بهترین کیف پول‌های لایتنینگ بیت کوین کدامند؟

انتشار 19 مرداد 1401
مطالعه 15 دقیقه

طوطیا: قبل از اینکه بخواهید در بیت کوین سرمایه‌گذاری کنید، نیاز به جایی برای ذخیره آن دارید. در دنیای ارزهای دیجیتال به چنین جایی کیف پول می‌گوییم. به‌بیان ساده، کیف پول نرم‌افزاری است که به شما اجازه می‌دهد سرمایه‌هایتان را ذخیره کنید، تراکنش انجام دهید. با مطالعه این مقاله، با بهترین کیف پول‌های لایتنینگ آشنا خواهید شد. با ما همراه باشید.

بهترین کیف پول‌های لایتنینگ بیت کوین کدامند؟

شبکه لایتنینگ چیست؟

بهتر است پیش از معرفی 4 کیف پول برتر شبکه لایتنینگ، ابتدا به شکلی خلاصه مرور کنیم که این شبکه چیست. لایتنینگ (Lightning)، یک شبکه لایه 2 با تمرکز برای پردازش تراکنش‌های خرد است که در بالای بلاک چین اصلی بیت کوین (BTC) قرار گرفته و مقیاس‌پذیری این شبکه را برای پردازش میلیاردها تراکنش در ثانیه افزایش می‌دهد. هم‌چنین، این شبکه با بلاک چین‌های دیگر مانند لایت کوین نیز ادغام شده و سازگار است. شبکه لایتنینگ برای انجام معاملات همتا به همتا (P2P) سریع و مقرون به صرفه، تراکنش‌های بیت کوین (BTC) از شبکه اصلی بر روی شبکه خود انتقال می‌دهد تا آنها اجرا کند.با این‌ وجود که شبکه لایتنینگ (Lightning Network) به عنوان یک شبکه جداگانه با نودها و نرم افزار متخص به خود عمل می‌کند، اما با بلاک چین بیت کوین در ارتباط است. با این حال، تمامی تراکنش‌های لایتنینگ بر روی شبکه اصلی ذخیره نمی‌شوند. تنها تراکنش‌هایی که در آن‌ها کاربر بیت کوین (BTC) را از شبکه Lightning واریز یا به آن برداشت می‌کند، در دفتر کل توزیع شده (Distributed Ledger) ثبت می‌‌شوند.

کیف پول لایتنینگ چیست و چگونه کار می‌کند؟

کیف پول لایتنینگ (Lightning Wallet) نرم‌ افزاری متصل به شبکه Lightning است که امکان ذخیره‌سازی، ارسال و دریافت بیت کوین را از طریق این شبکه فراهم می‌کند. لازم به ذکر است در حالی که اساس انجام تراکنش‌ها در شبکه لایتنینگ مشابه با شبکه اصلی است اما تفاوت‌هایی کلیدی میان انتقال بیت کوین در لایه اول و لایه دوم وجود دارد. برای مثال، شبکه لایتنینگ برای انجام تراکنش‌های با ارزش کم یا انجام پرداخت‌های کوچک طراحی شده است؛ زیرا که مقدار محدودی بیت کوین در هر کانال آن وجود دارد. به همین علت، اگر قصد انتقال مقادیر زیاد بیت کوین (BTC) را دارید بهتر است تا از شبکه اصلی استفاده کنید.علاوه بر این، برای دریافت بیت کوین بر روی شبکه لایتنینگ، لازم است تا یک فاکتور Lightning به شکل عبارتی مشکل از حروف و اعداد یا یک کد QR ایجاد کنید. برای انجام تراکنش از طریق کیف پول لایتنینگ، فرستنده باید فاکتور ایجاد شده توسط شما را از طریق کیف پول خود اسکن کند و پس ایجاد امضای دیجیتال، تراکنش را تایید کند. این فرایند، بسیار شبیه دریافت بیت کوین بر روی شبکه اصلی بلاک چین است. از آنجایی که اکوسیستم شبکه لایتنینگ از زمان راه اندازی آن بسیار پیشرفت کرده است، امکان انجام تراکنش‌های بیت کوین (BTC) از طریق این کیف پول‌ها به سادگی استفاده از شبکه اصلی است.

همچنین، بسیاری از کیف پول‌های لایتنینگ برای ایجاد تجربه کاربری بهتر در شرایطی که کاربران نیاز دارند تا کانالی را به شکل دستی برای استفاده از یک سرویس خاص ایجاد کنند، انجام می‌دهند. با وجود تمامی این ویژگی‌ها، باز هم یک سوال اساسی دیگر پیش خواهد آمد: آیا می‌توانید دارایی‌های خود را میان شبکه Lightning و شبکه اصلی بیت کوین جابه‌جا کنید؟

ارسال یک تراکنش بیت کوین (BTC) از کیف پول لایتنینگ به کیف پول بیت کوین در شبکه اصلی بدون بستن کانال یا برداشت کوین‌‌های و واریز آن‌ها به بلاک چین اصلی، امکان پذیر نیست. البته برخی کیف پول‌ها راه‌حل‌هایی آسان برای انتقال بیت کوین (BTC) میان شبکه Lightning و دفتر کل بلاک چین بیت کوین به کاربران خود ارائه می‌کنند. همچین، به عنوان یک راه‌حل دیگر می‌توانید از صرافی‌های که از در کنار شبکه اصلی از این شبکه پشتیبانی می‌کند یا صرافی غیرمتمرکز بولتز (Boltz) که به‌عنوان پل بین این دو شبکه عمل می‌کند، استفاده کنید.

اهمیت شبکه لایتنینگ در بهبود مقیاس‌پذیری بیت کوین

بسیاری بر این باورند که بیت کوین آینده سیستم مالی است. اما برای رسیدن به این هدف، مشکلی جدی وجود دارد: مقیاس‌پذیری بیت کوین. در حال حاضر، شبکه پرداخت ویزا در هر ثانیه 4,000 تراکنش پردازش می‌کند که به‌طور بالقوه می‌تواند تا 65,000 تراکنش در ثانیه نیز برسد. اما توان عملیاتی بیت کوین فقط 7 تراکنش در ثانیه است. مشکل مقیاس‌پذیری بیت کوین، یا به‌عبارتی تعداد تراکنشی که شبکه در هر ثانیه قادر به پردازش است، اصلی‌ترین مانع بر سر راه گسترش بیت کوین و تبدیل‌‌شدن آن به یک سیستم پرداخت فراگیر است. یکی از راه‌حل‌های ارائه‌شده برای رفع مشکل مقیاس‌پذیری بیت کوین شبکه لایتنینگ (Lightning Network) است.

بیت کوین

شبکه لایتنینگ یک راه‌حل لایه دوم روی بلاک چین اصلی بیت کوین است که به کاربران اجازه می‌دهد بدون کارمزد یا تأخیر برای یکدیگر بیت کوین بفرستند.شبکه لایتنینگ، کانال‌های پرداختی روی شبکه اصلی ایجاد می‌کند که می‌توانند مثل یک پل دوطبقه بخشی از ترافیک شبکه اصلی را بپذیرند. به این وسیله، بلاک چین بیت کوین توانایی بیشتری برای پردازش تراکنش‌ها دارد و شانس بیشتری برای پذیرش از سوی صاحبان کسب‌وکار به‌عنوان یک سیستم پرداخت خواهد داشت. ایده اصلی شبکه لایتنینگ این است که تراکنش‌های خُرد (micropayment) روی بلاک چین اصلی ثبت نشوند تا از بار ترافیک تراکنش‌ها کاسته شود و فضا برای تراکنش‌های بیشتر و مقیاس‌پذیری بهتر مهیا شود.

بهترین کیف پول های شبکه لایتنینگ بیت کوین

اکنون که با شبکه لایتنینگ (Lightning Network) و چگونگی کار آن آشنا شده‌اید، بیایید تا کیف پول ارز دیجیتال برتر شبکه Lightning را که امکان انجام تراکنش‌های بسیار سریع و ارزان بیت کوین (BTC) را برای شما فراهم می‌کند، بررسی کنیم.

والت آف ساتوشی (Wallet of Satoshi)

والت آف ساتوشی (Wallet of Satoshi)

والت آف ساتوشی در سال 2018 و به‌عنوان کیف پولی مختص شبکه لایتنینگ راه‌اندازی شد.

والت آف ساتوشی خود را «ساده‌ترین کیف پول لایتنینگ جهان» معرفی می‌کند؛ با نگاهی به رابط کاربری بسیار ساده و کاربرپسند این کیف پول، می‌توان این ادعا را تأیید کرد.

کیف پول فونیکس (Phoenix Wallet)

کیف پول فونیکس (Phoenix Wallet)

فونیکس والت (Phoenix Wallet) یک کیف پول غیرحضانتی بیت کوین است که به شما امکان می‌دهد تراکنش‌های کوچک خود را از طریق این شبکه به یکی از ساده‌ترین و کاربر پسندترین روش‌های ممکن انجام دهید. این کیف پول امکان خودکارسازی کانال‌ها را و تعامل با شبکه لایتنینگ را برای کاربر فراهم می‌می کند. علاوه بر این‌ها، کیف پول فونیکس هر جنبه فنی مورد نیاز کاربران مانند ایجاد کانال را به شکلی خودکار مدیرت کند. این کیف پول که هم برای سیستم‌ها اندروید و هم iOS در دسترس است؛ بدون نیاز به اجرای یک نود، خود به عنوان یک گره مستقل Lightning در گوشی هوشمند کاربران عمل می‌کند.کیف پول فونیکس، امکان ذخیره‌ کردن بیت کوین (BTC) را بر روی شبکه اصلی فراهم نمی‌کند، اما دو ویژگی مبادله داخلی (Swap-In) و مبادله خارجی (Swap-Out) مبادله و انتقال دارایی‌ها را بین شبکه Lightning و شبکه بیت کوین فراهم می‌کند. کاربران برای استفاده از این کیف پول، در ابتدا باید حداقل 10000 ساتوشی به فونیکس والت واریز کنند؛ این حداقل مبلغ مورد نیاز برای باز کردن یک کانال پرداخت جدید است. اگر از قبل هیچ مسیری برای انجام تراکنش‌ها پیدا نشود، برای باز کردن یک کانال جدید باید 1 درصد کارمز با حداقل هزینه 3000 ساتوشی بپزدازید. همچنین، انجام هزینه انجام تراکنش در شبکه لایتنینگ شامل 1 ساتوشی + 0.01 درصد یا حداکثر 12 ساتوشی کارمزد + 0.3 درصد کارمزد دیگر است. جالب اینجاست که، کیف پول فونیکس با هدف افزایش حریم خصوصی کاربران خود در زمان انجام تراکنش از طریق این شبکه، قصد دارد تا با شبکه تور (Tor) ادغام شود.

کیف پول مون (Muun)

کیف پول مون (Muun)

ایده کیف پول غیرامانی و تک‌ارزیِ مون از سال 2013 شکل گرفت تا افراد بتوانند برای کاری که انجام می‌دهند، به‌صورت بین‌المللی و بدون مشکلات معمول در خصوص انتقال ارزهای فیات، به‌عنوان دستمزد بیت کوین دریافت کنند. ادغام شبکه لایتنینگ با سایر خدمات مون در راستای رسیدن به این هدف بود تا افراد در مورد انتخاب نوع انتقال درون‌زنجیره‌ای یا برون‌زنجیره‌ای بیت کوین دردسری نداشته باشند.

کیف پول بیریز (Breez Wallet)

کیف پول بیریز (Breez Wallet)

کیف پول بیریز (Breez Wallet)، یکی دیگر از کیف پول‌های موبایلی لایتنینگ برای سیستم‌های اندروید و iOS است که تمرکز خود را بر صراحی کاربرپسند و بصری زیبا گذاشته است. این کیف پول، مانند فونیکس والت یک کیف پول غیرحضانتی است که کاربران آنها نیازی به اجرای نودهای Lightning جداگانه ندارند. علاوه بر این، کیف پول بیریز (Breez) امکان ایجاد خودکار کانال – با دریافت 0.04 درصد کارمزد و حداقل 2000 ساتوشی – و دیگر موارد فنی مورد نیاز برای کاربران خود را فراهم می‌کند. همچین، امکان واریز و برداشت بیت کوین (BTC) از شبکه اصلی به بیریز والت (Breez Wallet) به شکل مستقیم فراهم است، در این حالت دارایی شما به طور خودکار به شبکه منتقل می‌شود.کاربران بیریز (Breez) می‌توانند از ویژگی‌های دیگر کیف پول مانند ارتباط با برنامه‌های درون شبکه لایتنینگ و خرید بیت کوین (BTC) از طریق کارت‌های اعتباری استفاده کنند. یکی دیگر از ویژگی‌های جالب توجه این کیف پول، وجود قابلیت «پایانه فروش» یا Point of Sale است که امکان پذیرش پرداخت‌ بیت کوین (BTC) با استفاده از شبکه Lightning را به راحتی امکان‌پذیر می‌کند. یکی دیگر از ویژگی‌های سرگرم کننده کیف پول لایتنینگ بیریز (Breez Wallet) این است که شما می‌توانید از آن برای کشف و گوش دادن به پادکست‌های جذاب حوزه ارزهای دیجیتال استفاده کنید.

کیف پول بلو (Blue Wallet)

کیف پول بلو (Blue Wallet)

بلو والت (Blue Wallet) یک کیف پول بیت کوین است که از انجام تراکنش‌‌ها بر روی شبکه اصلی و شبکه لایتنینگ – بدون پشتیانی از انتقال خودکار میان دو شبکه – پشتیبانی می‌کند. در حالی که برنامه‌‌ای که بر روی شبکه بیت کوین قرار دارد یک کیف پول غیرحضانتی است، کیف پول شبکه لایتنینگ ِ بلو والت جایی بین یک کیف پول حضانتی و خودحضانتی قرار دارد؛ چیزی که توسعه‌دهدگان به آن «میزبان» یا Hosted می‌گویند. کیف پول بلو (Blue Wallet) به‌جای راه‌اندازی یک نود مستقل لایتنینگ بر روی دستگاه کاربر، از یک LNDhub استفاده می‎‌کند که یک افزونه متن‌باز برای ایجاد چند حساب برای شبکه Lightning است. این افزونه حساب‌های جداگانه‌ای برای کاربران ایجاد می‌کند، اما یک نود مشترک را (با کمترین سطح اعتماد) میان آنها به اشتراک می‌گذارد. وجود تعادل میان تمامی این ویژگی‌های خوب و بد در کنار یکدیگر، به بلو والت (Blue Wallet) اجازه می‎‌دهد تا نسبت به کیف پول‌های لایتنینگ که قبلا بررسی کردیم، امکانات بیشتری ارائه دهد. شما با استفاده از این کیف پول، در کنار انجام کارها ساده مانند ارسال، دریافت و ذخیره بیت کوین (BTC) به امکانات زیر نیز دسترسی خواهید داشت:

 • «سرویس بازیابی» به کاربران امکان می‌دهد از کد mnemonic، کلید خصوصی، فایل WIF یا داده‌های دیگر برای دسترسی به کیف پول خود استفاده کنند.

 • کاربران می‌توانند برای کاهش هزینه‌‌های کارمزد، چند تراکنش را در یک دسته ارسال کنند.

 • استفاده از ویژگی «چند امضایی» یا Multi-signature می‌تواند امنیت کیف پول را افزایش دهد.

 • امکان سفارشی سازی کامزدها در هنگام ارسال یک تراکنش بیت کوین (BTC) برای کاربران فراهم است.

 • بلو والت (Blue Wallet) به کاربران اجازه می‌دهد تا بتوانند یک نود کامل (Full Node) را بر روی شبکه Lightning یا شبکه بیت کوین راه‌اندازی کنند.

 • امکان شارژ کیف پول با استفاده از کیف پول‌های دیگر، کارت اعتباری یا صرافی‌های غیرمتمرکز برای کاربران وجود دارد.

 • کاربران می‌توانند برای فزایش امنیت و حفظ حریم خصوصی خود از شبکه تور (Tor) استفاده کنند.

 • وجود یک مرورگر و بازار، امکان کشف و استفاده از برنامه‌های نتورک لایتنینگ را فراهم می‌کند.


انجام‌ شدن تراکنش‌ها خارج از بلاک چین اصلی چه مزیتی دارد؟

بیت کوین شبکه‌ای مستقل و بسیار ایمن است. امنیت فوق‌العاده بیت کوین مربوط به سیستم پردازش تراکنش شبکه است که کار و هزینه زیادی صرف می‌کند. اگرچه کار و هزینه‌ای که صرف پردازش تراکنش‌ها می‌شود، آنها را در برابر خطرهای احتمالی مصون نگه می‌دارد؛ اما همین ویژگی باعث کاهش سرعت پردازش تراکنش‌ها می‌شود.با کُندشدن سرعت پردازش، در میان هزاران تراکنشی که در صف تأیید قرار گرفته‌اند، تراکنش‌هایی در اولویت پردازش قرار می‌گیرند که هزینه بیشتری پرداخت کنند. نتیجۀ این امر، تراکنش‌هایی بسیار کُند و بسیار گران است.به‌عنوان مثال، فرض کنید هرروز عادت دارید پیش از رفتن به محل کار، از کافی‌شاپی یک فنجان قهوه بخرید. با استفاده از کارت اعتباری در کسری از ثانیه و با کمترین کارمزد ممکن قهوه‌تان را می‌خرید و از کافی‌شاپ خارج می‌شوید. این در حالی است که اگر قصد داشته باشید بهای همان فنجان قهوه را با بیت کوین پرداخت کنید، احتمالاً مجبور می‌شوید بین 10 دقیقه تا چند ساعت (!) صبر کنید تا تراکنش شما انجام شود. علاوه بر این، احتمالاً چندبرابر بهای قهوه باید کارمزد تراکنش پرداخت کنید. شبکه لایتنینگ یکی از راه‌حل‌های پیشنهادشده برای رفع این مشکل است. کاربران لایتنینگ با ایجاد کانال‌های پرداخت بین یکدیگر، می‌توانند هر تعداد تراکنشی که مایل باشند را به‌صورت برون‌زنجیره‌ای (off-chain)، سریع و بسیار ارزان انجام دهند.

پل مارپیچی

معیار‌های انتخاب کیف پول‌های لایتنینگ

کیف پول‌های شبکه لایتنینگ، کیف پول‌های نرمال بیت کوین هستند که می‌توانند کانال‌های پرداخت لایتنینگ ایجاد کنند. این کیف پول‌ها به کاربران در استفاده از امکانات شبکه بیت کوین همچون ایجاد کانال‌های پرداخت، آگاهی از موجودی طرفین و مدیریت تراکنش‌های اولیه و پایانی کانال کمک می‌کنند.در اکثر کیف پول‌هایی که نیاز به اتصال به نود شخصی نداشته باشند، توسعه‌دهندگانِ کیف پول، کانال‌های پرداخت را به‌صورت پیش‌ساخته در اختیار کاربران قرار می‌دهند. این امر استفاده از شبکه لایتنینگ را برای کاربران بسیار ساده‌تر می‌کند، اما از میزان امنیت و حریم خصوصی کاربر می‌کاهد.کیف پول‌هایی که در این مقاله بررسی می‌کنیم، همگی کانال‌های پیش‌ساخته دارند و به‌محض دانلود و نصب آنها، می‌توانید بدون دردسر اضافه، با پرداخت درصد اندکی کارمزد برای تراکنش اولیه، فعالیت خود را روی شبکه لایتنینگ آغاز کنید. همچنین، در نظر داشته باشید که اگر قصد پرداخت از طریق شبکه لایتنینگ دارید، طرف مقابل شما هم باید کیف پولی روی دستگاه خود داشته باشد که از شبکه لایتنینگ پشتیبانی کند و هم‌زمان با شما آنلاین باشد.در حال حاضر، کیف پول‌های زیادی با قابلیت‌های متنوعی وجود دارند که از شبکه لایتنینگ پشتیبانی می‌کنند. در ادامه، چند نمونه از بهترین کیف پول‌های شبکه لایتنینگ را بررسی می‌کنیم. اما پیش از آن، بهتر است برخی از مهم‌ترین معیار‌هایی که می‌توانند در انتخاب کیف پول مناسب به شما کمک کنند را بررسی کنیم.

وضعیت ارائه کلیدهای خصوصی به کاربر

این پرسش یکی از مهم‌ترین و کلیدی‌ترین نکات در انتخاب کیف پول لایتنینگ است. ارائه کلید خصوصی به شما، تعیین‌کننده میزان دسترسی شما به موجودی بیت کوین و حریم خصوصی شما در انجام تراکنش‌هاست.

کلیدهای خصوصی دیجیتال

از این لحاظ کیف پول‌های لایتنینگ را می‌توان به سه دسته امانی (custodial)، غیرامانی (non-custodial) و نودهایِ (nodes) شخصی تقسیم کرد:

 • کیف پول‌های امانی مختص افراد تازه‌کاری هستند که سهولت استفاده را به امنیت و حفظ حریم خصوصی ترجیح می‌دهند. توسعه‌دهندگان این کیف پول‌ها همه امکانات را به‌‌صورت آماده در اختیارتان می‌گذارند و فقط ‌با دانلود این کیف پول‌ها، به‌راحتی می‌توانید کار خود را با آنها آغاز کنید. با این حال، در نظر داشته باشید که کیف پول‌های امانی کلیدهای خصوصی بیت کوین‌های‌تان را به شما نمی‌دهند. در واقع، برای استفاده از این کیف پول باید به شرکت سازنده کیف پول اعتماد کنید، در حالی که یکی از عملکردهای اصلی شبکه بیت کوین، حذف واسطه‌ها و حذف نیاز به اعتماد به شخص ثالث است.

 • کیف پول‌های غیرامانی کلیدهای خصوصی‌تان را در قالب عبارت بازیابی به شما می‌دهند. در این کیف پول‌ها شما با داشتن کلیدهای خصوصی تسلط بیشتری بر دارایی‌تان در کانال پرداخت دارید و می‌توانید با خاطر آسوده‌تری مبالغ بیشتری به شبکه لایتنینگ انتقال دهید. توجه داشته باشید که مسئولیت محافظت از کلیدهای خصوصی در کیف پول‌های غیرامانی بر عهده شماست و در صورت گم‌کردن آنها، باید دارایی خود را ازدست‌رفته بدانید.

 • کیف پول‌هایی که به نودهای شخصی لایتنینگ متصل می‌شوند، بیشترین میزان امنیت و حریم خصوصی را برای کاربر مهیا می‌کنند. اما، برای این کار باید به‌طور کامل با اصول حرفه‌ای راه‌اندازی نود شخصی لایتنینگ، همچون نحوه بازکردن کانال، آنالیز ترافیک شبکه لایتنینگ، کارمزد مسیریابی در شبکه، زمان تمدید موجودی و تراکنش‌های اولیه و پایانی آشنا باشید. بنابراین، اگر در شبکه لایتنینگ کاربری تازه‌وارد محسوب می‌شوید، بهتر است فعلاً به فکر راه‌اندازی نود شخصی نباشید.

پشتیبانی از پلتفرم‌ها

به‌علت ماهیت شبکه لایتنینگ که اغلب برای پرداخت‌های خُرد استفاده می‌شود، اغلب کیف پول‌های لایتنینگ از نوع موبایلی هستند. با این حال، برخی از کیف پول‌ها همچون کیف پول زَپ (Zap) علاوه بر نسخه‌های اندروید و iOS، نسخه‌های دسکتاپی برای مک، ویندوز و لینوکس هم ارائه داده‌اند.همچنین، برخی از کیف پول‌های موبایلی از یکی از پلتفرم‌های اندروید یا iOS پشتیبانی نمی‌کنند. به‌عنوان مثال، کیف پول فینیکس تا اوایل سال 2021 نسخه‌ رسمی برای کاربران iOS ارائه نداده بود.

ویژگی LNURL

این ویژگی به شما اجازه می‌دهد تا با اسکن کُد QR که کیف پول در اختیار شما قرار می‌دهد، تراکنش‌های خود را انجام دهید. این قابلیت می‌تواند در تجربه کاربری و سهولت کار با کیف پول تأثیرگذار باشد.

ارائه خدمات به کاربران ایرانی

اپلیکیشن برخی از کیف پول‌ها تحت تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران، در گوگل پلی و اپ استور به برخی از کاربران ایرانی نمایش داده نمی‌شود. در این موارد استفاده از یک نرم‌افزار تغییر آی‌پی می‌تواند کارساز باشد.

وضعیت کُد منبع

کُد منبع (source code) در کیف پول‌های متن‌باز (open source) توسط هر فردی قابل مشاهده، توسعه و رفع ایرادهاست. ممکن است این ویژگی در عمل برای کاربران معمولی کیف پول چندان اهمیتی نداشته باشد. اما کیف پول‌های متن‌باز ماهیتاً غیرمتمرکزتر هستند، زیرا علاوه بر تیم سازنده و پشتیبان به سایر توسعه‌دهندگان نیز اجازه بررسی و ویرایش کُد منبع را می‌دهند. همچنین، از آنجا که توسعه‌دهندگان این کیف پول‌ها معدود نیستند، پویایی و ثبات عملکرد کیف پول بیشتر خواهد بود.البته، در نظر داشته باشید که با توجه به تعدد آراء و نیاز به اجماع نظر توسعه‌دهندگان، ممکن است به‌روزرسانی و رفع نواقص در کیف پول‌های متن‌باز اندکی بیشتر از به‌روزرسانی کیف پول‌های متن‌بسته طول بکشد.

چندمنظوره بودن

برخی از کیف پول‌های لایتنینگ علاوه بر امکان دسترسی به سرویس‌های لایتنینگ، به کاربران اجازه می‌دهند بیت کوین ذخیره کنند و روی بلاک چین اصلی تراکنش انجام دهند.کیف پول چندمنظوره‌ای که بتواند هم کار ذخیره و معاملات روزمره بیت کوین را انجام دهد و هم از شبکه لایتنینگ پشتیبانی کند، می‌تواند برای برخی از کاربران کار مدیریت موجودی و تراکنش‌ها را راحت‌تر کند. اما از آنجا که بسیاری از کیف پول‌های لایتنینگ در مرحله آزمایشی هستند، ورود مقادیر زیاد بیت کوین به آنها می‌تواند همراه با ریسک باشد. همچنین، کیف پول‌هایی که صرفاً مختص لایتنینگ هستند، اغلب رابط کاربری ساده‌تری دارند و تجربه کاربری بهتری ارائه می‌دهند.

کلام آخر

در حالی که ویژگی‌های شگفت انگیز بیت کوین (BTC) آن را به یک دارایی جذاب برای سرمایه‌گذاری بسیاری افراد تبدیل کرده است، شبکه لایتنینگ امکان استفاده از این ارز دیجیتال محبوب را در پرداخت‌های روزمره فراهم می‌کند. با این که تا چند سال پیش، ارسال و دریافت سریع و ارزان بیت کوین یک رویای دور بود، اما با رشد اکوسیستم شبکه‌ مقیاس‌پذیری لایه 2 و توسعه کیف پول‌های لایتنینگ کاربر پسند به بازار، این رویا به واقعیت تبدیل شد. در نتیجه، کاربران دیگر برای استفاده از شبکه Lightning در انجام پرداخت‌های روزمره یا استفاده از برنامه‌های غیرمتمرکز وب 3 به دانش فنی زیادی نیاز ندارند.

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

نظرات و دیدگاه های کاربران
سوال یا دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
آخرین بازدید های شما