اصول مهم انتخاب جوراب شلواری

انتشار 4 آبان 1401
مطالعه 6 دقیقه

طوطیا: اگر انتخاب جوراب شلواری خوب و مناسب نباشد، ممکن است در طول مهمانی پاهای شما را اذیت کند و یا اینکه روی پاهای شما به خوبی قرار نگیرد به همین علت است که شما قبل از خرید جوراب شلواری زنانه باید اطلاعات کافی در مورد خرید آن داشته باشید. ما در طوطیا نکات خوبی را در اختیارتان قرار دادیم.

اصول مهم انتخاب جوراب شلواری

جوراب شلواری چیست؟

یک نوع شلوار چسبیده به جوراب است که می تواند ضخیم و یا نازک باشد.که قسمت بالایی آن معمولا ضخیم تر و دارای بافت متراکم تر از قسمت پایین است.و در رنگ های مختلف از جمله سیاه، سفید، بژ، رنگ پا و انواع رنگ های دیگربه علاقمندان مد ارائه می شود.در بین انواع رنگ های جوراب شلواری ها، رنگ مشکی،سفید و رنگ پا نسبت به بقیه رنگ ها خواهان بیشتری دارند.پوشیدن یک ساپورت مناسب و ست کردن سایر لباس هابا آن به صورت درست باعث هر چه زیباتر و مدرن تر دیده شدن فرد می شود. در ساخت اغلب جوراب شلواری نازک زنانه از نایلون، لای کرااستفاده می شود و در تولید انواع ضخیم تر آنها نیز از پنبه هم استفاده شده است.پوشیدن جوراب شلواری توری زنانه می تواند انواع معایب پوست پاهای شما از جمله کبودی،چروک، خراش، جای زخم و سلولیت را در زیر خود پنهان کند و باعث شود پاهای شما بسیار صاف تر و زیباتر دیده شود.

جوراب شلواری

تاریخچه‌ مختصر جوراب شلواری

اولین جوراب شلواری‌ها نوارهای نازکی از پوست حیوانات بودند. افراد این نوارها را به دور پاهایشان می‌پیچیدند تا از سرما یا زخمی‌شدن محفوظ بماند. بعدها اروپایی‌ها رشته‌هایی از موی حیوانات را جایگزین این نوارهای پوستی کردند. بااین‌حال، قرن‌ها قبل از اینکه انگلیسی‌ها جوراب شلواری را کشف کنند، مصری‌ها در در سال‌های 400 و 500 قبل از میلاد جوراب‌های بلند بافتنی می‌پوشیدند.در دهه 1300 میلادی، جوراب شلواری‌هایی با رنگ‌ها و طرح‌های متنوع مد شد که دختران و زنان اروپایی با کت کوتاه می‌پوشیدند. ازآنجاکه این جوراب‌ها عضلات و ماهیچه‌های پاها را نمایان می‌کردند، کلیسا با پوشیدن آنها مخالف بود. البته مردان می‌توانستند آنها را بپوشند، به‌همین‌دلیل جوراب شلواری‌هایی که امروزه می‌شناسیم، در واقع همان شلوارهای چسبان مردانه در قرون گذشته هستند.در دهه 1500 میلادی، اختراع ماشین مخصوص جوراب‌بافی، انقلابی در تولید جوراب‌های تهیه‌شده از پنبه، پارچه، پشم یا ابریشم ایجاد کرد. بااین‌حال در سال 1589 بود که کشیش ویلیام لی اولین ماشین بافندگی جوراب را اختراع کرد و به‌این‌ترتیب جوراب‌بافی دستی برای همیشه از دور خارج شد.

جوراب شلواری

اصلا چرا جوراب شلواری بپوشیم؟

برای خیلی از خانوم ها ساپورت و یا ساق یک ایتم از مد افتاده به شمار می آید.اما واقعیت این است که این باور اصلا درست نیست. پوشیدن جوراب شلواری باعث میشود که فرم پاهای شما زیباتر به چشم بیاید و خط و خطوط آن جلوه بهتری داشته باشد. جوراب شلواری ها میتوانند کاری کنند که پاهای شما حتی اگر در شرایط خوبی از لحاظ پوست نیستند نیز،ابریشمی و خوش فرم به نظر برسند. در ضمن برای خانوم هایی که تا حدی پوست رنگ پریده ای دارند جوراب شلواری های همرنگ پوست میتواند روش خوبی برای اینکه رنگ پوستشان کمی گندمی تر به نظر برسد نیز هست.دمای هوا که به زیر صفر می رسد، سبک خاص خود را همراهش می آورد. پلیور، سوییشرت، جین و بوت ها مدام تکرار می شوند.با این کار، بدون خرید لباس جدید، سبک های متفاوتی ایجاد می کنید.

جوراب شلواری

فواید جوراب شلواری

در واقع باید گفت که امروزه جوراب شلواری‌ها یکی از پرطرفدارترین لباس‌ها در بین خانم‌های علاقه مند و پیگیر مد می‌باشد. پوشیدن یک ساپورت و جوراب شلواری مناسب با آن و همچنین ست کردن سایر لباس‌ها با این ترکیب باعث هرچه زیبا‌تر و مدرن‌تر دیده شدن فرد می‌شود. جوراب شلواری‌ها در کل از جنس‌های متنوعی تولید شده اند. در ساخت اغلب جوراب شلواری‌های زنانه، از پارچه نایلون و لاری کرا زیاد استفاده می‌شود. برای تولید قسمت‌های ضخیم‌تر جوراب شلواری نیز از ترکیب پنبه با این دو مورد استفاده می‌شود.پوشیدن جوراب شلواری توری زنانه می‌تواند انواع معایب پوست پاهای شما از جمله کبودی، چروک، خراش، جای زخم و سلولیت را در زیر خود پنهان کند و باعث شود پاهای شما بسیار صاف‌تر و زیباتر دیده شود.

جوراب شلواری

چه زمانی جوراب شلواری بپوشیم

همانطور که گفتیم، جوراب شلواری در دنیای مد جایگاه ویژه را به خود اختصاص داده است. زمانی که قصد دارید که لباس‌هایی را بپوشید که پا‌های شما مشخص باشد و یا این که از دامن‌های کوتاه استفاده کنید، پوشیدن جوراب شلواری‌های مناسب خود را فراموش نکنید. جوراب شلواری می تواند پاهای شما بسیار زیباتر و بی نقص‌تر جلوه دهد و با استفاده از آن اعتماد به نفس شما بالاتر می‌رود.در هنگام پوشیدن جوراب شلواری باید دقت کنید که لباسی که می‌پوشید، متناسب با جوراب شلواری باشد برای مثال پوشیدن جوراب شلواری سیاه با لباس‌های رنگ روشن اصلا مناسب نیست و یا پوشیدن جوراب شلواری طرح دار با لباس طرح دار نیز باعث زشت و شلوغ دیده شدن لباس شما می‌شود.

انواع جوراب شلواری ازنظر مدل درزها

همه جوراب‌شلواری‌ها حداقل یک درز دارند. امکان ندارد جوراب شلواری درز نداشته باشد، در بهترین حالت زیر انگشت‌ها درز دارد.

درزهای تخت

درزهای این جوراب شلواری را با تکنیک خاصی می‌دوزند. به‌همین‌دلیل جزو باکیفیت‌ترین‌ها هستند و ازآنجاکه اثر درزها روی بدن نمی‌ماند، پوشیدن آنها بسیار راحت است.

خشتک‌دار

جوراب شلواری خشتک‌دار از یک مرغک تشکیل شده است یا اینکه درزهای آن در قسمت کمر به‌صورت مثلثی دوخته شده‌اند. در این حالت یک درز در جلو و دو درز در پشت دارد. جوراب شلواری خشتک‌دار، هم دوام بیشتری دارد هم راحت‌تر است؛ زیرا درز آن بین پاها را اذیت نمی‌کند.

جوراب شلواری

انواع جوراب شلواری ازنظر جنس الیاف

جوراب شلواری می‌تواند از نظر جنس الیاف به‌کاررفته در آن متفاوت باشد.در این مطلب به معرفی چهار مدل پرطرفدار میکروفیبر.الاستین.لایکراو فیش نت می پردازیم.

میکروفیبر

نوعی نخی نایلونی است که از رشته‌های ظریف یا الیافی که به هم فشرده‌شده و به‌شکل یک نخ واحد درآمده‌اند تهیه می‌شود. بسیار انعطاف‌پذیر و بادوام است و بدنه محکمی دارد. همچنین در برابر چروک‌شدن مقاوم است. الیاف نازک یا فیبرها در بین رشته‌ها به عقب و جلو می‌لغزند و به پارچه جوراب امکان می‌دهند تا جایی که ممکن است کشیده شود اما همچنان شکل خودش را حفظ کند. این پارچه‌ها خیلی نرم هستند.

الاستین

الاستین اصطلاحی برای الیاف مصنوعی است. کاملا کشسان است و می‌توان آن را چهار تا هفت برابر طولش را کشید و دوباره به حالت اول برگرداند.

لایکرا

این هم پارچه‌ای از الیاف مصنوعی است و تا 600% قابلیت کش‌آمدن دارد. این جوراب شلواری‌ها بسیار محکم و انعطاف‌پذیر هستند و امکان حرکت آزادانه را برایتان فراهم می‌کنند.

فیش‌نت

این جوراب شلواری از جنس تور است و چشمه‌های آن می‌توانند ریز، متوسط یا بزرگ باشند.

چطور از جوراب شلواری مراقبت کنید؟

ناخن‌های تیز خیلی راحت می‌توانند جوراب شلواری نازنین‌تان را نخ‌کش کنند. جوراب شلواری نخ‌کش شده بسیار بدنماست و اگر آن را ترمیم کنید، بدتر می‌شود. هنگام پوشیدن آنها سعی کنید دستکش بیندازید. هر لنگه آن را کاملا جمع کنید، پایتان را در آن قرار دهید و به ملایمت بالا بیاورید. سریع آن را بالا نکشید. از سوی دیگر هر دو پا را همزمان مرحله به مرحله بالا بیاورید و هر بار صافش کنید که چروک نماند.اگر انگشتر یا اشیای تیزی همراه دارید که ممکن است به آن برخورد کند و پاره شود مراقب باشید. اگر پوست دست‌ها و پاهایتان زبر و خشن است به آنها کرم مرطوب‌کننده بزنید. حتما جوراب شلواری را با دست بشویید. به‌هیچ‌وجه به آنها مستقیم گرما ندهید و اتو نکشید.

تقریبا بیشتر از یک دهه است که در ایران، جوراب‌شلواری به پای ثابت تیپ و استایل دختران مخصوصا با مانتوهای بلند تبدیل شده است.

نکات اساسی انتخاب جوراب شلواری

  • انتخاب جوراب شلواری با توجه به رنگ طبیعی پوستتان : اگر شک دارید چه رنگی از جوراب شلواری برایتان مناسب است خیلی راحت سراغ رنگ مشکی یا رنگ پا بروید و زمان خود را هدر ندهید.

  • عدم استفاده از جوراب شلواری های براق : اگر هنوز هم از افرادی هستید که از جوراب شلواری های براق خود استفاده میکنند باید به شما خبر بدهیم که آنها مدت زیادی است که از مد افتاده اند و بهتر است از استفاده از آنها دوری کنید چون میتوانند تیپ و استایل شما را پایین بیاورند. رنگ جوراب شلواری شما باید به رنگ پوستتان نزدیک باشد و بیش از حد خودنمایی نکند.

  • برای تیپ رسمی جوراب شلواری هایی با رنگ خنثی را انتخاب کنید. مسلما شما نمیتوانید با یک جوراب شلواری نارنجی رنگ به یک مهمانی شام رسمی بروید. اگر قصد استفاده از جوراب شلواری با لباس و یا دامن خود را دارید مشکی ، خاکستری ، موشی و یا هم رنگ پا بهترین انتخاب ها هستند.

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

نظرات و دیدگاه های کاربران
سوال یا دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
آخرین بازدید های شما