درمان آبله مرغان با داروهای سنتی

انتشار 9 مرداد 1401
مطالعه 10 دقیقه

یکی از بیماری‌های شایع فصل بهار، آبله مرغان است که در همه سنین رخ می‌دهد. اما با توجه به سیستم ایمنی و مزاج ضعیف‌تر، در کودکان شایع‌تر است. از این رو در این در این مقاله قصد داریم این بیماری را از دیدگاه طب سنتی مورد بررسی قرار دهیم و شما را با تدابیر لازم جهت بهبود سریعتر علائم این بیماری آشنا نماییم. پس با ما همراه باشید.

درمان آبله مرغان با داروهای سنتی

آبله مرغان چیست؟

این بیماری که علت بروز آن، ویروس «واریسلا زوستر» است، دانه‌های قرمزی روی پوست ایجاد می‌کند که ممکن است تعدادشان به 500 عدد هم برسد. این بیماری معمولاً خفیف است و بهبود پیدا می‌کند، اما در مواردی نادر ممکن است مشکلاتی در بدن ایجاد کند که حتی منجر به مرگ بیمار بشود.از زمانی‌که واکسن آبله ‌مرغان ساخته شد، شیوع این بیماری بسیار کمتر شد. اما تا قبل از آن در آمریکا سالانه 11000 نفر از مبتلایان آبله‌ مرغان به بیمارستان مراجعه می‌کردند و 100 نفر از این بیماری جانشان را از دست می‌دادند.

ویروس آبله مرغان

آبله مرغان به طور معمول چقدر طول خواهد کشید؟

از زمانی که در معرض ویروس قرار می‌گیریم، به مدت 10-12 روز طول می‌کشد تا اولین نشانه‌های آبله ‌مرغان ظاهر شود. این بیماری به‌طور متوسط بین 5-10 روز طول می‌کشد، که در این زمان بیمار نیاز به استراحت و مراقبت دارد.

نحوه سرایت آبله مرغان چگونه است؟

سرایت ویروس آبله‌مرغان از دو راه ممکن است رخ دهد:

  • تماس با ترشحات دانه‌های پوستی آبله ‌مرغان

  • استنشاق ریز قطرات تنفسی حاصل از سرفه یا عطسه فرد مبتلا به آبله ‌مرغان

دوره سرایت آبله‌مرغان از 48-24 ساعت قبل از ظهور ضایعات پوستی شروع می‌شود و تا وقتی است که تمام وزیکولها ضایعات پوستی دلمه بسته و خشک شوند و ضایعات آبدار وجود نداشته باشد.افرادی که به هر علت دستگاه ایمنی ضعیف‌تری دارند، مانند کسانی که داروهای سرکوبگر ایمنی دریافت می‌کنند یا تحت شیمی‌درمانی هستند در صورت ابتلا به آبله‌مرغان در بزرگسالی، در معرض احتمال بالاتر بروز عوارض جدی هستند؛ در نتیجه در فصل بروز آبله ‌مرغان بیشتر باید مراقب خود باشند.

علائم آبله مرغان

در این بیماری ابتدا دانه های قرمزی روی سر و بدن بیمار دیده می شود و کم کم به دست ها و پاها هم می رسد. و خارش شدیدی در پوست ایجاد می کند.

  • سرفه کردن در اکثر افرادی که به این بیماری مبتلا می شوند دیده می شود.

  • تب از علائم آبله مرغان است.

  • در اثر آبله مرغان کودک یا فرد بیمار دچار سردرد می شود.

  • بدخلقی و بی‌حوصلگی از دیگر عوارض ناخوشایند این بیماری است.

  • بی اشتهایی هم مشکلی دیگر است که در این بیماری فرد را درگیر می کند.

    خارش پوست در آبله مرغان

درمان آبله مرغان به روش های خانگی

برای درمان آبله مرغان می‌توانید به پزشک مراجعه کنید و داروی تجویز شده توسط پزشک را مصرف کنید. اما در مقابل این راه، روشهای خانگی و طبیعی نیز وجود دارد که در این مقاله به معرفی بعضی از این روشها می‌پردازیم و امیدواریم مورد استفاده شما عزیزان قرار گیرد. پس ما را در این مقاله همراهی نمایید.

جوش‌شیرین

یکی از روشهای خانگی و طبیعی برای درمان بیماری آبله مرغان استفاده از جوش‌شیرین است. این ماده خارش و سوزش ناشی از آبله مرغان را کاهش می‌دهد. برای استفاده از این روش درمانی به این صورت عمل کنید که مقدار یک قاشق ونیم از جوش‌شیرین را در یک لیوان آب ریخته و به خوبی هم بزنید و با استفاده از یک لیف حمام نرم و یا یک پارچه تمیز این محلول را روی تاولها بمالید و بگذارید به همان صورت بماند تا خشک شود و سپس با آب شستشو دهید. این روش درمانی را روزانه یک تا دو مرتبه تکرار کنید تا بهبودی کامل حاصل شود.روشی دیگر به این صورت است که مقدار یک فنجان و یا نصف فنجان از جوش‌شیرین را در وان آب گرم بریزید و در آن به مدت پانزده دقیقه بخوابید. این روش خارش را کاهش می‌دهد.

جوش شیرین

هویج و گشنیز

یکی دیگر از روشهای درمانی خانگی و سنتی برای درمان آبله مرغان استفاده از دو گیاه هویج و گشنیز است. این دو گیاه سرشار از آنتی اکسیدان هستند و روند بهبودی را سرعت می‌بخشند. برای استفاده از این روش درمانی به این صورت عمل کنید که مقدار صد گرم از هویج معادل یک فنجان هویج خردشده را به همراه یک‌ونیم فنجان برگ گشنیز تازه را در ظرفی که حاوی یک چهارم فنجان آب است بریزید و روی شعله بگذارید تا نیمی از آب آن تبخیر شود و این سوپ را میل کنید. این سوپ را به مدت یک ماه و روزانه یک بار مصرف کنید تا بهبودی حاصل شود.روشی دیگر نیز به این صورت است که مقداری از هویج خرد شده را به همراه برگ تازه گشنیز به صورت بخار پز مصرف کنید. این روش را نیز به مدت یک ماه و روزانه یک بار مصرف کنید و شاهد اثرات نتایج بخش آن شوید.

هویج

بلغور جودوسر

استفاده از بلغور جودوسر نیز روش درمانی مفیدی است که به صورت خانگی برای آبله مرغان پیشنهاد می‌شود. در این روش درمانی مقدار دو فنجان از بلغور جودوسر را در آسیاب بریزید تا پودر شود و این بلغور جودوسر پودر شده را در ظرفی که حاوی دو لیتر آب است بریزید و هم بزنید و سپس این محلول را در وان آب گرم بریزید و به مدت پانزده الی بیست دقیقه در آن دراز بکشید و سپس با اب شستشو دهید. این روش درمانی را روزانه یک مرتبه تکرار کنید تا بهبودی حاصل و خارش ناشی از این بیماری کاهش یابد.

بلغور جودوسر

سرکه قهوه‌ای

یکی دیگر از روشهای خانگی وسنتی موثر برای درمان آبله مرغان، استفاده از سرکه قهوه‌ای است . خاصیت اسیدی سرکه باعث تحریک پوست شده و به بهبودی زخم کمک می‌کند. برای استفاده از این روش درمانی به این صورت عمل کنید که مقدار نصف فنجان سرکه قهوه‌ای را به وان که حاوی آب ولرم است اضافه کنید و به مدت ده الی پانزده دقیقه در آن دراز بکشید. این روش درمانی را نیز خواهید توانست یک بار در روز انجام دهید تا بهبودی کامل حاصل شود و درد و خارش و التهاب ناشی از آبله مرغان کاهش یابد.

سرکه قهوه ای

عسل

ماده‌ی موثر و مفیدی که به صورت خانگی و طبیعی برای درمان بیماری آبله مرغان از آن استفاده می‌شود، عسل است. عسل خارش و التهاب ناشی از آبله مرغان را کاهش می‌دهد و روند بهبودی را سرعت می‌بخشد. برای استفاده از این روش درمانی به این صورت عمل کنید که مقداری از عسل را روی تاولها بمالید و اجازه دهید به مدت ده الی پانزده دقیقه روی تاولها باقی بماند و سپس با آب شستشو دهید. این روش درمانی را دو تا سه مرتبه در روز تکرار کنید تا شاهد اثرات نویدبخش آن شوید و بهبودی کامل حاصل شود.

عسل

دمنوش بابونه

یکی از دمنوش‌هایی که به صورت خانگی و طبیعی برای درمان آبله مرغان استفاده می‌شود و بسیار مفید است، دمنوش بابونه است. برای تهیه این دمنوش به این صورت عمل کنید که مقدار یک قاشق غذاخوری از گیاه بابونه را در یک لیوان آب در حال بریزید و بگذارید بر روی حرارت ملایم به مدت چند دقیقه بجوشد و سپس از روی حرارت بردارید و کمی به آن عسل، آبلیمو و دارچین اضافه کرده و نوش‌جان کنید. این دمنوش را یک بار در روز میل کنید و روند بهبودی را سرعت بخشید.

دمنوش بابونه

دمنوش ریحان

یکی دیگر از دمنوش‌های بسیار مفید که به صورت خانگی و طبیعی برای درمان آبله‌ مرغان پیشنهاد می‌شود، دمنوش ریحان است. این گیاه درد و خارش و التهاب ناشی از آبله‌ مرغان را کاهش می‌دهد و باعث سرعت روند بهبودی می‌گردد. برای تهیه این دمنوش به این صورت عمل کنید که مقداری از گیاه ریحان خشک شده را در یک لیوان آب در حال جوش بریزید و اجازه دهید به مدت ده الی پانزده دقیقه روی حرارت ملایم بجوشد و پس از گذشت این مدت زمان ظرف را از روی شعله بردارید و بگذارید پنج دقیقه هم به این صورت باقی بماند و سپس آن را از صافی عبور دهید و نوش‌جان کنید. می‌توانید به آن کمی عسل و آبلیمو نیز اضافه کنید. این دمنوش را می‌توانید دو بار در روز به مقدار یک فنجان میل کنید.

دمنوش ریحان

دمنوش بادرنجبویه

دمنوش دیگری که برای درمان آبله مرغان به صورت خانگی و طبیعی مورد استفاده قرار می‌گیرد، دمنوش گیاه بادرنجبویه می‌باشد. این گیاه نیز خارش و التهاب ناشی از آبله مرغان را کاهش می‌دهد. برای تهیه این دمنوش به این صورت عمل کنید که مقدار از این گیاه را در ظرفی که حاوی یک لیوان آب در حال جوش است بریزید و بگذارید روی حرارت ملایم به مدت پنج الی ده دقیقه بجوشد و پس از گذشت این مدت زمان آن را از روی حرارت بردارید و پس از عبور دادن از صافی آن را میل کنید. در صورت دلخواه می‌توانید از عسل، دارچین و یا آبلیمو نیز به این دمنوش اضافه کنید. این دمنوش را سه بار در روز و به مقدار یک فنجان میل کنید تا بهبودی کامل حاصل شود.

دمنوش بادرنجبویه

دمنوش گل همیشه بهار

دمنوش گل همیشه بهار یکی دیگر از دمنوش‌های بسیار موثر برای درمان آبله مرغان است که تاثیر بسزایی بر خارش، التهاب و درد ناشی از آبله مرغان دارد. برای استفاده از این روش درمانی به این صورت عمل کنید که مقدار یک قاشق چایخوری از این گیاه پرخاصیت را در یک لیوان آب بریزید و آن را روی حرارت بگذارید تا جوش آید و پس از جوش آمدن اجازه دهید ده تا پانزده دقیقه روی شعله باقی بماند و سپس از روی حرارت برداشته و با کمی عسل میل کنید. این دمنوش را یک بار در روز میل کنید و روند بهبودی خود را افزایش دهید و از درد و ناراحتی ناشی از این بیماری خلاص شوید.

دمنوش گل همیشه بهار

روغن و اسانس اسطوخودوس

یکی از راههای موثر و مفید برای درمان هرچه سریعتر آبله مرغان که به صورت خانگی و طبیعی انجام می‌شود، استفاده از روغن و اسانس اسطوخودوس است. گیاه اسطوخودوس التهاب و خارش ناشی از آبله مرغان را کاهش می‌دهد. برای استفاده از این روش درمانی به این صورت عمل کنید که مقدار اندکی از روغن اسطوخودوس را با روغن بادام و نارگیل ترکیب کنید و آن را روی تاولها بمالید و بگذارید روی آنها باقی بماند تا خشک شود. این روش درمانی را می‌توانید صبح‌ها و عصرها به کار برید تا بهبودی کامل حاصل شود.روشی دیگر به این صورت است که چند قطره از اسانس گیاه اسطوخودوس را به همراه بابونه در وانی که حاوی آب ولرم است بریزید و به مدت ده الی پانزده دقیقه در آن بخوابید. این روش درمانی را نیز می‌توانید یک بار در روز انجام دهید و شاهد هر چه سریعتر خوب شدن تاولها شوید.

روغن  اسطوخودوس

یاس بنفش هندی

یکی از گیاهانی که برای درمان آبله مرغان بسیار پرکاربرد است و به صورت خانگی و طبیعی مورد استفاده قرار می‌گیرد، یاس بنفش هندی است. این گیاه خاصیت ضد ویروسی دارد و به همین دلیل تاولهای ایجاد شده در بدن را به سرعت خشک می‌کند و روند بهبودی را سرعت می‌بخشد. برای استفاده از این روش درمانی به این صورت عمل کنید که مقداری از برگ این گیاه را بکوبید تا به خوبی له شود و آن را روی تاولها بمالید و بگذارید به مدت ده الی پانزده دقیقه باقی بماند و پس از گذشت این زمان با آب شستشو دهید. این روش درمانی را می‌توانید یک تا دو بار در روز انجام دهید و شاهد روند بهبودی خود شوید.

یاس بنفش

سوپ ماش و گشنیز

یکی از سوپ‌هایی که برای درمان آبله مرغان بسیار توصیه می‌شود، سوپ ماش و گشنیز است. برای تهیه این سوپ به این صورت عمل کنید که مقدار نصف فنجان ماش شسته شده و خیس خورده را در ظرفی بریزید و به آن کمی آب اضافه کنید پس از مدتی که از پختن ماش‌ها گذشت برگ‌های تازه گشنیز را به آن اضافه کنید و بگذارید پنج دقیقه سوپ بجوشد و سپس از روی حرارت بردارید و پس از سردشدن می‌توانید کمی به آن آبلیموی تازه اضافه کنید و نوش‌جان کنید. این سوپ را می‌توانید یک تا دو مرتبه در روز به مقدار یک کاسه کوچک میل کنید. مصرف این سوپ خارش و التهاب ناشی از آبله مرغان را کاهش می‌دهد.

سوپ ماش و گشنیز

دانه به

یکی دیگر از گیاهانی که برای درمان خانگی و سنتی آبله‌مرغان توصیه می‌شود به دانه است. برای استفاده از این روش درمانی به این صورت عمل کنید که مقدار یک قاشق چایخوری از به دانه را در یک لیوان آب جوش بریزید و هم بزنید و روی آن را با دربی بپوشانید و بگذارید به مدت ده الی پانزده دقیقه به همین صورت باقی بماند و پس از گذشت این مدت زمان درب را بردارید و آن را میل کنید. این روش درمانی را یک الی دو مرتبه در روز انجام دهید.

دانه به

انواع آبمیوه‌ها

یکی دیگر از روشهای درمانی که برای آبله‌مرغان استفاده می‌شود، نوشیدن انواع آبمیوه‌های تازه است. به این صورت عمل کنید میوه‌هایی نظیر هندوانه، لیمو، سیب و گلابی را تهیه کنید و با کمک آبمیوه‌گیری آب آنها را بگیرید و نوش‌جان کنید. این نوشیدنی‌ها را نیز می‌توانید چند بار در روز مصرف کنید و خارش والتهاب ناشی از آبله مرغان را کاهش دهید.

انواع آبمیوه

عرق تمشک

یکی از عرقیات بسیار مفید برای درمان آبله مرغان استفاده از عرق تمشک است. شما می‌توانی عرق تمشک را از عطاری‌ها تهیه کنید و روزانه یک تا دو مرتبه آن را مصرف کنید تا بهبودی کامل حاصل شود.

تمشک

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

نظرات و دیدگاه های کاربران
سوال یا دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
آخرین بازدید های شما