صندل قرمز، گیاهی با خاصیت دارویی بی نظیر

انتشار 11 مرداد 1401
مطالعه 7 دقیقه

چوب صندل قرمز یک گیاه مشهور در سیستم دارویی طب سنتی هندی است و برای درمان بسیاری از بیماری ها مورد استفاده قرار می گیرد.چوب صندل قرمز یکی از گران ترین چوب های درخت موجود در جهان است و برای قطع این درختان حتما باید مجوز دولتی داشته باشید. در این مقاله همراه ما باشید تا اطلاعات بیشتری درباره این گیاه در اختیارتان قراردهیم.

صندل قرمز، گیاهی با خاصیت دارویی بی نظیر

مشخصات کلی گیاه صندل قرمز

 • صندل، چوب درختی بزرگ شبیه به درخت گردو یا انبه است. شاخه های آن افتاده بر روی زمین و میوه‌ی آن به شکل خوشه است. برگ آن شبیه به برگ گردو، نازک و نرم است. صندل بر سه نوع است: صندل سفید، صندل زردرنگ و صندل سرخ که در این قسمت به صندل سرخ اشاره می شود.

 • صندل سرخ درختی از تیره پروانه واران به ارتفاع 8 – 10 متر و دارای برگ های منفرد، مرکب از برگچه های فرد با کناره صاف و میوه های بال دار و محتوی یک دانه بدون آلبومن با لپه های خمیده است. قطعات چوب آن، برای مصارف مختلف به بازارهای دارویی عرضه می شود. این قطعات، رنگ قرمز_قهوه ای دارند و اگر در مجاورت هوا قرار گیرند، سطح خارجی آن ها به رنگ سبز مایل به سیاه در می آید.

 • از راسته باقلاسانان و تیره باقلاییان است.

 • این گیاه به دلیل قرمز بودن چوب آن به این نام معروف است و بومی مناطق هند، حبشه و زنگبار است. قسمت های مورد استفاده گیاه صندل سرخ چوب و برگ این گیاه می باشند.

 • طبع صندل قرمز سرد و خشک است.

نام شناسی گیاه صندل قرمز

 • نام علمی : Adenanthera pavonina

 • نام عربی : صندلان و صندل احمر

 • نام انگلیسی : red sandal

 • نام هندی : چندن

صندل قرمز

ترکیبات شیمیایی گیاه صندل قرمز

از نظر ترکیبات شیمیایی در شاخه های تازه درخت صندل قرمز گلوکوزید و یک ماده رنگی قرمز وجود دارد. چوب صندل قرمز دارای عطر و بویی نیست. از این درخت در اثر شکافی که به تنه آن وارد می شود مغزی می گیرند که به کینو معروف است، در صمغ کینو که از این درخت گرفته می شود یک نوع تانن خاصی به نام کینو تانیک اسید و یک ماده رنگی قرمز گرفته می شود و با تقطیر خشک از آن مواد پیرو کانچین و پروتو کاتچی نیک اسید به دست می آید که اثر آن ها تقریبا شبیه کانچو است.

خواص گیاه صندل قرمز

از جمله فواید شناخته شده و موثر صندل قرمز میتوان به موارد زیر اشاره داشت.

ضد عفونی کننده طبیعی

چوب ویژه ای است ،که به دلیل خاصیت ضد عفونی کننده و همچنین ویژگی های ضد میکروبی اش ،شناخته شده است که به طور موثر، به درمان و سلامت پوست کمک می کند.

مرطوب کنندگی پوست

چوب صندل، به دلیل خاصیت مرطوب کنندگی اش به مبارزه با خشکی پوست می پردازد به همین دلیل، یک جز موثر در لوسیون ها و کرم هایی است، که با خشکی پوستی مبارزه می کنند و به سلول های پوستی که به رطوبت نیاز دارند، رطوبت می بخشد و به این صورت، پوست جوان، نرم و درخشان می شود چوب صندل، بدون ایجاد آکنه، پوست را مرطوب سازی می کند.

خاصیت ضد پیری

چوب صندل، به عنوان یک عامل ضد التهابی عمل می کند، که گردش خون را در پوست تقویت می کند بدین معنی، که پوست با مواد مغذی تغذیه میشود و مواد زائد متابولیسمی به آن سپرده میشوند تا دفع شوند.

کاهش آکنه

پودرهای ساخته شده از چوب صندل، برای مدت زمان طولانی است، که برای مقابله با آکنه در نوجوانان و همچنین بزرگسالان، استفاده می شود.

درمان بیماری های چشمی

چوب صندل، هنگام ترکیب با عصاره گیاهان دارویی مانند نئم، برینگگر، نیرگندی، سوفاهاناانا، پرنوراوا، ساتاپاتری و مادو مخلوط می شود، ترکیبی تولید می کند، که اغلب در آیورودا برای جلوگیری از اختلالات چشمی، مانند خطای انکساری و آب مروارید استفاده می شود.

بهبود زخم

مطابق با یک مطالعه، چوب صندل، می تواند زخم ها را به طور موثری بهبود بخشد آزمایشات انجام شده در این تحقیق نشان داد، که استفاده از عصاره چوب صندل می تواند باعث کنترل توسعه ایجاد زخم شود.

کاهش استرس و فشار خون بالا

روغن استخراج شده از چوب صندل ،ممکن است در آروماتراپی برای مقابله با فشار خون بالا و همچنین کاهش استرس، استفاده شود محتویات این روغن، ممکن است به مغز کمک کند تا سروتونین تولید کند، که باعث افزایش حس مثبت و ایجاد احساس شادی و رضایت می شود.

روغن چوب صندل

کاهش فشارخون و استرس با روغن چوب صندل

آرام کردن اعصاب و عضلات

چوب صندل، به عنوان یک عامل ضد اسپاسم عمل می کند ،که به آرام کردن اعصاب، عضلات و رگ های خونی کمک می کند هر زمان که روغن چوب صندل به طور منظم استفاده شود، می تواند از انقباض عضلات و اسپاسم آنها،جلوگیری کند.

جلوگیری از، از دست دادن دندان های طبیعی

روغن چوب صندل، دارای ویژگی قابض و سخت کننده است که در استحکام بخشیدن به لثه ها بسیار مفید است علاوه بر این، کمک می کند تا دندان های طبیعی حفظ شوند.

جلوگیری از بوی بدن

چوب صندل، به عنوان یک عنصر مهم برای صنعت لوازم آرایشی و بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرد دئودورانت ها و عطرهای تولید شده از چوب صندل، می تواند به شما در مبارزه با بوی بد کمک کند و ساعت ها شما را تازه و خوشبو نگه دارد.

کمک به تعادل رنگ پوست

خمیر چوب صندل، به خوبی برای حتی بهتر شدن تن رنگی پوست کار می کند ادامه دادن استفاده از خمیر چوب صندل نیز، برای جلوگیری از برنزه شدن و تیره شدن پوست ،بسیار مفید است.

تسکین خارش

بسیاری از مردم، با مشکل خارش پوستی مواجه هستند، این امر موجب می شود که پوست هر روز و پس از خاراندن، خراشیده شود.

بازسازی پوست آفتاب سوخته

چوب صندل، به پوست آفتاب سوخته کمک می کند تا به رنگ قبلی خود بازگردد بسیاری افراد، از آفتاب سوختگی رنج می برند، پس اگر میخواهند که پوستشان را ، برای مدت طولانی در معرض نور آفتاب قرار بدهند، قبل از آفتاب گرفتن، چوب صندل را مانند یک کرم استفاده کنند، تا از بروز مشکلات سوختگی احتمالی جلوگیری شود.

چوب صندل برای جوش و آکنه

 1. مقدار یکسانی از پودر چوب صندل، پودر زردچوبه را، به همراه کمی زعفران مخلوط کنید و برای تهیه یک خمیر خوب، کمی آب اضافه کنید شب روی پوست خود بمالید تا کار خود را انجام دهد. برای کاهش زخم های آکنه و آکنه، مقداری مساوی از پودر چوب صندل، روغن نارگیل و آب لیمو را ترکیب کنید و بر روی محل های آسیب دیده بگذارید آن را یک شب بگذارید،تا بماند و سپس با آب سرد بشورید.

 2. قاشق پودر چوب صندل را با 1 قاشق زردچوبه مخلوط کنید این ماسک را ،به مدت یک شب بر روی محل جوش بمالید. جوش ها ،در مدتی کوتاه بدون هیچ لک و آثاری ناپدید خواهند شد.

کم کردن استرس با روغن چوب صندل

روغن چوب صندل واقعا یک آرام بخش است و به آرامش اعصاب کمک می کند این روغن مخصوص ،در آروماتراپی استفاده می شود و استرس را کاهش می دهد و تأثیر آرام بخشی بر غشاهای مخاطی دارد.

تسکین سردرد با پودر چوب صندل

برای مقابله با سردرد و همچنین پایین بردن تب، چند برگ ریحان و 2 قاشق چای خوری پودر چوب صندل را باهم مخلوط کنید. از این ترکیب، بر روی پیشانی و شقیقه بزنید.

دفع حشرات با چوب صندل

ترکیب چوب صندل، زردچوبه و روغن اسطوخودوس، برای نیش حشرات و آرام کردن محل خارش، التهاب و بهبودش بسیار مفید است. این ترکیب، همچنین می تواند برای دفع حشرات نیز استفاده شود.

استفاده از پودر چوب صندل برای درمان طبیعی جوش های سرسیاه

پودر چوب صندل را با پودر برنج ترکیب کنید و به کمک آب، یک ماسک تهیه کنید از این ماسک ،بر روی پوست بمالید و آن را با حرکت دایره ای مالش دهید.سپس با آب بشورید، این ماسک یک لایه بردار عالی است.

مضرات گیاه صندل قرمز

استفاده از چوب صندل مزایایی بسیار زیادی برای سلامتی دارد و عوارض جانبی آن نادر و کم است. عوارض جانبی احتمالی مصرف چوب صندل قرمز عبارتند از :

 1. ممکن است در برخی از افراد واکنش های آلرژیک ایجاد کند بنابراین پیشنهاد می شود قبل از استفاده به صورت موضعی ، در یک ناحیه کوچک از پوست آن را تست کنید.

 2. همچنین ، اگر از پودر چوب صندل برای مدیریت و کنترل بیماری دیابت ، فشار خون یا هرگونه اختلال مزمن دیگری استفاده می کنید ، قبل از استفاده با پزشک خود مشورت کنید. همچنین به دلیل نبود مطالعات کافی از مصرف چوب صندل قرمز در دوران بارداری یا شیردهی خودداری کنید. این ماده دارای خاصیت مدر است و ممکن است منجر به کم آبی در بدن شود.

صندل قرمز

نحوه مصرف گیاه صندل قرمز

 1. به صورت دمنوش و ضماد مقدار مصرف آن 5 الی 10 گرم در روز ترجیحا 1 ساعت بعد از غذا فقط با دستور طبیب طب سنتی

 2. به دلیل خواص این گیاه در تماس با پوست، کفش‌هایی از آن می ساختند که بعدها سلاطین و امرا نیز از آن استفاده می کردند. این کفش ها منجر به آرامش روحی و پرهیز از خشم می شود، خصوصا در تصمیمات مملکتی، نام کفش های امروزی موسوم به صندل برگرفته از همین سابقه تاریخی است. از طرف دیگر استفاده از چوب این گیاه خاص در صنعت و تجارت موجب تولید مبلمان های گران قیمت، معطر و… می شود

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

نظرات و دیدگاه های کاربران
سوال یا دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
آخرین بازدید های شما