همه چیز درباره گیاه شِنگ و فواید بینظیرش

انتشار 7 مرداد 1401
مطالعه 5 دقیقه

گیاه شنگ که با نام آذری یملیک نیز شناخته شده است. از نظر ظاهر بسیار شبیه تره می باشد و چون طعم خاصی ندارد. مردم استان آذربایجان آن را با نمک می خورند. این گیاه فواید زیادی برای بدن دارد و ما در این مقاله به طور کامل خواص شنگ کوهی را برای سلامتی، شرح خواهیم داد.

همه چیز درباره گیاه شِنگ و فواید بینظیرش

مشخصات کلی شنگ

 • رنگی شبیه به سبز متمایل به کبودی داشته و سر آن باریک تر از انتهای آن است.

 • این گیاه دارای دانه نیز می باشد و شما می توانید دانه های قهوه ای رنگ آن را ببینید.

 • وقتی این گیاه را از دل خاک بیرون بکشید مشاهده خواهید کرد که ریشه ای دوکی شکل داشته و سفید متمایل به زرد می باشد.

 • هم از ریشه این گیاه استفاده می شود و هم از برگ و ساقه آن و چه بسا خواص ریشه آن بسیار بیشتر از قسمت های دیگر آن می باشد.

 • مزاج این گیاه دارویی سرد و خشک است.

  شنگ

نام شناسی شنگ

 • نام علمی :Tragopogon collinus

 • نام های دیگر : قندرون، سنسفیل، تسلسفیل، اسپلنج و اسفلنج

ترکیبات شیمیایی شنگ

ترکیبات شناسایی شده در گیاهان مختلف این جنس از دسته فلاونوئیدها، ترپنها، ساپونینها، بیبنزیل و هیدروایزوکومارین، ترکیبات فنلی، و استرولها هستند که بسیاری از آنها در طی مطالعات کموتاکسونومیک این گیاهان شناسایی شدهاند. برخی از گیاهان جنس شنگ با دارا بودن اثر آنتی اکسیدانی قوی از آسیب التهابی به بافتها جلوگیری کرده و دربرخی غلظتها مانع تخریب DNA میشوند.

نحوه کاشت و تکثیر شنگ

این دسته از تیره کاسنی، دولپه ای (گیاهانی گل دار هستند که دانه شان از 2 لپه تشکیل شده است) و دو جنسی است که به وسیله بذر و به شکل خود رو در محیط تکثیر می شود. شنگ از جمله گیاهانی است که به صورت خودرو در مناطق کوهستانی ایران رشد می کند.در بندهای ساقه گیاه شنگ، ریشه نابجایی، در تماس با زمین ایجاد می شود و به این شکل نیز تکثیر می شود.

شنگ

خواص شنگ

خواص شنگ برای درمان بیماری ها و سلامتی بدن را با توضیحات بیشتر در زیر مرور می‌کنیم.

خواص گیاه شنگ برای پوست و مو

پیش از مصرف هرگونه ماسک بر روی صورت و نواحی حساس بدن، با مالیدن مقداری کمی از آن بر روی پوست دست خود به مدت حداقل 20 دقیقه، از نداشتن حساسیت نسبت به آن اطمینان حاصل نمایید.

درمان زخم های پوستی

در طب سنتی برای درمان زخم های چرکی می توان از ضماد برگ ها و گل های خشک شده ی گیاه شنگ استفاده می شود.همچنین اگر شنگ پخته را به یک عدد زرده تخم مرغ ترکیب کنید به درمان سریع زخم کمک می کند.

درمان زگیل پوستی

گفته می شود که آب ریشه ی خام سبزی شنگ برای درمان زگیل پوستی پا مفید است.

درمان کچلی سر

گفته می شود که عصاره شنگ برای درمان کچلی سر مفید می باشد.

خواص شنگ در بارداری

اطلاعات زیادی از خواص شنگ کوهی برای بارداری در دسترس نیست اما گفته می شود که گیاه شنگ پخته می تواند از خونریزی های رحم در دوران بارداری پیشگیری کند.توجه داشته باشید که قبل از مصرف سبزی شنگ با پزشک خود مشورت کنید، مصرف خودسرانه بعضی گیاهان خودرو می تواند باعث سقط جنین در دوران بارداری شود.

کولیت

تحقیقات نشان داده که شنگ کوهی حاوی مقادیر بالای آنتی اکسیدان است که به درمان التهاب روده و کولیت کمک می کند.همچنین گفته می شود که شنگ و ریشه شنگ با بهبود حرکات روده برای درمان اسهال مفید می باشند.گفته می شود که افراد برای درمان بیماری کولیت اولسروز بهتر است شنگ پخته مصرف کنند نه خام.

معده و دستگاه گوارش

سبزی شنگ کوهی حاوی مقادیر بالای آنتی اکسیدان است که اشتها را زیاد می کند، هضم را بهبود می بخشد، از خونریزی معده جلوگیری کرده، برای درمان عفونت معده مفید است و به سلامت دستگاه گوارش کمک می کند.

روماتیسم، آرتروز و نقرس

گیاه شنگ دارای خواص ضد التهابی قوی بوده و برای پیشگیری و درمان بیماری های روماتیسم، آرتروز و نقرس مفید می باشد.

کبد

سبزی شنگ خواص سم زدایی قوی داشته و برای پاکسازی کبد و درمان بیماری های کبد از جمله کبد چرب مفید می باشد.همچنین ریشه ی شنگ حاوی شیره ای سفید به نام قندرون است که برای پاکسازی و سم زدایی کبد مفید است.

درمان مسمومیت غذایی

گفته می شود که ریشه ی سبزی شنگ کوهی برای درمان مسمومیت غذایی مفید است.

درمان سرفه

شنگ صحرایی برای پاکسازی ریه ها و درمان خلط مفید بوده و خوردن مقدار کمی از آن به درمان سرفه کمک می کند.

خواص شنگ برای قندخون و دیابت

افرادی که قند خون بالایی دارند و مبتلا به بیماری دیابت هستند می توانند از گیاه شنگ بعنوان انسولین بهره بگیرند زیرا که این گیاه مقدار فراوانی در خود انسولین دارد.

خواص شنگ برای سنگ کلیه

اشخاصی که دارای بیماری های کلیوی و سنگ کلیه می باشند به هیچ عنوان از این گیاه استفاده نکنند، گیاه دارویی شنگ کوهی برای این افراد نه تنها مفید نیست بلکه مصرفش عوارضی را در پی خواهد داشت. آنها می توانند سبزی جعفری را جایگزین آن کنند که به برای درمان التهاب های کلیه و دستگاه ادراری می پردازد، و سنگ کلیه را از بین می برد.

خواص شنگ برای لاغری

هیچ مطلبی تحت عنوان اینکه گیاه شنگ به لاغر شدن کمک کند موجود نیست پس بهتر است اگر اندامی چاق دارید با احتیاط از آن استفاده کنید تا نتیجه ای عکس عایدتان نشود.

مضرات و موارد منع مصرف شنگ

 • افرادی که دارای انواع بیماری های کلیوی هستند، نباید از این گیاه استفاده کنند.

 • طبیعت گیاه شنگ سرد و خشک است. از این رو، افرادی که دارای مزاجی صفرایی هستند نباید این گیاه استفاده کنند.

 • گفته می شود خانم های بارداری که دچار ویار هستند، با خوردن گیاه شنگ می توانند مشکلات این دوران را کمتر کنند. با این حال مضرات یا فواید این گیاه برای زنان باردار به طور قطعی مشخص نیست. از این رو، بانوان باردار برای مصرف گیاه شنگ حتماً باید با پزشک خود مشورت کنند.

شنگ

نحوه مصرف شنگ

 • آن را بجوشانید و سپس صاف کرده و هم گیاه پخته شده را مصرف کنید و هم آب آن را که سرشار از مواد مغذی است

 • شما می توانید 60 گرم از ریشه این گیاه را جوشانده و برای درمان بیماری هایی همچون نزله ریوی، نقرس، رماتیسم و امراض جلدی از آن بهره ببرید.

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

نظرات و دیدگاه های کاربران
سوال یا دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
آخرین بازدید های شما