درباره گل اقاقیا چه می دانید؟

انتشار 27 تیر 1401
مطالعه 7 دقیقه

اقاقیا یکی از موفق‌ترین درختان وارداتی است که در بسیاری نقاط حتی بصورت تک‌گونه‌ای کاشته می‌شود. از سوی دیگر این صورت کاشت اثر زیادی بر روی فلور منطقه دارد و این امر موجب شده تا طرف‌داران محیط‌زیست با کاشت این درخت مخالفت داشته باشند.برای آشنایی بیشتر بااین درخت تاادامه مطلب همراه ما باشید.

درباره گل اقاقیا چه می دانید؟

تاریخچه اقاقیا

اقاقیا بومی مناطق از آمریکا می‌باشد. این درخت برای نخستین بار در سال 1603 میلادی از طریق آمریکا وارد اروپا شد. هر چند در گزارش دیگری زمان ورود این درخت به اروپا سال 1936 میلادی اعلام شده است. به عنوان یک درخت جنگلی شناخته می‌شود. اقاقیا از مهمترین درختان وارداتی می‌باشد که وارد کشور شده است. در کشور مجارستان این درخت به عنوان درخت ملی شناخته می‌شود. این درخت در بیشتر مناطق جهان کشت می‌شود.

مشخصات کلی اقاقیا

 • درخت اقاقیا درختی زینتی است و ارتفاعی برابر با 10 الی 27 متر و برگ‌های کوچک و منشعب و بیضی شکل دارد.

 • این درخت دارای گل‌هایی خوشه‌ای و انگور مانند به رنگ سفید، بنفش و صورتی است.

 • این درخت از سن 4 الی 6 سالگی شروع به گل دادن می‌کند . گل‌های این گیاه بسیار خوشبو و زیبا است، از این رو اقاقیا طرفداران بسیاری دارد.

 • این درخت همچنین دارای میوه‌ای به رنگ قهوه‌ای به طول 8 سانتی‌متر و عرض 1 سانتی‌متر است. درون هر کدام از این میوه‌ها 12 الی 15 عدد دانه وجود دارد. این دانه‌ها در آبان ماه می‌رسد.

 • این گیاه دارای ریشه‌های قوی است و در آب و هوای خشک به راحتی می‌تواند رشد کند.

 • این درخت بومی امریکاى شمالى است و امروزه در تمام نقاط دنیا یافت می‌شود.

 • اقاقیا از جمله گیاهان مولد عسل است. زیرا انتشار بوی فراوان گل‌های این گیاه باعث جذب زنبورهای عسل به سمت آن‌ها می‌شود.

 • این گیاه طبعی سرد و خشک دارد.

درخت اقاقیا

نام شناسی اقاقیا

 • نام علمی : Robinia pseudoacacia

 • نام انگلیسی : Black locust

 • نام خانواده (تیره) : Fabaceae

 • نام عربی : شجره الجراد

 • نام فارسی : درخت اقاقیا

ترکیبات شیمیایی اقاقیا

ماده ای به نام روبین ، در پوست و دانه این درخت دیده می شود و همچنین ماده گلوکزیدی به نام روبی نین ، در گل این درخت است که موادی سمی هستند و در مصارف دارویی باید میزان دوز مصرفی ، زیر نظر پزشک انجام شود . البته در دانه های این گیاه مواد روغنی وجود دارد که از آنها آرد تولید می کنند و برای تهیه نان نیز کاربرد دارد.

درخت اقاقیا

خواص اقاقیا

درخت اقاقیا علاوه بر زیبایی خواص بسیاری دارد. قسمت‌ های مورد استفاده این درخت شامل دانه‌، ریشه، و گل‌های آن می‌باشد. دانه‌های این گیاه پس از حرارت از حالت اسیدی خارج و قابل‌ استفاده می‌شوند. گلهای این گیاه نیز پس از جوشانده شدن به عنوان یک مربای پر خاصیت قابل‌ استفاده می‌شود همچنین گلهای این گیاه را می‌توانید خشک‌ کنید و به عنوان دمنوش استفاده کنید.

 • درمان بیماری های گوارشی : از گیاه اقاقیا جهت درمان ترش کردن، التهاب معده و سوزش سردل استفاده های زیادی می گردد. افرادی که سوزش سر دل دارند یک فنجان از این دمنوش را بعد از هر وعده غذایی استفاده کنند

 • نرم کننده و ضد اسپاسم : شکوفه های اقاقیا مدر، نرم کننده و ضد اسپاسم می باشد. و از دمنوش یا عصاره این گیاه برای پاکسازی بدن می توان کمک گرفت.

 • درمان بیماری های کیسه صفرا : در افرادی که به بیماری های کیسه صفرا مبتلا هستند، گیاه اقاقیا یک پیشنهاد عالی است زیرا این گیاه باعث تحریک جریان صفرا می شود. برای تهیه دمنوش گیاه اقاقیا می توانید یک قاشق چای خوری از گل‌های خشک شده این گیاه را در یک فنجان آب جوشیده شده بریزید و بگذارید برای مدت 10 دقیقه دم بکشد. برای تحریک ترشح و جریان یافتن صفرا هم دمنوش برگ‌های گیاه اقاقیا مفید می باشد.

 • بهبود مشکلات تنفسی : این گیاه در جهت درمان برونشیت، آسم، سرفه و گلودرد بسیار موثر می باشد. چای گرم اقاقیا برای درمان سرفه، گلودرد، برونشیت و آسم مفید است. صمغ اقاقیا به کاهش تحریک و التهاب شهرت دارد. این گیاه حاوی ترکیبی است که در تسکین التهاب غشاء مخاط دهان موثر است. به همین دلیل است که در گذشته از این گیاه برای درمان زخم، زخم دهان و علائم سرماخوردگی استفاده می‌شد. امروزه نیز این گیاه در تولید بسیاری از داروهای مورد استفاده برای سرماخوردگی کاربرد دارد. همچنین می توان از دمنوش روناس استفاده نمود.

 • کنترل دیابت : به باور برخی متخصصان مکمل‌های اقاقیا در تنظیم قندخون موثرند. هرچند تاکنون شواهد کلینیکی محدودی در حمایت از این ادعا وجود دارد اما این موضوع بدیهی است که فیبر غذایی نقش مهمی در تنظیم قندخون مبتلایان به دیابت نوع 2 بازی می‌کند.

 • کاهش وزن : صمغ اقاقیا توانایی حفظ وزن بدن در طیف سالم را داشته و به کاهش چربی کلی بدن کمک می‌کند. بعلاوه این گیاه حاوی فیبر رژیمی محلول در آب که با توجه فوائد مصرف خوراکی‌های حاوی فیبر خوراکی به فرد کمک می‌کنند برای مدت‌ زمان بیشتری احساس سیری داشته باشد. به همین دلیل نتایج مطالعات نشان می‌دهد مصرف آدامس اقاقیا به دلیل برخورداری از فیبر در درمان چاقی موثر است. همچنین می توان از خواص بذر کتان برای لاغری شکم استفاده نمود.

 • کاهش کلسترول : گیاه اقاقیا دارای فیبر قابل توجهی است و همانند دیگر فیبرهای خوراکی اقاقیا می‌تواند در کاهش کلسترول خون موثر باشد. هرچند مطالعه انجام شده توسط اداره سلامت غذای اروپا حاکی از ارتباط مستقیم بین مصرف این گیاه و سطح کلسترول نیست، اما برخی نتایج بررسی‌ها نشان می‌دهد اضافه کردن فیبر خوراکی به رژیم غذایی به طور قابل توجهی در کاهش کلسترول نقش دارد.

 • رفع خستگی : دمنوش خستگی ذهنی را رفع کرده به و فرد احساس آرامش خواهد داد. یک فنجان دمنوش اقاقیا که از 12 گرم گیاه خشک شده در یک فنجان آب جوش تهیه شده باشد برای درمان خستگی های روزمره بالأخص خستگی ذهنی و حالت های عصبی پیشنهاد می شود. این دمنوش باعث احساس آرامش در سیستم عصبی شما می شود. دمنوش ترکیبی گل اقاقیا و گل لیمو نیز در این زمینه مؤثر است.

 • بهبود سوختگی : رگ‌های و گل‌های اقاقیا برای درمان سوختگی ها و زخم ها مؤثر است. گل‌های اقاقیا را بچینید و آنها را با ساتور له کنید. این خمیر له شده را روی محل سوختگی قرار دهید و بگذارید برای چند ساعت باقی بماند.

 • درمان بیروزن‌زدگی مقعد : در جهت درمان این مورد برگ تازه اقاقیا را به میزان 50 گرم را در یک لیتر آب‌جوش جوشانده و سپس در ظرفی ریخته و در آن میشینند.

 • درمان سیاتیک : برای درمان عرق‌النسا یا سیاتیک، گل شقایق و اقاقیا و بابونه و شقاقل از هر کدام 5 گرم مخلوط کرده در 500 سی‌سی آب جوشانده روزی 3 بار هر بار 2 استکان به مدت 10 روز میل شود.

 • جلوگیری از خونریزی : گیاه اقاقیای greggii که در ایالات متحده و مکزیک یافت می‌شود می‌تواند برای متوقف کردن جریان خون در بریدگی‌های عمیق، زخم‌ها و بریدگی‌های سطحی به کار رود. در جراحات تازه ایجاد شده از عصاره برگ و میوه اقاقیا می توان در جهت درمان این مورد استفاده نمود. ریختن دمنوش اقاقیا روی بریدگی‌ها، درمانی موثر است. این ماده برای بند آوردن خونریزی شدید و کشتن باکتری‌های موجود در بریدگی مفید است.

 • برای برطرف کردن بی‌حسی و سستی اندام‌ها : استفاده از برگ و خار اقاقیا که در یک لیتر آب جوشانده شده وو سپس بصورت ضماد در محل درد مورد استفاده قرار میگیرد در برطرف کردن بی حسی و سستی اندام ها موثر است.

 • درمان بیماری های چشمی : گل‌های این گیاه را بعد از حرارت دادن در آب جوش، برای بیماری های چشمی و به صورت موضعی می توان استفاده نمود.

 • سلامتی لثه و دندان : مسواک زدن با استفاده از گرد درخت اقاقیا موجب استحکام لثه و پاک نمودن دندان می شود.

 • درمان کم خونی : که به این منظور از دم کرده گل اقاقیا استفاده می گردد.

 • درمان ورم دهان و حلق : در این مورد بصورت مکیدنی استفاده می گردد.

 • سرکوب سرطان : گل‌ها اقاقیا دارای ترکیبات شیمیایی سرکوب کننده تومور هستند.

 • سم زدایی : پوسته داخلی درخت و پوسته ریشه اقاقیا برای سم زدایی بدن استفاده می شود.

 • کاهش حالت تهوع : تأثیر این گل‌های اعجاب انگیز بر کاهش حالت تهوع، مبارزه با ویروس ها و باکتری ها، تسکین دردها و …. نیز به اثبات رسیده است.

نکات مورد احتیاط در مصرف اقاقیا

زنان باردار و شیرده باید در مصرف اقاقیا احتیاط لازم را به عمل آورند و گاهی مصرف زیاد اقاقیا باعث ایجاد مسمومیت شده و ممکن است با استفراغ و اسهال همراه باشد.

برخی از انواع اقاقیا دارای مواد شیمیایی سمی هستند که این امر می‌توانند بر توانایی دستگاه گوارش در جذب مواد مغذی، ریزش مو و جلوگیری از رشد شوند. همچنین توصیه می گردد درمورد مصرف اقاقیایی که برای استفاده در غذا فرآوری نشده است با پزشک خود مشورت کنید. اقاقیایی که با آن آشنایی ندارید را مصرف نکنید. برخی از انواع اقاقیا حاوی مواد شیمیایی سمی هستند که می‌توانند باعث ریزش مو، تاثیر بر توانایی دستگاه گوارش در جذب مواد مغذی و جلوگیری از رشد شوند.

اقاقیای senegal با برخی از داروها تداخل دارد. برای مثال، ممکن است از جذب آنتی بیوتیک‌ها جلوگیری کند. بنابراین پیش از مصرف آن حتما با پزشک خود مشورت کنید تا به واکنش حساسیتی یا تداخل دارویی دچار نشوید.

نحوه مصرف اقاقیا

12 گرم خشک اقاقیا را در 150 گرم آب جوش دم کنید و صبح ناشتا آب آن را بنوشید یک فنجان دمنوش اقاقیا برای درمان خستگی های روزمره بالأخص خستگی ذهنی و حالت های عصبی پیشنهاد می شود. این دمنوش باعث احساس آرامش در سیستم عصبی شما می شود. دمنوش ترکیبی گل اقاقیا و گل لیمو نیز در این زمینه مؤثر است.

دمنوش اقاقیا

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

نظرات و دیدگاه های کاربران
سوال یا دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
آخرین بازدید های شما