشته باشید که این اثر منحصر به فرد قاصدک نیست،بلکه برای هر غذای غنی از پتاسیم که به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی سالم مصرف می شود اعمال می شود.

کاهش کلسترول

برخی از ترکیبات زیست فعال موجود در گل قاصدک ممکن است کلسترول را کاهش دهند و همین ممکن است خطر بیماری قلبی را کاهش دهد.یک مطالعه حیوانی منجر به کاهش چشمگیر سطح کلسترول و تری گلیسیرید در موش هایی شد که با عصاره قاصدک تحت درمان قرار گرفتند.یک مطالعه روی خرگوش تاثیر افزودن ریشه و برگ قاصدک به یک رژیم غذایی با کلسترول بالا را ارزیابی کرد. خرگوش هایی که قاصدک دریافت کرده بودند به میزان قابل توجهی سطح کلسترول را کاهش داده بودند.اگرچه این نتایج جالب هستند اما تحقیقات بیشتری برای تعیین اثرات بالقوه قاصدک بر کلسترول در انسان مورد نیاز است.

کنترل قندخون

چیکوریک اسید و کلروژنیک اسید دو ترکیب فعال زیستی در قاصدک هستند که در تمام قسمت های گیاه یافت می شوند و ممکن است به کاهش قند خون کمک کنند.مطالعات آزمایشگاهی و حیوانی نشان می‌ دهد که این ترکیبات می‌ توانند ترشح انسولین از لوزالمعده را بهبود بخشند و در عین حال جذب گلوکز (قند) در بافت عضلانی را بهبود بخشند.این فرآیند منجر به بهبود حساسیت به انسولین و کاهش سطح قند خون می شود.در برخی از مطالعات حیوانی، چیکوریک اسید و کلروژنیک اسید هضم غذاهای کربوهیدراتی را محدود می کند که ممکن است به توانایی بالقوه قاصدک در کاهش قند خون کمک کند.در حالی که این نتایج مطالعات اولیه دلگرم کننده هستند تحقیقات بیشتری برای تعیین اینکه آیا قاصدک در انسان ها به همان شیوه عمل می کند یا خیر، مورد نیاز است.

مبارزه با التهاب

قاصدک ممکن است در کاهش التهاب ناشی از بیماری به دلیل وجود ترکیبات فعال زیستی مختلف مانند پلی فنل ها در گیاه موثر باشد.التهاب یکی از پاسخ های طبیعی بدن شما به آسیب یا بیماری است. با گذشت زمان التهاب بیش از حد می تواند منجر به آسیب دائمی به بافت ها و DNA بدن شما شود.برخی از مطالعات لوله آزمایش نشانگرهای التهابی را در سلول‌های تحت درمان با ترکیبات قاصدک به میزان قابل توجهی کاهش می‌ دهند.مطالعه‌ ای روی موش‌ های مبتلا به بیماری التهابی ریه کاهش قابل‌ توجهی از التهاب ریه را در حیواناتی که قاصدک دریافت کردند نشان داد.در نهایت تحقیقات بیشتری برای تعریف واضح نقش قاصدک در کاهش التهاب در انسان مورد نیاز است.

حاوی آنتی اکسیدان های قوی

قاصدک سرشار از آنتی اکسیدان های قوی است که ممکن است توضیح دهد چرا این گیاه چنین کاربردهای گسترده ای برای سلامتی دارد.آنتی اکسیدان ها مولکول هایی هستند که به خنثی کردن یا جلوگیری از اثرات منفی رادیکال های آزاد در بدن شما کمک می کنند.رادیکال های آزاد محصول متابولیسم طبیعی هستند اما می توانند بسیار مخرب باشند. وجود رادیکال های آزاد بیش از حد به توسعه بیماری و تسریع پیری کمک می کند. بنابراین آنتی اکسیدان ها برای حفظ سلامت بدن شما ضروری هستند.قاصدک حاوی سطوح بالایی از آنتی اکسیدان بتاکاروتن است که به محافظت قوی در برابر آسیب سلولی و استرس اکسیداتیو معروف است.آن ها همچنین غنی از دسته دیگری از آنتی اکسیدان ها به نام پلی فنول ها هستند که در بالاترین غلظت در گل یافت می شوند اما در ریشه ها، برگ ها و ساقه ها نیز وجود دارند.

بسیار مغذی

از ریشه تا گل، قاصدک ها گیاهانی بسیار مغذی هستند که سرشار از ویتامین ها، مواد معدنی و فیبر می باشند.سبزی قاصدک را می توان به صورت پخته یا خام مصرف کرد که منبع عالی ویتامین های A، C و K است. همچنین حاوی ویتامین E، فولات و مقادیر کمی از سایر ویتامین های B است.علاوه بر این سبزی قاصدک مقدار قابل توجهی از چندین ماده معدنی از جمله آهن، کلسیم، منیزیم و پتاسیم را فراهم می کند.ریشه قاصدک سرشار از کربوهیدرات اینولین است، نوعی فیبر محلول موجود در گیاهان که از رشد و حفظ فلور باکتریایی سالم در دستگاه روده شما حمایت می کند.ریشه قاصدک اغلب خشک شده و به عنوان چای مصرف می شود اما می توان آن را به شکل کامل نیز خورد.

نحوه مصرف قاصدک

این گیاه مصرف خوراکی دارد و به اشکال زیر می‌تواند مورد مصرف قرار گیرد :

 1. سالاد : در اروپا با استفاده از برگ‌های گیاه، سالاد تهیه می‌شود.

 2. آب برگ‌ها : می‌توان آب برگ‌های تازه گیاه را گرفت و استفاده کرد؛ این کار را روزی سه بار و هر بار تا 20 میلی‌لیتر (معادل 4-3 قاشق پر غذاخوری) و جمعاً 60 میلی‌لیتر می‌توان انجام داد. از این آب بیشتر به خاطر خاصیت ادرارآوری آن استفاده می‌شود.

 3. عصاره : درصورتی‌که عصاره این گیاه در دسترس باشد، می‌توان 10-5 میلی‌لیتر آن را تا سه بار در روز مصرف کرد. (جمعاً و حداکثر تا 30 میلی‌لیتر در روز)

 4. دم‌ کرده یا جوشانده برگ خشک قاصدک : برگ خشک قاصدک را به‌صورت پودر درآورده و با یک لیوان آب به مدت 10 دقیقه بجوشانید. سپس، آن را صاف‌ کرده و میل کنید. مقدار مصرف ،10-4 گرم برگ برای هر نوبت است که می‌توان این کار را تا سه نوبت در روز تکرار کرد. این فرآورده برای اگزما، نقرس، تحریک و تقویت کبد و هضم مورد مصرف قرار می‌گیرد.

 5. جوشانده یا دم‌ کرده ریشه قاصدک : ریشه را پودر کرده و 10-2 گرم آن را با یک لیوان آب به مدت 10 دقیقه بجوشانید؛ سپس صاف‌ کرده و میل کنید. این عمل را می‌توان تا سه بار در روز تکرار کرد. این فرآورده برای نقرس، اگزما، درمان آکنه (جوش) و تحریک کبد مورد مصرف قرار می‌گیرد.

قاصدک

عوارض قاصدک

 • مصرف گیاه قاصدک همراه با آنتی بیوتیک‌ها ممکن است اثر بخشی برخی از آنتی بیوتیک‌ها را کاهش دهد.

 • در صورت داشتن آلرژی به گیاه قاصدک‌، این گیاه باعث التهاب دهان یا پوست بدن افراد حساس شود.

 • قاصدک‌ها می توانند در کاهش قند خون مفید باشند اما برای بیمارانی که در واقع از داروهای تعدیل کننده قند خون استفاده می‌کنند، ممکن است باعث افت شدید قند خون و در نتیجه شرایط خطرناکی شود.

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

نظرات و دیدگاه های کاربران
سوال یا دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
آخرین بازدید های شما