افزایش قد کودک با ورزش های مناسب

معرفی 10 ورزش عالی موثر در افزایش قد کودکان

انتشار 25 شهریور 1401
مطالعه 7 دقیقه

طوطیا:فعالیت بدنی به رشد کودکان کمک می‌کند؛ زیرا وقتی ماهیچه‌ها منقبض می‌شوند، استخوان‌ها قوی‌تر می‌شوند. کودکان فعال در مقایسه با کسانی که هیچ نوع ورزش بدنی انجام نمی‌دهند، رشد بهتر و قد بلندتری دارند. یک راه طبیعی برای افزایش قد، ورزش است. با ما در این مطلب همراه باشید تا ورزش هایی که باعث افزایش قد کودکان می شود را به شما معرفی کنیم.

معرفی 10 ورزش عالی موثر در افزایش قد کودکان

بهترین ورزش ها برای افزایش قد کودکان

آیا شما نگران این هستید که قد کودک شما از قد سایر همکلاسیهایش کوتاه‌تر است؟ قد بلند شدن یکی از آرزوهای همه کودکان است. و روشهایی وجود دارد که کمک می‌کند تا کودک شما قد مناسبی پیدا کند. اسطوره‌های زیادی در اطراف ما وجود دارند که قد آنها مطرح بوده است. برخی والدین عقیده دارند که اگر هر دوی آنها قد کوتاه باشند فرزند آنها نیز قد کوتاه خواهد شد. ولی با رژیم غذایی صحیح فیزیک بدنی مناسب و کمی ورزش، این امکان وجود دارد که به رشد کودک خود کمک کنید. ورزش سبب کشیده و بلند شدن استخوانها می‌شود. در رشد کودکان غضروفهای اطراف استخوانهای بازو و پاها کشیده می‌شود و اجازه می‌دهد که استخوانها رشد کنند.

مدت کوتاهی بعد از بلوغ، تقریبا سنین 16 تا 18 سال این غضروفهای ترکیب می‌شوند و اجازه نمی‌دهند که استخوانها رشد کنند. به همین دلیل است که شروع ورزش برای افزایش قد از سنین پایین‌تر می‌بایست انجام شود.

تمرینات کششی

حرکات کششی به خوبی می‌توانند عضلات بدن افراد را درگیر کنند. از طرفی دایره تمرینات کششی بسیار گسترده است و هر فرد در هر بازه سنی و با توجه به هر شرایط جسمانی می‌توانید از این حرکات برای افزایش قد خود بهره ببرد. نکته مهم دیگر در خصوص تمرینات کششی این است که هزینه خاصی نیاز ندارد و در عین حال باعث ایجاد شادابی و نشاط بسیار مناسبی در افراد می‌شود.

حرکات کششی باید مبتنی اصول و استانداردهای خاصی انجام شوند تا عوارضی به همراه نداشته باشند. مجموعه‌ای از حرکات کششی را از آسان به سخت به ترتیب برنامه‌ریزی کنید و هر روز به مدت15 دقیقه در کنار کودک زمان بگذارید و آنها را انجام دهید. شک نکنید بهترین ورزش برای افزایش قد کودک همین تمرینات کششی خواهد بود.

مادر و کودک در حال ورزش

بارفیکس

بارفیکس یکی دیگر از تمرینات ورزشی است که نقش کلیدی در افزایش قامت کودکان و افزایش توان عضلانی آنها دارد. وقتی کودک شما از میله بارفیکس آویزان می‌شود، عضلات دست او در معرض کشش کامل قرار می‌گیرند. همچنین این حرکت باعث کشیدگی ستون فقرات نیز می‌شود که در عمل باعث افزایش قد کودکان می‌گردد. البته نباید فراموش کنید که این ورزش در ابتدا ممکن است فشار زیادی را به اندام فرزند شما وارد کند. به همین دلیل توصیه می‌کنیم که حتما در ابتدا مراقب او باشید و کمک لازم را نیز برای بالا ماندن میله بارفیکس به او بکنید.

طناب زنی

بچه‌ها عاشق بالا و پایین پریدن هستند و از این کار لذت می‌برند. پس چه خوب است که از این علاقه آنها برای کمک به افزایش قامتشان استفاده کنید. طناب زنی جذاب‌ترین ورزش برای افزایش قد کودک به شمار می‌رود. تمام اندام کودک شما در هر بار بالا و پایین پریدن در معرض کشیدگی قرار می‌گیرد. از آن گذشته این ورزش روی عملکرد صحیح سیستم قلبی – عروقی کودکان نیز تأثیر مثبت می‌گذارد.

کودکان در حال طناب زدن

والیبال

والیبال یک ورزش برای افزایش قد کودک به شمار می‌رود. درست است که در دوران بزرگسالی صرفا افرادی که از قامت بلند برخوردار هستند، می‌توانند در این ورزش به صورت حرفه‌ای موفق شوند؛ اما در دوران کودکی معمولا کلاس‌های آموزشی محدودیتی برای جذب و آموزش کودکان در نظر نمی‌گیرند. در این ورزش کودک شما مدام در حال جست و خیز است و به همین دلیل ستون فقرات او به مرور زمان در معرض کشش قرار می‌گیرد. در کنار آن یادگیری این مهارت ورزشی می‌تواند آینده زندگی کودک را نیز به شرط داشتن استعداد و علاقه کافی در مسیر جذابی رقم بزند.

کودکان در حال بازی والیبال

بستن وزنه به مچ پا

یکی دیگر از تمرین‌های موثر برای افزایش قد بستن وزنه به مچ پا است. تنها هدف این تمرین کشش پایین‌تنه است. غضروف بین زانوهای کودک در اثر انجام این حرکت کشیده می‌شود و در نتیجه قد افزایش می‌یابد. دقت کنید که در ابتدای کار باید از وزنه‌های سبک استفاده کنید و به مرور با بزرگتر شدن کودک وزنه‌ها را سنگین‌تر کنید.

پای کودک

بسکتبال

در کنار والیبال، بسکتبال نیز به عنوان یک ورزش توپی دیگر به شمار می‌رود که می‌تواند نقش بسزایی در افزایش قامت کودکان ایفا کند. به همین دلیل این ورزش توصیه می‌شود. بسته به علاقه کودکان یکی از دو ورزش والیبال یا بسکتبال می‌تواند برای کمک به رشد قامت آنها بسیار مفید باشد. به طور کلی با توجه به اینکه ورزش‌های توپی مانند بسکتبال تنش فیزیکی بالایی دارند، توصیه می‌شود که کودک خود را در سنین خیلی پایین به سمت این ورزش سوق ندهید.

دوی آهسته و پیاده‌روی

هر چه در وصف فواید دوی آهسته و پیاده‌روی برای کودکان و البته بزرگسالان بگوییم، کم گفته‌ایم. برای افزایش قد کودک هر روز مسافتی را با سرعت آهسته در کنارش بدوید و سعی کنید با هر چه لذت‌بخش‌تر ساختن این ورزش او را بیشتر ترغیب به انجام آن کنید.

دویدن

ژیمناستیک هنری

ژیمناستیک هنری، تاثیر زیادی دارد و باعث تقویت استخوان‌ها می شود. جودو و کاراته: جودو و کاراته، به شما یاد می‌دهد که به قوانین احترام بگذارید و حرکات را به خوبی کنترل کنید و برای تقویت استخوان‌ها و تحریک رشد عالی است.

شنا

یکی دیگر از هیجان‌انگیزترین تفریحات کودکان، شنا است. آب‌تنی همواره برای کودکان ورزشی جذاب بوده است و به اصطلاح، بچه‌ها هیچ‌وقت از آب سیر نمی‌شوند. شنا به شیوه اصولی تأثیر زیادی روی کشش ستون فقرات کودکان دارد و به همین دلیل توصیه می‌شود که در طول سال‌های کودکی حتماً کودکان را با این ورزش جذاب مأنوس کنید.

به علاوه از تأثیر بی‌نظیر شنا روی تقویت عضلات بدن نیز نمی‌توان غافل شد. ناگفته نماند که شنا تمام انرژی کودکان شما را نیز تخلیه می‌کند و شک نکنید که وقتی به خانه برمی‌گردند به خوابی عمیق برای رفع خستگی فرو خواهند رفت. اگر به دنبال مفرح‌ترین ورزش برای افزایش قد کودک خود هستید، حتماً شنا را امتحان کنید.

کودک در استخر

یوگا

بعضی از حرکت‌های اصلی (آساناهای) یوگا، به ویژه حرکت سلام بر خورشید و ادهو موکها سواناسانا، به کشش کل بدن کمک می‌کند. تمرین‌های تنفسی پایه یوگا را برای شروع به کودک آموزش دهید. سپس از فرزندتان بخواهید تا به پشت دراز بکشد، لگن را بلند کند و پاها را بدون خم کردن کمر رو به عقب بکشد. کودک باید تا جایی که می‌تواند در این حالت بماند و تنفس عمیق را ادامه دهد. ضمناً در حالت‌هایی مانند چاکراسانا نیز کل بدن کشیده می‌شود. برای انجام این حرکت از کودک بخواهید تا صاف به پشت دراز بکشد، پاها را به عرض شانه باز کند، زانوها را آن‌قدر خم کند تا به باسن بخورد و آرنج‌ها را به حدی خم کند که انگشتان دست به شانه‌ برسد. سپس نفس بکشد، بدن را رو به بالا ببرد تا شکلی U مانند ایجاد شود و تا جایی که می‌تواند در این حالت بماند. سپس نفس را بیرون دهد، به حالت اولیه برگردد و پیش از تکرار تمرین چند ثانیه استراحت کند.

کودکان در حالانجام یوگا

تاثیر خواب در افزایش قد کودکان

با اینکه فعالیت های افراد در طول روز به تنظیم هورمون های رشد کمک می کنند، اما فرایند رشد بدن و تولید هورمون های افزایش دهنده قد در هنگام شب و خواب عمیق صورت می گیرند. رشد بدن به معنای واقعی کلمه در شب اتفاق می افتد. در حالی که کودکان به 11 تا 14 ساعت خواب شبانه نیاز دارند، مقدار خواب در نواجوانان 8 تا 11 ساعت است. کمبود خواب بر وزن نیز تاثیر گذار است. اضافه وزن اثرات نامطلوب متعددی برای بدن به همراه دارد.

اضافه وزن سبب اختلال در سطح هورمون های بدن، افزایش فشار بر روی قلب و سیستم قلبی عروقی و کاهش قد شده و اغلب به بروز چاقی در بزرگسالان منجر می شود. والدین باید کودکان خود را زود هنگام به رخت خواب برده و خوابی کافی را به آن ها هدیه دهند.

کودک خواب

رژیم غذایی سالم در کنار ورزش برای افزایش قد بچه‌ها

نکته مهم دیگری که در کنار ورزش برای افزایش قد کودک والدین باید مد نظر بگیرند، رژیم غذایی سالم و مقوی است. در همین راستا تغذیه کودکان باید شامل مواد معدنی، ویتامین‌ها و پروتئین‌ها به میزان کافی باشد تا سلامت و رشد قد مناسب آنها تضمین شود. مواد غذایی از جمله تخم‌ مرغ، ماهی، شیر، مرغ، انواع میوه‌ها و سبزیجات برای رشد قامت کودک به صورت طبیعی تأثیرگذار هستند.

در کنار این موارد برخورداری از سبک زندگی سالم نیز برای کمک به رشد قامت کودکان تأثیر بسیار زیادی دارد. به عنوان مثال خواب و استراحت کافی از جمله نکات مهمی است که باید حتما مورد توجه قرار بگیرد.

کودک در حال غذا خوردن

نکته آخر

فرصت و توانایی تاثیر گذاری بر قد کودک همیشگی نیست. اغلب کودکان با اتمام دوره بلوغ به حداکثر قد خود می رسند. به همین دلیل، لازم است که این اقدامات را همین امروز انجام داده و در رسیدن به حداکثر قد ممکن به کودک خود کمک کنید. داشتن تغذیه، ورزش و خواب مناسب در رشد بهتر کودک تاثیر داشته و با تاثیرات ژن های کوتاهی قد مقابله می کند.

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

نظرات و دیدگاه های کاربران
سوال یا دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
آخرین بازدید های شما