علائم اعتیاد به فیلم های پورن+ راهکارهای مقابله و درمان با آن

انتشار 26 مهر 1401
مطالعه 11 دقیقه

چیزی که اعتیاد به پورن را از علاقه شدید به پورن جدا می کند، پیامدهای منفی این رفتار است. با اعتیاد به پورن، به جای تعامل با دیگران یا انجام کارهای مهم، زمان زیادی را صرف تماشای پورن می کنید. این رفتار حتی اگر به شغل، روابط یا وضعیت رفاهی شما آسیب برساند، ادامه می یابد. در این بخش از طوطیا در مورد علائم و دلایل اعتیاد به تماشای پورن و راه های درمان آن اشاره خواهیم کرد.

تماشای فیلم در لب تاب

اعتیاد به پورنوگرافی چیست؟

اعتیاد به پورنوگرافی یک نیاز اجباری برای مشاهده پورنوگرافی با وجود پیامدهای منفی است. ، علائم و نشانه ها اغلب به طرز چشمگیری شبیه به اعتیادهای رفتاری است. همانطور که انجمن روانشناسی آمریکا (APA) اشاره می کند، طرفداران پیشنهاد می کنند که می تواند به افراد کمک کند تا زندگی جنسی خود را بهبود بخشند و خروجی ایمن برای خواسته ها فراهم کنند. مخالفان معتقدند که به روابط آسیب می رساند ، پرخاشگری جنسی را افزایش می دهد و رفتارهای ناسالم یا مخرب ایجاد می کند.

مرد

علائم اعتیاد به فیلم های پورن

اگر نگران تماشای پورن هستید، برخی از علائم هشدار دهنده وجود دارد که باید در نظر بگیرید. شما ممکن است اعتیاد به پورن داشته باشید اگر:

 • حتی زمانی که فعالانه آن را تماشا نمی کنید، درگیر افکار پورن هستید.

 • در محل کار یا در موقعیت های اجتماعی که ممکن است دیده شوید، پورن را با تلفن همراه خود مشاهده می کنید.

 • از تماشای پورن خود احساس شرم، گناه یا افسردگی می کنید.

 • شما به تماشای پورن ادامه می دهید علیرغم آسیبی که بر روابط، کار یا زندگی خانگی شما وارد کرده، دارد یا ممکن است داشته باشد.

 • هنگامی که پورنوگرافی در میان نیست، رضایت جنسی را با شرکای خود کاهش می دهید.

 • شما مشاهده پورن و پورن خود را از شریک زندگی و اعضای خانواده خود پنهان می کنید.

 • وقتی از شما خواسته می شود که تماشای پورن را کاهش دهید یا دیگر نگاه نکنید، ناراحت می شوید.

 • هنگام تماشای پورن زمان را از دست می دهید.

 • شما سعی کرده اید تماشای پورن را کنار بگذارید اما موفق نشده اید.

یک مطالعه در سال 2020 نشان داد که 56.6 درصد از شرکت‌کنندگان گزارش داده‌اند که در طول زندگی‌شان فیلم‌های مستهجن را تماشا کرده‌اند. این مطالعه همچنین نشان داد که استفاده از پورنوگرافی افراطی با سطوح بالاتر استرس، اضطراب و افسردگی مرتبط است.

شناسایی اعتیاد به پورنوگرافی

انجمن روانپزشکی آمریکا (APA) تلاش هایی برای دسته بندی اعتیاد به پورن انجام داد، پیشنهاد کرد که آن را به عنوان زیرمجموعه اختلال بیشجنسی اضافه کنید. با این حال، هیئت علمی در نهایت به این نتیجه رسید که شواهد کافی برای حمایت از تشخیص وجود ندارد. شخصی که به طور افراطی پورن را مشاهده می کند ممکن است حداقل دو مورد از چهار شرایط بالینی مرتبط با اعتیاد را داشته باشد، یعنی:

 • تمایل به شرکت در یک فعالیت و همچنین تلاش های ناموفق برای کاهش یا کنترل فعالیت (اختلال در کنترل).

 • ناتوانی در انجام وظایف اصلی در محل کار، مدرسه، یا خانه و/یا دست از تلاش کردن (مشکلات اجتماعی).

آیا برخی رفتارها، اعتیاد واقعی هستند؟

برخی از روانپزشکان این سؤال را مطرح کرده اند که آیا اعتیاد به پورن باید به عنوان یک اختلال افراطی در راستای اعتیاد به مواد مخدر یا الکل طبقه بندی شود. آنها عنوان کردند که تغییراتی در فعالیت مغزی وجود دارد که به طرز شگفت انگیزی شبیه به آنچه افرادی که مواد مخدر مصرف می کنند تجربه می کنند. محققان استدلال کردند که واکنش های مغز هنگام تماشای فیلم های پورن مشابه زمانی است که فردی که مواد مخدر مصرف می کند تصاویر مربوط به مواد مخدر را مشاهده کند. در حالی که این ارتباط به خودی خود قطعی نیست، اما نشان می دهد که اعتیاد به پورن دارای یک جزء فیزیولوژیکی و همچنین روانپزشکی است. یک مطالعه در سال 2017 که بر روی افرادی که به دنبال درمان برای استفاده مشکل‌ساز پورنوگرافی بودند، شباهت‌هایی به مصرف مواد و اعتیاد به قمار یافت.

تماشای فیلم

دلایل اعتیاد به پورن

از آنجایی که محققان در مورد تعریف یا حتی مشروعیت اعتیاد واقعی به پورنوگرافی موافق نیستند، در مورد علل احتمالی اتفاق نظر وجود ندارد. کسانی که معتقدند استفاده افراطی پورنوگرافی نشان دهنده یک اعتیاد واقعی است، معتقدند تعدادی از عوامل ممکن است نقش داشته باشند که شامل:

 • عوامل بیولوژیکی : تفاوت در ساختار مغز یا شیمی ممکن است برخی افراد را بیشتر در معرض ابتلا به اعتیاد قرار دهد.

 • تأثیرات فرهنگی : نگرش های ناسالم یا غیر واقعی اجتماعی و فرهنگی در مورد رابطه جنسی ممکن است به استفاده از پورنوگرافی کمک کند.

 • سایر شرایط سلامت روان : افرادی که اعتیادهای دیگری دارند یا با بیماری روانی دیگری دست و پنجه نرم می کنند، ممکن است بیشتر درگیر استفاده از پورنوگرافی به مشکل بر بخورند.

 • مسائل مربوط به رابطه : برخی از افراد ممکن است وقتی با مشکلات جنسی یا نارضایتی در روابط خود دست و پنجه نرم می کنند، پورنوگرافی را مشاهده کنند.

تماشای فیلم در لپ تاپ

انجمن آمریکایی مربیان، مشاوران و درمانگران جنسی (AASECT) نشان می دهد که شواهد کافی برای طبقه بندی اعتیاد به پورن یا مسائل جنسی به عنوان یک اختلال سلامت روان وجود ندارد. در عوض، آنها پیشنهاد می‌کنند که توصیف کردن پورن به عنوان یک عامل مشکل‌ساز با دیدگاه‌های مضر در مورد تمایلات جنسی مرتبط است. در واقع، برخی شواهد نشان می دهد که نگرش به پورنوگرافی بیشترین نقش را در تعیین ناراحتی ناشی از آن دارد.

اعتیاد به پورنوگرافی چگونه درمان می شود؟

اگرچه تخمین زده می شود که 3 تا 6 درصد از جمعیت با اعتیاد به پورنوگرافی دست و پنجه نرم می کنند، اعتیاد به پورنوگرافی در حال حاضر در راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (DSM-5) و توسط انجمن روانشناسی آمریکا (APA) به عنوان یک اختلال سلامت روان به رسمیت شناخته نشده است. به این ترتیب، هیچ درمان تنظیم شده یا تأیید شده ای برای اعتیاد به پورنوگرافی وجود ندارد.

با این حال، تحقیقات نشان داده است که اعتیاد به پورنوگرافی دارای ویژگی های مشابهی با اعتیاد به سوء مصرف مواد است. به این ترتیب، بسیاری از روش‌های پیشنهادی برای درمان اعتیاد به پورنوگرافی بر آنچه در مورد درمان اعتیاد به طور کلی می‌دانیم، از جمله روان‌درمانی، دارودرمانی، اصلاح سبک زندگی و استفاده از گروه‌های حمایت از اعتیاد، تکیه دارند.

زن و شوهر

7 نکته برای درمان اعتیاد به تماشای پورن

انواع درمانی که برای اعتیاد به پورنوگرافی توصیه می شود مشابه درمانی است که برای درمان رفتارهای جنسی اجباری به طور کلی استفاده می شود و ممکن است شامل موارد زیر باشد:

1. روان درمانی

اعتیاد به پورنوگرافی می تواند تأثیرات عمیقی بر سلامت روان شما، توانایی شما برای عملکرد در محل کار یا محل تحصیل، و روابط شما - به ویژه روابط صمیمی و جنسی - داشته باشد. اعتیاد به پورنوگرافی می تواند حفظ روابط جنسی را دشوار کند و اغلب در از هم پاشیدگی ازدواج ها و سایر روابط دخیل است. رفتارهای جنسی اجباری و اعتیاد به پورن اغلب در افرادی دیده می شود که با شرایط روانی مانند اختلالات اضطرابی، اختلالات جنسی بیش از حد ، اختلالات خلقی و سایر اعتیادها از جمله اعتیاد به سوء مصرف مواد و اعتیاد به بازی دست و پنجه نرم می کنند.

2. درمان شناختی رفتاری (CBT)

CBT نوعی درمان اصلاح رفتار است که به شما کمک می کند الگوهای فکری را که باعث ایجاد شرایط و رفتارهای مختلف می شوند، شناسایی و مدیریت کنید.

3. درمان روان پویا

گاهی اوقات به عنوان روانکاوی شناخته می شود، درمان روان پویشی نوعی گفتگو درمانی است که به شما کمک می کند تا هر گونه افکار یا خاطرات ناخودآگاهی را که ممکن است بر رفتار شما تأثیر بگذارد، کشف کنید.

4. درمان پذیرش و تعهد (ACT)

ACTشبیه CBT است زیرا به شما کمک می کند الگوهای فکری را شناسایی کنید که بر رفتارهای اعتیادآور تأثیر می گذارد، اما ACT بر پذیرش به عنوان راهی برای مدیریت افکار منفی تأکید دارد. گروه درمانی همچنین برای هر کسی که با رفتار جنسی اجباری سر و کار دارد، گزینه مفیدی است. تحقیقات نشان داده است که ارتباط با دیگرانی که مشکلات مشابهی را تجربه می‌کنند، می‌تواند باعث شود کمتر احساس تنهایی کنید و احساسات شرم‌آور کمتری داشته باشید. هنگامی که اعتیاد به پورنوگرافی بر روابط صمیمانه تأثیر می گذارد، زوج درمانی یا ازدواج درمانی می تواند مفید باشد. اگر اعتیاد به پورنوگرافی بر خانواده شما تأثیر می گذارد، یا باعث تجزیه خانواده شما می شود ، خانواده درمانی نیز می تواند مناسب باشد.

5. دارو

هیچ دارویی وجود ندارد که به طور خاص برای درمان اعتیاد به پورنوگرافی تایید شده باشد، و هیچ دارویی برای این منظور توسط FDA تایید نشده است. با این حال، داروهای خاصی وجود دارند که برای درمان رفتارهای جنسی اجباری توصیه می شوند که ممکن است در درمان اعتیاد به پورنوگرافی مناسب باشند. داروهای کمک کننده به اعتیاد به پورنوگرافی می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • داروهای ضد افسردگی، به ویژه مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs)

 • تثبیت کننده های خلق و خو

 • آنتاگونیست های اپیوئیدی

داروهای ضد افسردگی

افرادی که سایر شرایط روانی - از جمله اضطراب، افسردگی و اختلال وسواس فکری جبری - را همراه با اعتیاد به پورنوگرافی تجربه می کنند، ممکن است از درمان با داروهای ضد افسردگی بهره مند شوند. هیچ داروی ضد افسردگی خاصی در ارتباط با اعتیاد به پورنوگرافی یا رفتارهای جنسی اجباری وجود ندارد، اما تحقیقات نشان می دهد که SSRI ها ممکن است تمایلات جنسی مرتبط با این اعتیادها و رفتارها را کاهش دهند.

تثبیت کننده های خلق و خو

باز هم، تثبیت کننده خلق خاصی وجود ندارد که برای اعتیاد به پورنوگرافی توصیه شود، و این داروها ممکن است برای همه مناسب نباشد. با این حال، افرادی که دارای اختلال دوقطبی همراه با یک رفتار جنسی اعتیاد گونه هستند، هنگامی که با داروهایی مانند والپروئیک اسید و لیتیوم درمان می شوند، علائم رفتار جنسی اعتیاد گونه خود را کاهش می دهند.

آنتاگونیست های مواد افیونی

نالترکسون ، دارویی که برای درمان اعتیاد به مواد استفاده می شود، در درمان اعتیاد به پورنوگرافی و همچنین رفتارهای جنسی معتادگونه به طور کلی امیدوارکننده است. فرضیه این است که درمان اعتیاد به پورنوگرافی با نالترکسون، احساس سرخوشی مرتبط با رفتار از سر اعتیاد را کاهش می دهد. اگر تمایل به استفاده از دارو برای درمان اعتیاد به پورنوگرافی خود دارید ، باید با یک روانپزشک قرار ملاقات بگذارید.

از آنجایی که این داروها برای استفاده برای این موضوع تأیید نشده اند لازم است پزشکی را پیدا کنید که در اعتیاد به رفتارهای جنسی تخصص داشته باشد و تفاوت های ظریف تجویز داروها را برای اعتیاد به پورنوگرافی درک کند.

6. تغییرات سبک زندگی

علاوه بر درمان و دارو، تغییر سبک زندگی می تواند در مدیریت اعتیاد به پورنوگرافی شما حیاتی باشد. این ممکن است شامل کاهش دسترسی شما به فیلم های پورن و پرداختن به جنبه هایی از زندگیتان باشد که باعث این نوع اعتیاد می شود. وقتی صحبت از اعتیاد به پورنوگرافی می شود، محرک ها ممکن است شامل استرس، احساسات منفی و کسالت باشد. مست بودن یا دسترسی آسان به پورنوگرافی می تواند شانس شما را برای درگیر شدن در رفتار اعتیادآور افزایش دهد. کار با یک درمانگر می تواند به شما کمک کند تا بفهمید محرک های شما چیست و به شما کمک می کند تصمیم بگیرید چه تغییراتی در زندگی می تواند برای کنترل اعتیاد شما مفید باشد.

7. گروه های پشتیبانی

پیوستن به یک گروه حمایتی که برای درمان اعتیاد به مسائل جنسی طراحی شده است می تواند به اعتیاد به پورنوگرافی کمک کند. این گروه ها می توانند به صورت حضوری یا آنلاین به شما کمک کنند. بسیاری از این گروه ها بر اساس برنامه های 12 مرحله ای مدل سازی شده اند . این گروه ها دوستی، حمایت، مسئولیت‌پذیری را به شما یادآوری می‌کنند و اغلب در مدیریت اعتیاد افراد مفید هستند.

نکته اصلی این است که اگر اعتیاد به پورنوگرافی تأثیرات منفی بر زندگی، سلامت روانی و روابط شما داشته باشد، شما تنها نیستید و کمک وجود دارد. هیچ شرمی در جستجوی حمایت وجود ندارد - بسیاری از مردم با اعتیاد به پورنوگرافی دست و پنجه نرم می کنند. می‌توانید از اعتیاد خود رها شوید، رابطه جنسی سالم‌تر و زندگی کامل و شادی داشته باشید.

کارهایی که باید برای مقابله با اعتیاد به پورن انجام دهید

این که آیا اعتیاد به پورنوگرافی به عنوان یک اعتیاد واقعی به معنای سنتی اعتیاد در نظرگرفته شود، اگر این رفتار باعث ایجاد مشکلاتی در زندگی شما می شود، کارهایی وجود دارد که می توانید برای مقابله با آن به خود کمک کنید. علاوه بر صحبت با پزشک یا درمانگر، می توانید:

 • تعیین اهداف : درست مانند هر تغییر رفتار دیگری، هدف گذاری و سپس تلاش برای رسیدن به آنها می تواند به شما کمک کند تا رفتار را کنترل کنید.

 • محیط خود را تغییر دهید : از محرک هایی که ممکن است شما را برای دیدن پورنوگرافی ترغیب کند اجتناب کنید. تغییراتی را در تنظیمات رایانه، تلفن یا سرویس‌های اینترنتی خود ایجاد کنید تا مشاهده پورنوگرافی دشوارتر شود.

 • درخواست کمک کنید: با یک دوست یا شریک مورد اعتماد در مورد آنچه تجربه می کنید صحبت کنید و از آنها حمایت، تشویق و کمک بخواهید.

 • عوامل حواس‌پرتی را پیدا کنید: اگر زمانی که حوصله‌تان سر می‌رود وسوسه می‌شوید این رفتار را انجام دهید، به دنبال کارهای دیگری باشید که می‌توانید انجام دهید تا مشغول بمانید.

 • ورزش : فعال ماندن از نظر بدنی ممکن است به شما کمک کند راهی پیدا کنید تا انرژی خود را به روشی سالم تر و سازنده تر متمرکز کنید.

تماشای فیلم

سخن آخر

اگرچه ممکن است افشای حقایق در مورد رفتارها و افکارتان ناراحت کننده باشد، باید با این واقعیت ها مقابله کنید تا مطمئن شوید که درمان مورد نیاز خود را دریافت می کنید. با درمان مناسب، می توانید به بهبودی پایدار از اعتیاد به پورن برسید.

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

نظرات و دیدگاه های کاربران
سوال یا دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
آخرین بازدید های شما