استایل اور سایز چیست؟ چگونه ظاهری خیره کننده با آن بسازیم؟

انتشار 7 آبان 1401
مطالعه 5 دقیقه

طوطیا: اگر از طرفداران پروپاقرص استایل اورسایز هستید و یا این استایل به تازگی نظر شما را جلب کرده و می خواهید بیشتر درباره آن بدانید این مقاله از طوطیا کمک بزرگی به شما خواهد کرد. با ما همراه باشید.

استایل اور سایز چیست؟ چگونه ظاهری خیره کننده با آن بسازیم؟

استایل اورسایز چیست؟

زمانی که صحبت از استایل اورسایز Oversized Style می‌شود، خیلی‌ها به اشتباه آن را با پلاس سایز Plus Size اشتباه می‌گیرند.

برای اینکه از همین ابتدا جلوی این اشتباه را بگیریم، باید بگوییم استایل پلاس سایز برای افراد سایز بزرگ مناسب است و به طور خاص برای آن‌ها طراحی می‌شود؛ در حالی که لباس‌های اورسایز برای افراد لاغر و به اصطلاح Skinny هم مناسب است و سبک خاصی را برایشان ایجاد می‌کند.استایل اورسایز معمولا با ویژگی‌هایی مثل مردانه بودن، آزاد بودن و نشان ندادن ویژگی‌های زنانه از طریق لباس شناخته می‌شود؛ اما در مورد استایل پلاس سایز ویژگی اول و سوم کارکردی ندارد.

لباس اور سایز

تاریخچه استایل اورسایز (تاثیر جنگ)

در دوران بحرانی جنگ جهانی دوم که شرایط اقتصادی بسیار نامناسب بود و افراد زیادی در جنگ کشته میشدند،زنان بسیار بیشتر از پیش وارد جامعه و محیط کار شدند تا بتوانند نبود مردان را جبران کنند و نان آور باشند.همچنین آن دوران زمانی بود که خانم ها حق رای پیدا کردند،و تغییر جایگاه اجتماعی به دنبال خود علاقه به تغییر سبک لباس پوشیدن را هم به دنبال آورد.طراحی لباس خانم ها در آن دوران یعنی دهه 1920 طوری نبود که برای کار کردن راحت باشند و پارچه های اضافی و بلند دست و پاگیر آنها میشد.در همین زمان بود که کوکو شانل افسانه ای این استایل زیبا یعنی اورسایز را طراحی کرد.و بعد از آن رفته رفته این نوع لباس ها بیشتر و بیشتر در کمد زنان دیده میشدند.

لباس اور سایز

چهار نکته مهم درباره اورسایز

در سال‌های اخیر ران-وی‌ها (Runways) پر هستند از مدل‌های مختلف استایل اورسایز.اگر زمانی این استایل خودش را فقط به شکل پوشیدن هودی، شلوار بگی و تی‌شرت آزاد نشان می‌داد، این روزها لباس‌های باکسی که شبیه یک جعبه بدن مدل را در برمی‌گیرد، تعریف جدیدتری از اورسایز ارائه داده‌اند و هر روز هم این تعاریف متفاوتتر می‌شود.برای اینکه بتوانید استایل اورسایز را از آن خودتان کنید؛ توجه به نکات زیر مفید خواهد بود:

 • حداقل یک سایز بزرگتر: استایل اورسایز معمولا شامل لباس‌هایی می‌شود که دو سایز بزرگتر از شما هستند. این میزان در کمترین حد به یک سایز و در بیشترین حد به چهار سایز بزرگتر می‌رسد.

 • پوشیدن لباس‌های مردانه: استفاده از پیراهن مردانه برای زنان به عنوان یک لباس مینی یا کوچک و همچنین تی‌شرت‌های گشاد مردانه به عنوان لباس راحتی، یکی از ترندهای مورد علاقه کسانی است که اورسایزها را به عنوان سبک لباس پوشیدنشان انتخاب می‌کنند.

 • توجه به جنس لباس: بعضی‌ها معتقدند لباس اورسایز باید رها روی تن بایستد، به همین دلیل الیاف لَخت را مناسب برای این سبک می‌دانند؛ در حالی که قانونی قطعی وجود ندارد و بسیاری از این لباس‌ها اصطلاحا شق و رق هستند.

 • سادگی لباس: بهتر است لباس اورسایز شما پارچه تک رنگ و ساده داشته باشد تا استایل شیک‌تری برایتان به ارمغان بیاورد.

لباس اور سایز

چطور اورسایز بپوشیم؟

به خاطر داشته باشید استایل اورسایز برای افرادی که اندام متناسبی دارند بسیار بهتر از کسانی عمل می‌کند که پلاس سایز هستند یا به اصطلاح اضافه وزن دارند؛ افرادی که اضافه وزن دارند بهتر است از استایل پلاس سایز کمک بگیرند.پوشیدن تاپ یا تی شرت فیت زنانه به همراه پانچوی اورسایز یا سوئی شرت سایز بزرگ یکی از ترکیب‌های محبوب این روزهای دنیای مد و لباس است.

 • می‌توانید با بستن یک کمربند روی پیراهن یا تی‌شرت مردانه‌ای که از آن به عنوان لباس جدیدتان استفاده می‌کنید، زیبایی بیشتری خلق کنید.

 • بهتر است تنها یکی از لباس‌هایتان را اورسایز انتخاب کنید و بقیه فیت باشند.

 • البته این قانون قطعیتی ندارد و کاملا سلیقه‌ای است؛ اما رعایت کردن آن به کار کسانی می‌آید که دوست دارند بیشتر از روحیه آزاد، شیک بودنشان را نشان دهند.

 • استفاده از اکسسوری‌های بزرگ در استایل اورسایز مجاز است؛ برای مثال می‌توانید از گردنبندهای بلند با آویزهای نسبتا بزرگ روی پلیور اورسایزتان استفاده کنید.

 • اگر فکر می‌کنید این ترکیب را دوست ندارید سراغ اکسسوری نروید یا نهایتا به یک جفت گوشواره ریز ساده اکتفا کنید.

  لباس اور سایز

ست کردن لباس های اور سایز با لباس های دیگر

سعی کنید تنها یکی از لباس هایتان را اور سایز بپوشید و مابقی لباس ها فیت باشند. این ترکیب بهترین گزینه برای اورسایز است و باعث میشود توجه بیشتری روی لباس سایز بزرگ شما باشد.به یاد داشته باشید وقتی یک عنصر از پوشش تان اور سایز است بقیه عناصر پوشش باید ساده باشد.همچنین وقتی از لباس های اور سایز رنگی استفاده میکنید،بهتر است بقیه پوشش در دسته رنگ های خنثی باشد.جین در استایل اور سایز یک استایل اسپرت و روتین است که در فصل بهار و پاییز بسیار زیباست.

لباس اور سایز

لباس‌های اورسایز مناسب چه فصلی هستند؟

با پشت سر گذاشتن فصل‌های گرم، شاید تصور این باشد که لباس‌های اورسایز مناسب فصول سرد سال نیستند. اما چنین نیست.شما با انتخاب مناسب لباس‌های اورسایز، از بلوز، شلوار و هودی گرفته تا کفش‌های بزرگ می‌توانید استایل مناسبی داشته باشید.

لباس اور سایز

بلوزهای پاییزی اورسایز را چگونه ست کنیم؟

بلوزهای پاییزی اورسایز مدل‌های مختلفی دارند. از مدل‌های جلو بسته با برش‌های متفاوت گرفته تا مدل‌های جلو باز که دکمه دارند.شما برای هر کدام از این مدل‌ها می‌توانید ست زیبایی داشته باشید. اگر انتخاب شما مدل‌های جلو باز است می‌توانید یک تاپ بپوشید و بلوز اورسایز را روی آن استفاده کنید. برای این ست می‌توانید دو تا سه دکمه‌ بالای آن را باز بگذارید و بقیه را ببندید.این استایل را با شلوار جین هماهنگ کنید و قسمت جلوی بلوز را در کمر شلوار به داخل ببرید. در این مدل، استایل اورسایز از حالت گشادی خارج می‌شود و مدل خوبی برمی‌دارد.اگر انتخاب شما مدل‌های جلو بسته بلوزهای پاییزی هستند که باید بگوییم انتخاب مناسبی‌ست.

زیرا مدل‌های جلو بسته اغلب دارای برش‌های جالب و در عین حال مینیمالی هستند و لباس اورسایز را از بی‌حالتی خارج می‌کنند. همین موضوع باعث می‌شود که به راحتی با یک شلوار جین و یا یک لگ به خوبی هماهنگ شوند.برخی از مدل‌های جلو بسته به خاطر بافت ظریفی که دارند برای فصل پاییز بسیار مناسب هستند. اما نگران نباشید این بلوزها کاملاً به صرفه هستند و برای فصل سرما هم می‌توانید از آن‌ها بهره ببرید.استایل دیگری که می‌توانید با این سبک از بلوزهای پاییزی اورسایز داشته باشید استفاده از شلوارهای گشاد است. بله تعجب نکنید.بلوزهای اورسایز سایز با شلوارهای گشاد اورسایز هم گزینه‌ بسیار خوبی هستند. مدل‌های اورسایز فقط مختص به قسمت بالاتنه‌ شما نیستند بلکه برای شلوار هم می‌توانید از آن‌ها بهره ببرید.

لباس اور سایز

اکسسوری اورسایز

اکسسوری های اورسایز با استایل عادی همیشه مورد توجه بیشتری قرار می‌گیرند. ابعاد اکسسوری باعث جلب توجه بیشتری به آن می‌شود. یک انگشتر بزرگ یا گردنبند سنگی درشت همه تمرکز بر روی استایل را به خود جذب می‌کند. ترکیب گردنبند و گوشواره بزرگ به جز در مهمانی ها انتخاب مناسبی نیست.اما از هر کدام از این آیتم ها به تنهایی می‌توانید بهترین استفاده را داشته باشید. در ضمن استفاده از کمربند روی لباس های اورسایز از ترندهای محبوبی است که هم در ست رسمی و هم در استایل خیابانی می‌توانید به کار بگیرید و لذت ببرید. عینک های آفتابی اوورسایز هم از ترندهای همیشگی و جدا نشدنی هستند که شما را جذاب تر نشان می‌دهند.

اکسسوری

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

نظرات و دیدگاه های کاربران
سوال یا دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
آخرین بازدید های شما