همه چیز در مورد فوندیشن و کاربرد آن

انتشار 11 مرداد 1401
مطالعه 7 دقیقه

در آرایش چهره محصولات یا لوازم آرایشی مختلفی استفاده می شود مانند خط چشم، ریمل، کرم پودر، رژگونه و لوازم آرایش دیگر. کرم پودرها یکی از مهم ترین و اصلی‌ترین لوازم آرایشی برای گریم و میکاپ چهره هستند که در انواع مختلفی تولید می‌شوند. یکی از انواع کرم پودر، فوندیشن ها هستند که برای زیرسازی آرایش بکار می‌روند. نحوه استفاده از فوندیشن و انتخاب نوع درست آن در نتیجه آرایش شمابسیار تاثیرگذار است. بنابراین برای اینکه بهتر بدانید فوندیشن چیست و چه کاربردهایی دارد، این مطلب را از دست ندهید. ما در این مقاله درباره فوندیشن، انواع آن، و نحوه استفاده از آن توضیح می دهیم.

فوندیشن چیست؟

فوندیشن یکی از محصولات آرایشی است که برای زیرسازی آرایش استفاده می‌شود. در حقیقت فوندیشن ها مشکلات پوستی مانند لکه های پوستی، جوش و آکنه، خال و …. را محو می‌کنند و پوستی صاف و بی نقص را به نمایش می‌گذارند. فاندیشن ها در واقع نوعی کرم پودر هستند که در تناژ رنگی متنوع تهیه و تولید می‌شوند. سطح پوشش دهی فاندیشن‌ها مختلف است و می‌توانید با توجه به شرایط پوست و مورد استفاده از آن، فاندیشن با پوشش دهی بسیار کم، کم، متوسط یا نرمال، و پوشش دهی زیاد را انتخاب کنید.

آرایش صورت

انواع فوندیشن

به طور کلی فوندیشن ها به سه دسته مایع، پودر و فوم دسته بندی می‌شوند:

فوندیشن مایع

فاندیشن های مایع سبک ترین فوندیشن ها هستند که به خوبی جذب پوست می‌شوند. فوندیشن های مایع برای انواع پوست و تمام قسمت های صورت مانند دور چشم، قسمت های نازک صورت و …. مناسب می باشند. ساختار این محصولات بر پایه آب است. در نتیجه به خوبی روی پوست پخش می‌شوند و ظاهر بسیار طبیعی را ایجاد می‌کنند.

فوندیشن پودری

فاندیشن های پودری مانند پنکیک ها عمل می‌کنند. این نوع فوندیشن ها خشک هستند و برای پوست های چرب بهترین گزینه خواهند بود. اما دقت کنید که قبل از استفاده از این فوندیشن ها، حتما پوست خود را مرطوب کنید تا پودر روی صورت شما کلوخه نشود.

فوندیشن چرب یا فومی

این نوع فوندیشن ها چربی بالایی دارند، در نتیجه برای پوست های چرب گزینه مناسبی نیستند. از این فوم ها عموما برای ترکیب رنگ و سایه ها در گریم صورت استفاده می‌شود. به خاطر داشته باشید که از این نوع فاندیشن در قسمت هایی از صورت که چین و چروک زیادی دارند، مانند اطراف چشم، استفاده نکنید.

روش استفاده از فاندیشن یا زیر سازی آرایش

برای اینکه بتوانید یک فاندیشن عالی، قبل از آرایش خود داشته باشید که هم یک زیر ساز خوب برای آرایش باشد و هم آرایش در مدت زمان طولانی تری بر روی پوست باقی بماند؛ باید طبق مراحل زیر، این عمل را انجام دهید:

محصولات آرایشی

شستشو و پاک کردن صورت

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که آرایش خود را در شب پاک نمی کنید و یا در صورت پاک کردن، باز هم مقداری آرایش بر روی پوست شما باقی می ماند یا حتی پوستی چرب دارید، باید قبل از استفاده از لوازم فاندیشن، صورت خود را با یک پد آرایشی یا پنبه به همراه پاک کننده های آرایشی که فاقد هرگونه چربی است، از هرگونه آلودگی پاک نمایید.

مرحله مقدماتی و آماده سازی فوندیشن

فاندیشن میتواند تمامی خطوط موجود بر روی پوست را محو نماید، البته گاهی اوقات به علت خطای شخص، ممکن است که فاندیشن ما چیزی نباشد که از اول انتظار داشتیم. اگر از فوندیشن یا زیرسازی آرایش مات و سنگین استفاده می کنید، مطمئن باشید اگر درست استفاده شود، صورت نرم و یکدست خواهد بود، بدون اینکه احساس سنگینی و یا ریزش بر روی پوست داشته باشید. بعد از پاک کردن آرایش بر روی پوست، می توان از یک مرطوب کننده یا آبرسان برای مرطوب کردن و هیدراته کردن صورت استفاده نمود. برای استفاده از لوسیون یا آبرسان ها، حتما به نوع پوست خود توجه داشته باشید و به مدت 5 تا 10 دقیقه به پوست خود استراحت دهید تا این مواد در پوست جذب شوند.

شروع فاندیشن با کرم پودر

در این مرحله باید از فاندیشنی که دارای ویژگی هایی چون کرمی، دارای پوشش دهی متوسط و از همه مهمتر منطبق با پوست است، استفاده نمایید. ابتدا 2 پمپ از فاندیشن کرمی را بر روی کف دست خود بزنید، سپس با استفاده از براش یا برس آرایشی مواد را از کف دست برداشته و به آرامی با یک ضربه به پوست صورت خود بزنید و شروع آن ضربه، از مرکز صورت به سمت بیرون باشد. نگران این هم نباشید که این عمل را عالی انجام دهید. چرا که در مراحل بعدی، نواقص را برطرف خواهیم کرد.

یکدست کردن فاندیشن با اسفنج

در این مرحله، برای اینکه فاندیشن بر روی پوست یکدست شود، از یک اسفنج که آب آن گرفته شده است،استفاده نمایید. اسفنج مورد نظر را بر روی بینی و دور چشم ها استفاده نمایید و مواد فاندیشن را بر روی پوست پخش نمایید. با این عمل، مواد باقی مانده از فاندیشن بر روی پوست پخش می شوند.

برطرف کردن عیوب با کانسیلر

اگر بر روی پوست صورت، جای زخم، آکنه یا قرمزی دارید که در مرحله قبل برطرف نشده است، می توانید با انگشت حلقه، مقداری از کانسیلر را بر روی محل مورد نظر بزنید و به مدت 5 دقیقه به آن استراحت دهید، سپس با اسفنج، از قسمت نوک تیز آن شروع به پخش و ترکیب کردن کانسیلر بر روی پوست نمایید. بهتر است که از کانسیلر هایی که با نوع پوست و رنگ پوست هماهنگ هستند و قابلیت پوشش دهی زیادی بر روی پوست دارند، استفاده نمایید.

مرتب و ست کردن فوندیشن بر روی پوست

برای اینکه فاندیشن و زیرسازی آرایش در مدت طولانی بر روی پوست باقی بماند و در نقاطی از پوست که عموما زودتر از بقیه نقاط چرب می شوند، مواد ریزش نداشته باشند، باید از یک براش بزرگ مثل براش کرم پودر استفاده نمایید. این براش را در داخل یک فیکساتور قرار داده و در تمامی نقاط صورت مانند بینی، چانه و پیشانی بچرخانید تا مواد موجود بر روی پوست علاوه بر یکدست شدن، در مدت زمان طولانی تری باقی بمانند.

اشتباهات رایج در استفاده از فوندیشن چیست؟

همان طور که گفته شد فوندیشن ها یکی از محصولات آرایشی هستند که برای زیرسازی آرایش مورد استفاده قرار می‌گیرند. استتفاده از فوندیشن ها کار دشواری نیست اما در انتخاب آن ها باید دقت نظر بالایی به خرج داد. برای اینکه بدانید اشتباهات رایج در استفاده از فوندیشن چیست، می توان به موارد زیر اشاره کرد.

آرایش صورت

انتخاب رنگ نامناسب

یکی از اشتباهات بسیار رایج در استفاده از فوندیشن ها، عدم تناسب رنگ آن با رنگ پوست است. در حقیقت رنگ فاندیشن باید به رنگ پوست بسیار نزدیک باشد. عدم تناسب رنگ فاندیشن با رنگ پوست جلوه ای کاملا مصنوعی به چهره می دهد و باعث پیرتر نشان دادن پوست شما می‌شود.

متناسب نبودن فوندیشن با نوع پوست

انتخاب نادرست نوع فاندیشن نیز از دیگر اشتباهات رایج است. در حقیقت نوع فاندیشن را باید متناسب با نیاز،نوع پوست و مورد استفاده از آن انتخاب کنید. اگر پوست چربی دارید بهتر است از فاندیشن های پودری استفاده کنید، اما از پوست معمولی و خشکی دارید فاندیشن های مایع گزینه های مناسب تری برای شما هستند.

عدم استفاده از پد آرایشی

عدم استفاده از پد آرایشی از دیگر اشتباهات رایج در استفاده از فاندیشن ها می‌باشد. برای پخش فوندیشن باید از یک پد مرطوب استفاده کنید تا محصول به خوبی جذب پوست شده و به صورت یکنواخت روی پوست پخش شود.

استفاده از کانسیلر قبل از فوندیشن

بسیاری از خانم ها نمی دانند که ترتیب درست استفاده از کانسیلر و فوندیشن چیست و دچار اشتباه می شوند. در حقیقت بعد ازاستفاده از پرایمر و یا مرطوب کننده نوبت فاندیشن و بعد از آن نوبت کانسیلر است. استفاده از کانسیلر قبل از فاندیشن باعث غیرطبیعی شدن آرایش شما می‌شود.

زیرسازی نکردن

زیرسازی مناسب باعث می شود فاندیشن ها به خوبی روی پوست بنشینند و جذب پوست شوند. عدم زیر سازی مناسب می‌تواند منجر به ماسیدگی یا پوسته پوسته شدن فوندیشن بر روی پوست بشود.

استفاده بیش از حد از فاندیشن

از دیگر اشتباهات استفاده از فاندیشن ها می‌توان به استفاده بیش از حد اشاره کرد. این کار باعث چرب شدن پوست، ماسیدگی آرایش، تکه تکه شدن فاندیشن روی پوست و …. می‌شود که ظاهر بسیار نامناسبی به آرایش شما می‌دهد.

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

نظرات و دیدگاه های کاربران
سوال یا دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
آخرین بازدید های شما